Bendtner flirter videre med FCK: Vil være en kæmpe ære

Nicklas Bendtner fastslår, at det vil være en kæmpe ære for ham at vende hjem til FC København. Han vil tilbage til den danske hovedstad, mens han stadig kan gøre en forskel.



Nicklas Bendtner har i flere omgange trænet med i FC København, og den danske landsholdsangriber har aldrig lagt skjul på, at FCK er den klub i Danmark, der står hans hjerte nærmest. Angriberen tørnede ud for KB, inden han som 16-årig rykkede til Arsenal.

30-årige Bendtner tørner aktuelt ud for den norske storklub Rosenborg BK, og i sidste sæson blev han ligatopscorer i Eliteserien. Danskeren har aldrig lagt skjul på, at han nyder livet i Trondheim, men drømmen om FC København lever i bedste velgående.

– Det vil være en enorm ære for mig, inden min karriere stopper, at trække i den hvide FCK-trøje. Men jeg vil ikke tilbage til FC København og ikke kunne give noget, jeg vil ikke være en spiller, der kommer i slutningen af karrieren og ikke føler, jeg kan bidrage. Jeg vil gå ind og være en del af holdet og aktivt hjælpe klubben med erfaring eller mål. Kan jeg det, vil det være en kæmpe ting for mig at trække FCK-trøjen over hovedet, sagde Nicklas Bendtner tirsdag, da han var gæst i Go’ Morgen P3.

Nicklas Bendtner har kontrakt med Rosenborg BK til udgangen af 2019, men begge parter har aldrig lagt skjul på, at den danske angriber næppe fuldfører sin aftale med de norske mestre.

Et klubskifte kan blive aktuelt efter VM til sommer – spørgsmålet er, om FC København står klar til at modtage Nicklas Bendtner. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet