Store klubber sværmer om Oliver Sonne

Oliver Sonne er en ombejlet herre denne sommer, hvor noget kunne tyde på, at backen er på vej videre fra Silkeborg.



Oliver Sonne har været en vigtig spiller for Silkeborg IF i de seneste sæsoner. Højrebacken skiftede i 2021 til Silkeborg fra HB Køge på en fri transfer. 

Sidenhen har den 23-årige Silkeborg-profil ikke set sig tilbage. I sin første sæson var han med til at føre de daværende oprykkere til en bronzemedalje, hvilket blev overgået i den seneste sæson, hvor Sonnes eventyr fortsatte, efter at han fik debut på det peruvianske landshold, og blev pokalvinder for Silkeborg IF, da klubben hentede sit første trofæ i 23 år.

Nu kan det tyde på, at dansk-peruvianeren er på vej til at følge i fodsporene på sin tidligere holdkammerat, Rasmus Carstensen, der skiftede fra Søhøjlandet til belgisk fodbold i 2022.

Mediet One Football skriver nemlig, at der er interesse fra de belgiske storklubber Anderlecht, Gent og Club Brugge, der alle overvejer at hente Oliver Sonne.

Sonne spillede fuldtid for Silkeborg i kampene mod netop Gent, hvor han også trak et straffespark, så den belgiske klub ved præcist, hvad de får i tilfælde af, at de henter backen.

Oliver Sonne har fået en fremragende start på sæsonen, hvor han i Superligaen har lavet to mål og et oplæg i de fem Superliga-kampe han har deltaget i.

Såfremt at de belgiske klubber vælger at byde på Sonne, så kan de væbne sig med tålmodighed, da det belgiske transfervindue er åbent indtil d. 6 september, hvor det danske allerede lukker mandag d. 2 september.

Sonne udtalte tidligere på sommeren til Tipsbladet.

– Situationen er, at klubben og jeg er enige om, at det er denne her sommer, at jeg skal skydes af sted. De har hentet erstatning ind.

– Jeg ved også, at der er konkret interesse for mig nu. Så det skal være nu, og jeg føler mig 100 procent klar til et nyt kapitel.

Hvis Silkeborg IF sælger Oliver Sonne i transfervinduet, så har de Jens Martin Gammelby klar i kulissen til at overtage højrebacken, hvis man ikke vil hente en erstatning udefra.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli