Oliver Sonne har været en vigtig spiller for Silkeborg IF i de seneste sæsoner. Højrebacken skiftede i 2021 til Silkeborg fra HB Køge på en fri transfer.
Sidenhen har den 23-årige Silkeborg-profil ikke set sig tilbage. I sin første sæson var han med til at føre de daværende oprykkere til en bronzemedalje, hvilket blev overgået i den seneste sæson, hvor Sonnes eventyr fortsatte, efter at han fik debut på det peruvianske landshold, og blev pokalvinder for Silkeborg IF, da klubben hentede sit første trofæ i 23 år.
Nu kan det tyde på, at dansk-peruvianeren er på vej til at følge i fodsporene på sin tidligere holdkammerat, Rasmus Carstensen, der skiftede fra Søhøjlandet til belgisk fodbold i 2022.
Mediet One Football skriver nemlig, at der er interesse fra de belgiske storklubber Anderlecht, Gent og Club Brugge, der alle overvejer at hente Oliver Sonne.
Sonne spillede fuldtid for Silkeborg i kampene mod netop Gent, hvor han også trak et straffespark, så den belgiske klub ved præcist, hvad de får i tilfælde af, at de henter backen.
Oliver Sonne har fået en fremragende start på sæsonen, hvor han i Superligaen har lavet to mål og et oplæg i de fem Superliga-kampe han har deltaget i.
Såfremt at de belgiske klubber vælger at byde på Sonne, så kan de væbne sig med tålmodighed, da det belgiske transfervindue er åbent indtil d. 6 september, hvor det danske allerede lukker mandag d. 2 september.
Sonne udtalte tidligere på sommeren til Tipsbladet.
– Situationen er, at klubben og jeg er enige om, at det er denne her sommer, at jeg skal skydes af sted. De har hentet erstatning ind.
– Jeg ved også, at der er konkret interesse for mig nu. Så det skal være nu, og jeg føler mig 100 procent klar til et nyt kapitel.
Hvis Silkeborg IF sælger Oliver Sonne i transfervinduet, så har de Jens Martin Gammelby klar i kulissen til at overtage højrebacken, hvis man ikke vil hente en erstatning udefra.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Smider Salah-bombe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER