Store klubber sværmer om Oliver Sonne

Oliver Sonne er en ombejlet herre denne sommer, hvor noget kunne tyde på, at backen er på vej videre fra Silkeborg.



Oliver Sonne har været en vigtig spiller for Silkeborg IF i de seneste sæsoner. Højrebacken skiftede i 2021 til Silkeborg fra HB Køge på en fri transfer. 

Sidenhen har den 23-årige Silkeborg-profil ikke set sig tilbage. I sin første sæson var han med til at føre de daværende oprykkere til en bronzemedalje, hvilket blev overgået i den seneste sæson, hvor Sonnes eventyr fortsatte, efter at han fik debut på det peruvianske landshold, og blev pokalvinder for Silkeborg IF, da klubben hentede sit første trofæ i 23 år.

Nu kan det tyde på, at dansk-peruvianeren er på vej til at følge i fodsporene på sin tidligere holdkammerat, Rasmus Carstensen, der skiftede fra Søhøjlandet til belgisk fodbold i 2022.

Mediet One Football skriver nemlig, at der er interesse fra de belgiske storklubber Anderlecht, Gent og Club Brugge, der alle overvejer at hente Oliver Sonne.

Sonne spillede fuldtid for Silkeborg i kampene mod netop Gent, hvor han også trak et straffespark, så den belgiske klub ved præcist, hvad de får i tilfælde af, at de henter backen.

Oliver Sonne har fået en fremragende start på sæsonen, hvor han i Superligaen har lavet to mål og et oplæg i de fem Superliga-kampe han har deltaget i.

Såfremt at de belgiske klubber vælger at byde på Sonne, så kan de væbne sig med tålmodighed, da det belgiske transfervindue er åbent indtil d. 6 september, hvor det danske allerede lukker mandag d. 2 september.

Sonne udtalte tidligere på sommeren til Tipsbladet.

– Situationen er, at klubben og jeg er enige om, at det er denne her sommer, at jeg skal skydes af sted. De har hentet erstatning ind.

– Jeg ved også, at der er konkret interesse for mig nu. Så det skal være nu, og jeg føler mig 100 procent klar til et nyt kapitel.

Hvis Silkeborg IF sælger Oliver Sonne i transfervinduet, så har de Jens Martin Gammelby klar i kulissen til at overtage højrebacken, hvis man ikke vil hente en erstatning udefra.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde