Den danske landstræner Kasper Hjulmand erkender, at det er svært at håndtere den situation, han befinder sig i til VM i Qatar lige nu.
Danmark vil gerne protestere for menneskerettigheder, men mærker lige som andre landshold stor modstand.
Landsholdet leverede en skuffende indsats mod Tunesien, hvor kampen endte 0-0, men Hjulmand mener ikke, at uroen uden for banen var årsagen til, at præstationen var under niveau.
– Der er ingen som helst undskyldning i det her i forhold til den måde, vi spiller fodbold på og arbejder på, og jeg taler kun for mig selv, når jeg siger, at jeg som person og som menneske har det svært lige nu.
– Det her er nok noget, som er bygget op over lang tid. Vi har et slogan, som hedder ‘En del af noget større’, og lige nu er jeg ikke sikker på, om jeg er en del af noget, jeg kan lide, siger Hjulmand.
Kasper Hjulmand forklarer, at det ikke påvirker ham, når han arbejder, men at det påvirker ham meget som person.
– Det giver mig ikke så meget uro, at det går ud over min koncentration, når jeg arbejder med spillerne, men det giver uro nok for mig som menneske, at jeg bruger alt for lang tid på at prøve at finde ud af, hvordan jeg skal håndtere det her.
– Jeg har aldrig været på træningsbanen, i et mødelokale eller til kamp, hvor jeg står og tænker på noget andet, men jeg kan godt sige, at jeg går rundt om mig selv og har svært ved at finde mig selv i det her.
– For der er så meget, jeg har lyst til at sige, og så mange ting, jeg har lyst til at gøre, siger han.
Danmark ville til kampen mod Tunesien have stillet op med et OneLove-anførerbind om anfører Simon Kjærs arm.
Men af frygt for sanktioner valgte Danmark at droppe det, og Hjulmand advarer mod, at ansvaret ender med at blive spillernes.
– Jeg ved ikke, om det kun ville give et gult kort. Vi ved bare, at det ville få konsekvenser, som måske endda kunne få konsekvenser for det fodboldmæssige og for resultaterne.
– Det er meget hårdt at skulle lægge ansvaret over på spillerne. Jeg vil alle dage beskytte dem. Hvis de havde total frihed til at sige og gøre, hvad de vil… Måske kan vi gøre noget andet, det må vi se, siger Hjulmand.
Danmarks næste VM-kamp er på lørdag mod Frankrig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
