Den danske landstræner Kasper Hjulmand erkender, at det er svært at håndtere den situation, han befinder sig i til VM i Qatar lige nu.
Danmark vil gerne protestere for menneskerettigheder, men mærker lige som andre landshold stor modstand.
Landsholdet leverede en skuffende indsats mod Tunesien, hvor kampen endte 0-0, men Hjulmand mener ikke, at uroen uden for banen var årsagen til, at præstationen var under niveau.
– Der er ingen som helst undskyldning i det her i forhold til den måde, vi spiller fodbold på og arbejder på, og jeg taler kun for mig selv, når jeg siger, at jeg som person og som menneske har det svært lige nu.
– Det her er nok noget, som er bygget op over lang tid. Vi har et slogan, som hedder ‘En del af noget større’, og lige nu er jeg ikke sikker på, om jeg er en del af noget, jeg kan lide, siger Hjulmand.
Kasper Hjulmand forklarer, at det ikke påvirker ham, når han arbejder, men at det påvirker ham meget som person.
– Det giver mig ikke så meget uro, at det går ud over min koncentration, når jeg arbejder med spillerne, men det giver uro nok for mig som menneske, at jeg bruger alt for lang tid på at prøve at finde ud af, hvordan jeg skal håndtere det her.
– Jeg har aldrig været på træningsbanen, i et mødelokale eller til kamp, hvor jeg står og tænker på noget andet, men jeg kan godt sige, at jeg går rundt om mig selv og har svært ved at finde mig selv i det her.
– For der er så meget, jeg har lyst til at sige, og så mange ting, jeg har lyst til at gøre, siger han.
Danmark ville til kampen mod Tunesien have stillet op med et OneLove-anførerbind om anfører Simon Kjærs arm.
Men af frygt for sanktioner valgte Danmark at droppe det, og Hjulmand advarer mod, at ansvaret ender med at blive spillernes.
– Jeg ved ikke, om det kun ville give et gult kort. Vi ved bare, at det ville få konsekvenser, som måske endda kunne få konsekvenser for det fodboldmæssige og for resultaterne.
– Det er meget hårdt at skulle lægge ansvaret over på spillerne. Jeg vil alle dage beskytte dem. Hvis de havde total frihed til at sige og gøre, hvad de vil… Måske kan vi gøre noget andet, det må vi se, siger Hjulmand.
Danmarks næste VM-kamp er på lørdag mod Frankrig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Messi moses af spansk mur
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Messi sætter ord på vildt drama
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
MEDIE
