Benham øger ejerandelen i FC Midtjylland

Ifølge Jyllands-Posten har Matthew Benham øget sin ejerandel i FC Midtjylland ved at konvertere et lån til aktier, så han nu har en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.



Mens FC Midtjylland kæmper for at sikre sig tredjepladsen i Superligaen, kan klubben glæde sig over, at den engelske rigmand Matthew Benham fortsætter med at vise sin støtte til klubben fra Herning og Ikast.

Jyllands-Posten fortæller, at FC Midtjyllands ejer i januar har konverteret et lån på 25 millioner kroner til aktier. Et lån, han gav i 2014. Dermed har han ifølge Jyllands-Posten en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.

Matthew Benham, der også er ejer af den engelske Championship-klub Brentford FC, øgede aktiekapitalen i FC Midtjylland med 25 millioner kroner, så klubben står på mere solid grund, og ikke overraskende er der glæde hos FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, over opbakningen fra den engelske ejer.

– VI har en ejer, der tjener gode penge. Vi er en del af et større selskab, og der vælger Matthew at putte penge i fodbolden, som han gør med andre klubber. Vi har valgt at lægge overliggeren højt, siger Claus Steinlein til Jyllands-Posten.

I artiklen fortæller Claus Steinlein også, at Matthew Benhams plan er, at klubben set over tre år skal have flere penge ind, end der ryger ud.

Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland i sommeren 2014, og han har siden bare øget sin ejerandel af klubben. Nu er den altså på et sted mellem 90 og 99,9 procent.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Frankrig – Senegal