Store klubber sværmer om Oliver Sonne

Oliver Sonne er en ombejlet herre denne sommer, hvor noget kunne tyde på, at backen er på vej videre fra Silkeborg.



Oliver Sonne har været en vigtig spiller for Silkeborg IF i de seneste sæsoner. Højrebacken skiftede i 2021 til Silkeborg fra HB Køge på en fri transfer. 

Sidenhen har den 23-årige Silkeborg-profil ikke set sig tilbage. I sin første sæson var han med til at føre de daværende oprykkere til en bronzemedalje, hvilket blev overgået i den seneste sæson, hvor Sonnes eventyr fortsatte, efter at han fik debut på det peruvianske landshold, og blev pokalvinder for Silkeborg IF, da klubben hentede sit første trofæ i 23 år.

Nu kan det tyde på, at dansk-peruvianeren er på vej til at følge i fodsporene på sin tidligere holdkammerat, Rasmus Carstensen, der skiftede fra Søhøjlandet til belgisk fodbold i 2022.

Mediet One Football skriver nemlig, at der er interesse fra de belgiske storklubber Anderlecht, Gent og Club Brugge, der alle overvejer at hente Oliver Sonne.

Sonne spillede fuldtid for Silkeborg i kampene mod netop Gent, hvor han også trak et straffespark, så den belgiske klub ved præcist, hvad de får i tilfælde af, at de henter backen.

Oliver Sonne har fået en fremragende start på sæsonen, hvor han i Superligaen har lavet to mål og et oplæg i de fem Superliga-kampe han har deltaget i.

Såfremt at de belgiske klubber vælger at byde på Sonne, så kan de væbne sig med tålmodighed, da det belgiske transfervindue er åbent indtil d. 6 september, hvor det danske allerede lukker mandag d. 2 september.

Sonne udtalte tidligere på sommeren til Tipsbladet.

– Situationen er, at klubben og jeg er enige om, at det er denne her sommer, at jeg skal skydes af sted. De har hentet erstatning ind.

– Jeg ved også, at der er konkret interesse for mig nu. Så det skal være nu, og jeg føler mig 100 procent klar til et nyt kapitel.

Hvis Silkeborg IF sælger Oliver Sonne i transfervinduet, så har de Jens Martin Gammelby klar i kulissen til at overtage højrebacken, hvis man ikke vil hente en erstatning udefra.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Forventer klubskifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby