Store klubber sværmer om Oliver Sonne

Oliver Sonne er en ombejlet herre denne sommer, hvor noget kunne tyde på, at backen er på vej videre fra Silkeborg.



Oliver Sonne har været en vigtig spiller for Silkeborg IF i de seneste sæsoner. Højrebacken skiftede i 2021 til Silkeborg fra HB Køge på en fri transfer. 

Sidenhen har den 23-årige Silkeborg-profil ikke set sig tilbage. I sin første sæson var han med til at føre de daværende oprykkere til en bronzemedalje, hvilket blev overgået i den seneste sæson, hvor Sonnes eventyr fortsatte, efter at han fik debut på det peruvianske landshold, og blev pokalvinder for Silkeborg IF, da klubben hentede sit første trofæ i 23 år.

Nu kan det tyde på, at dansk-peruvianeren er på vej til at følge i fodsporene på sin tidligere holdkammerat, Rasmus Carstensen, der skiftede fra Søhøjlandet til belgisk fodbold i 2022.

Mediet One Football skriver nemlig, at der er interesse fra de belgiske storklubber Anderlecht, Gent og Club Brugge, der alle overvejer at hente Oliver Sonne.

Sonne spillede fuldtid for Silkeborg i kampene mod netop Gent, hvor han også trak et straffespark, så den belgiske klub ved præcist, hvad de får i tilfælde af, at de henter backen.

Oliver Sonne har fået en fremragende start på sæsonen, hvor han i Superligaen har lavet to mål og et oplæg i de fem Superliga-kampe han har deltaget i.

Såfremt at de belgiske klubber vælger at byde på Sonne, så kan de væbne sig med tålmodighed, da det belgiske transfervindue er åbent indtil d. 6 september, hvor det danske allerede lukker mandag d. 2 september.

Sonne udtalte tidligere på sommeren til Tipsbladet.

– Situationen er, at klubben og jeg er enige om, at det er denne her sommer, at jeg skal skydes af sted. De har hentet erstatning ind.

– Jeg ved også, at der er konkret interesse for mig nu. Så det skal være nu, og jeg føler mig 100 procent klar til et nyt kapitel.

Hvis Silkeborg IF sælger Oliver Sonne i transfervinduet, så har de Jens Martin Gammelby klar i kulissen til at overtage højrebacken, hvis man ikke vil hente en erstatning udefra.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Køber Mads Bidstrup til spotpris

De lurer på Kjærgaard

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Jeg får så ondt i maven over det

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Klar transfermelding

Østrig – Jordan

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Portugal – DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’