Real Madrid beder om godkendelse til 2,8 mia.

Real Madrids ledelse vil låne flere penge for at blive færdige med renoveringerne af klubbens stadion.



Bestyrelsen i Real Madrid har i sinde at bede fodboldklubbens medlemmer om at godkende et lån på 370 millioner euro.

Det skriver mediet The Athletic.

Pengene skal gå til renoveringen af stadionet Santiago Bernabeu, der lader til at blive over dobbelt så omkostningsfuldt som oprindeligt planlagt.

Medlemmerne skal stemme om lånet, der svarer til næsten 2,8 milliarder kroner, på klubbens generalforsamling 11. november.

Det er tredje lån, som ledelsen i den spanske kongeklub har bedt sine medlemmer om at tage stilling til, siden renoveringen af det ikoniske stadion blev offentliggjort i 2019.

Oprindeligt havde ledelsen bedt om et lån på 575 millioner euro, men det viser sig altså, at det ikke har været nok.

I 2021 bedte ledelsen også medlemmerne om at godkende et yderligere lån på 225 millioner euro.

De samlede omkostninger forventes ifølge The Athletic at løbe op i 1,4 milliarder euro.

Med renoveringerne udvides kapaciteten af Santiago Bernabeu med 4000 sæder, så der i alt bliver plads til 85.000 tilhængere.

Samtidig bliver der etableret et nyt VIP-område, og så skal renoveringerne gøre det nemmere at afholde andre begivenheder end fodboldkampe på stadionet.

Det gælder blandt andet en koncert fra den amerikanske sangerinde Taylor Swift, der i maj kommer forbi som en del af hendes ekstremt populære turné The Eras Tour.

Real Madrid har i en periode, siden renoveringerne gik i gang, spillet på stadionet Alfredo Di Stéfano, men klubben er igen vendt tilbage til Santiago Bernabeu.

Ifølge det spanske medie AS forventer Real Madrid, at renoveringerne er gennemført 23. december i år.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chok i Wolfsburg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen