Benham øger ejerandelen i FC Midtjylland

Ifølge Jyllands-Posten har Matthew Benham øget sin ejerandel i FC Midtjylland ved at konvertere et lån til aktier, så han nu har en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.



Mens FC Midtjylland kæmper for at sikre sig tredjepladsen i Superligaen, kan klubben glæde sig over, at den engelske rigmand Matthew Benham fortsætter med at vise sin støtte til klubben fra Herning og Ikast.

Jyllands-Posten fortæller, at FC Midtjyllands ejer i januar har konverteret et lån på 25 millioner kroner til aktier. Et lån, han gav i 2014. Dermed har han ifølge Jyllands-Posten en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.

Matthew Benham, der også er ejer af den engelske Championship-klub Brentford FC, øgede aktiekapitalen i FC Midtjylland med 25 millioner kroner, så klubben står på mere solid grund, og ikke overraskende er der glæde hos FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, over opbakningen fra den engelske ejer.

– VI har en ejer, der tjener gode penge. Vi er en del af et større selskab, og der vælger Matthew at putte penge i fodbolden, som han gør med andre klubber. Vi har valgt at lægge overliggeren højt, siger Claus Steinlein til Jyllands-Posten.

I artiklen fortæller Claus Steinlein også, at Matthew Benhams plan er, at klubben set over tre år skal have flere penge ind, end der ryger ud.

Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland i sommeren 2014, og han har siden bare øget sin ejerandel af klubben. Nu er den altså på et sted mellem 90 og 99,9 procent.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Brighton – Manchester United

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Bayern München lurer på choktransfer

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Real Madrid – Athletic Club



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’