Bendtner flirter videre med FCK: Vil være en kæmpe ære

Nicklas Bendtner fastslår, at det vil være en kæmpe ære for ham at vende hjem til FC København. Han vil tilbage til den danske hovedstad, mens han stadig kan gøre en forskel.



Nicklas Bendtner har i flere omgange trænet med i FC København, og den danske landsholdsangriber har aldrig lagt skjul på, at FCK er den klub i Danmark, der står hans hjerte nærmest. Angriberen tørnede ud for KB, inden han som 16-årig rykkede til Arsenal.

30-årige Bendtner tørner aktuelt ud for den norske storklub Rosenborg BK, og i sidste sæson blev han ligatopscorer i Eliteserien. Danskeren har aldrig lagt skjul på, at han nyder livet i Trondheim, men drømmen om FC København lever i bedste velgående.

– Det vil være en enorm ære for mig, inden min karriere stopper, at trække i den hvide FCK-trøje. Men jeg vil ikke tilbage til FC København og ikke kunne give noget, jeg vil ikke være en spiller, der kommer i slutningen af karrieren og ikke føler, jeg kan bidrage. Jeg vil gå ind og være en del af holdet og aktivt hjælpe klubben med erfaring eller mål. Kan jeg det, vil det være en kæmpe ting for mig at trække FCK-trøjen over hovedet, sagde Nicklas Bendtner tirsdag, da han var gæst i Go’ Morgen P3.

Nicklas Bendtner har kontrakt med Rosenborg BK til udgangen af 2019, men begge parter har aldrig lagt skjul på, at den danske angriber næppe fuldfører sin aftale med de norske mestre.

Et klubskifte kan blive aktuelt efter VM til sommer – spørgsmålet er, om FC København står klar til at modtage Nicklas Bendtner. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Manchester United sætter Chelsea på plads

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

OB siger farvel til seks spillere

Det er aldrig sket før

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det drømmer alle om’

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Ivan Toney klar på choktransfer

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’