Benham øger ejerandelen i FC Midtjylland

Ifølge Jyllands-Posten har Matthew Benham øget sin ejerandel i FC Midtjylland ved at konvertere et lån til aktier, så han nu har en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.



Mens FC Midtjylland kæmper for at sikre sig tredjepladsen i Superligaen, kan klubben glæde sig over, at den engelske rigmand Matthew Benham fortsætter med at vise sin støtte til klubben fra Herning og Ikast.

Jyllands-Posten fortæller, at FC Midtjyllands ejer i januar har konverteret et lån på 25 millioner kroner til aktier. Et lån, han gav i 2014. Dermed har han ifølge Jyllands-Posten en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.

Matthew Benham, der også er ejer af den engelske Championship-klub Brentford FC, øgede aktiekapitalen i FC Midtjylland med 25 millioner kroner, så klubben står på mere solid grund, og ikke overraskende er der glæde hos FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, over opbakningen fra den engelske ejer.

– VI har en ejer, der tjener gode penge. Vi er en del af et større selskab, og der vælger Matthew at putte penge i fodbolden, som han gør med andre klubber. Vi har valgt at lægge overliggeren højt, siger Claus Steinlein til Jyllands-Posten.

I artiklen fortæller Claus Steinlein også, at Matthew Benhams plan er, at klubben set over tre år skal have flere penge ind, end der ryger ud.

Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland i sommeren 2014, og han har siden bare øget sin ejerandel af klubben. Nu er den altså på et sted mellem 90 og 99,9 procent.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Tæt på at købe FC København-spiller

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Uruguay – Kap Verde



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

New Zealand – Egypten

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Argentina – Østrig