Bendtner flirter videre med FCK: Vil være en kæmpe ære

Nicklas Bendtner fastslår, at det vil være en kæmpe ære for ham at vende hjem til FC København. Han vil tilbage til den danske hovedstad, mens han stadig kan gøre en forskel.



Nicklas Bendtner har i flere omgange trænet med i FC København, og den danske landsholdsangriber har aldrig lagt skjul på, at FCK er den klub i Danmark, der står hans hjerte nærmest. Angriberen tørnede ud for KB, inden han som 16-årig rykkede til Arsenal.

30-årige Bendtner tørner aktuelt ud for den norske storklub Rosenborg BK, og i sidste sæson blev han ligatopscorer i Eliteserien. Danskeren har aldrig lagt skjul på, at han nyder livet i Trondheim, men drømmen om FC København lever i bedste velgående.

– Det vil være en enorm ære for mig, inden min karriere stopper, at trække i den hvide FCK-trøje. Men jeg vil ikke tilbage til FC København og ikke kunne give noget, jeg vil ikke være en spiller, der kommer i slutningen af karrieren og ikke føler, jeg kan bidrage. Jeg vil gå ind og være en del af holdet og aktivt hjælpe klubben med erfaring eller mål. Kan jeg det, vil det være en kæmpe ting for mig at trække FCK-trøjen over hovedet, sagde Nicklas Bendtner tirsdag, da han var gæst i Go’ Morgen P3.

Nicklas Bendtner har kontrakt med Rosenborg BK til udgangen af 2019, men begge parter har aldrig lagt skjul på, at den danske angriber næppe fuldfører sin aftale med de norske mestre.

Et klubskifte kan blive aktuelt efter VM til sommer – spørgsmålet er, om FC København står klar til at modtage Nicklas Bendtner. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Afslører dansk toptræners millionløn

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

De jagter Henrik Meister

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’