Den danske landstræner Kasper Hjulmand erkender, at det er svært at håndtere den situation, han befinder sig i til VM i Qatar lige nu.
Danmark vil gerne protestere for menneskerettigheder, men mærker lige som andre landshold stor modstand.
Landsholdet leverede en skuffende indsats mod Tunesien, hvor kampen endte 0-0, men Hjulmand mener ikke, at uroen uden for banen var årsagen til, at præstationen var under niveau.
– Der er ingen som helst undskyldning i det her i forhold til den måde, vi spiller fodbold på og arbejder på, og jeg taler kun for mig selv, når jeg siger, at jeg som person og som menneske har det svært lige nu.
– Det her er nok noget, som er bygget op over lang tid. Vi har et slogan, som hedder ‘En del af noget større’, og lige nu er jeg ikke sikker på, om jeg er en del af noget, jeg kan lide, siger Hjulmand.
Kasper Hjulmand forklarer, at det ikke påvirker ham, når han arbejder, men at det påvirker ham meget som person.
– Det giver mig ikke så meget uro, at det går ud over min koncentration, når jeg arbejder med spillerne, men det giver uro nok for mig som menneske, at jeg bruger alt for lang tid på at prøve at finde ud af, hvordan jeg skal håndtere det her.
– Jeg har aldrig været på træningsbanen, i et mødelokale eller til kamp, hvor jeg står og tænker på noget andet, men jeg kan godt sige, at jeg går rundt om mig selv og har svært ved at finde mig selv i det her.
– For der er så meget, jeg har lyst til at sige, og så mange ting, jeg har lyst til at gøre, siger han.
Danmark ville til kampen mod Tunesien have stillet op med et OneLove-anførerbind om anfører Simon Kjærs arm.
Men af frygt for sanktioner valgte Danmark at droppe det, og Hjulmand advarer mod, at ansvaret ender med at blive spillernes.
– Jeg ved ikke, om det kun ville give et gult kort. Vi ved bare, at det ville få konsekvenser, som måske endda kunne få konsekvenser for det fodboldmæssige og for resultaterne.
– Det er meget hårdt at skulle lægge ansvaret over på spillerne. Jeg vil alle dage beskytte dem. Hvis de havde total frihed til at sige og gøre, hvad de vil… Måske kan vi gøre noget andet, det må vi se, siger Hjulmand.
Danmarks næste VM-kamp er på lørdag mod Frankrig.
/ritzau/
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
