Benham øger ejerandelen i FC Midtjylland

Ifølge Jyllands-Posten har Matthew Benham øget sin ejerandel i FC Midtjylland ved at konvertere et lån til aktier, så han nu har en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.



Mens FC Midtjylland kæmper for at sikre sig tredjepladsen i Superligaen, kan klubben glæde sig over, at den engelske rigmand Matthew Benham fortsætter med at vise sin støtte til klubben fra Herning og Ikast.

Jyllands-Posten fortæller, at FC Midtjyllands ejer i januar har konverteret et lån på 25 millioner kroner til aktier. Et lån, han gav i 2014. Dermed har han ifølge Jyllands-Posten en ejerandel på et sted mellem 90 og 99,9 procent af klubben.

Matthew Benham, der også er ejer af den engelske Championship-klub Brentford FC, øgede aktiekapitalen i FC Midtjylland med 25 millioner kroner, så klubben står på mere solid grund, og ikke overraskende er der glæde hos FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, over opbakningen fra den engelske ejer.

– VI har en ejer, der tjener gode penge. Vi er en del af et større selskab, og der vælger Matthew at putte penge i fodbolden, som han gør med andre klubber. Vi har valgt at lægge overliggeren højt, siger Claus Steinlein til Jyllands-Posten.

I artiklen fortæller Claus Steinlein også, at Matthew Benhams plan er, at klubben set over tre år skal have flere penge ind, end der ryger ud.

Matthew Benham købte sig ind i FC Midtjylland i sommeren 2014, og han har siden bare øget sin ejerandel af klubben. Nu er den altså på et sted mellem 90 og 99,9 procent.





► LIVE

LIVE: Superligaspiller: ‘Jeg har sagt undskyld’

Bekymrende udvikling for Rasmus Lauritsen

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski

Afslører ny Højlund-plan?

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret 

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Det laver Lasse Schöne i dag

Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

FCK har travlt – forlæng med ham nu!

Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’

Det havde været helt katastrofalt for dem!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!

Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’

Her kan du se FC København mod Braga

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Brøndby blandt verdens mest intense hold

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Her kan du se Hearts mod FC Nordsjælland

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’

Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd

Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen

– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!