Nicklas Bendtner har i flere omgange trænet med i FC København, og den danske landsholdsangriber har aldrig lagt skjul på, at FCK er den klub i Danmark, der står hans hjerte nærmest. Angriberen tørnede ud for KB, inden han som 16-årig rykkede til Arsenal.
30-årige Bendtner tørner aktuelt ud for den norske storklub Rosenborg BK, og i sidste sæson blev han ligatopscorer i Eliteserien. Danskeren har aldrig lagt skjul på, at han nyder livet i Trondheim, men drømmen om FC København lever i bedste velgående.
– Det vil være en enorm ære for mig, inden min karriere stopper, at trække i den hvide FCK-trøje. Men jeg vil ikke tilbage til FC København og ikke kunne give noget, jeg vil ikke være en spiller, der kommer i slutningen af karrieren og ikke føler, jeg kan bidrage. Jeg vil gå ind og være en del af holdet og aktivt hjælpe klubben med erfaring eller mål. Kan jeg det, vil det være en kæmpe ting for mig at trække FCK-trøjen over hovedet, sagde Nicklas Bendtner tirsdag, da han var gæst i Go’ Morgen P3.
Nicklas Bendtner har kontrakt med Rosenborg BK til udgangen af 2019, men begge parter har aldrig lagt skjul på, at den danske angriber næppe fuldfører sin aftale med de norske mestre.
Et klubskifte kan blive aktuelt efter VM til sommer – spørgsmålet er, om FC København står klar til at modtage Nicklas Bendtner.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
