Benham øger ejerandelen i FC Midtjylland

Ifølge Jyllands-Posten har Matthew Benham øget sin ejerandel i FC Midtjylland ved at konvertere et lån til aktier, så han nu har en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.



Mens FC Midtjylland kæmper for at sikre sig tredjepladsen i Superligaen, kan klubben glæde sig over, at den engelske rigmand Matthew Benham fortsætter med at vise sin støtte til klubben fra Herning og Ikast.

Jyllands-Posten fortæller, at FC Midtjyllands ejer i januar har konverteret et lån på 25 millioner kroner til aktier. Et lån, han gav i 2014. Dermed har han ifølge Jyllands-Posten en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.

Matthew Benham, der også er ejer af den engelske Championship-klub Brentford FC, øgede aktiekapitalen i FC Midtjylland med 25 millioner kroner, så klubben står på mere solid grund, og ikke overraskende er der glæde hos FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, over opbakningen fra den engelske ejer.

– VI har en ejer, der tjener gode penge. Vi er en del af et større selskab, og der vælger Matthew at putte penge i fodbolden, som han gør med andre klubber. Vi har valgt at lægge overliggeren højt, siger Claus Steinlein til Jyllands-Posten.

I artiklen fortæller Claus Steinlein også, at Matthew Benhams plan er, at klubben set over tre år skal have flere penge ind, end der ryger ud.

Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland i sommeren 2014, og han har siden bare øget sin ejerandel af klubben. Nu er den altså på et sted mellem 90 og 99,9 procent.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

FCK-boss åben for lejeaftaler

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Tuchel forsvarer sin taktik