Den danske landstræner Kasper Hjulmand erkender, at det er svært at håndtere den situation, han befinder sig i til VM i Qatar lige nu.
Danmark vil gerne protestere for menneskerettigheder, men mærker lige som andre landshold stor modstand.
Landsholdet leverede en skuffende indsats mod Tunesien, hvor kampen endte 0-0, men Hjulmand mener ikke, at uroen uden for banen var årsagen til, at præstationen var under niveau.
– Der er ingen som helst undskyldning i det her i forhold til den måde, vi spiller fodbold på og arbejder på, og jeg taler kun for mig selv, når jeg siger, at jeg som person og som menneske har det svært lige nu.
– Det her er nok noget, som er bygget op over lang tid. Vi har et slogan, som hedder ‘En del af noget større’, og lige nu er jeg ikke sikker på, om jeg er en del af noget, jeg kan lide, siger Hjulmand.
Kasper Hjulmand forklarer, at det ikke påvirker ham, når han arbejder, men at det påvirker ham meget som person.
– Det giver mig ikke så meget uro, at det går ud over min koncentration, når jeg arbejder med spillerne, men det giver uro nok for mig som menneske, at jeg bruger alt for lang tid på at prøve at finde ud af, hvordan jeg skal håndtere det her.
– Jeg har aldrig været på træningsbanen, i et mødelokale eller til kamp, hvor jeg står og tænker på noget andet, men jeg kan godt sige, at jeg går rundt om mig selv og har svært ved at finde mig selv i det her.
– For der er så meget, jeg har lyst til at sige, og så mange ting, jeg har lyst til at gøre, siger han.
Danmark ville til kampen mod Tunesien have stillet op med et OneLove-anførerbind om anfører Simon Kjærs arm.
Men af frygt for sanktioner valgte Danmark at droppe det, og Hjulmand advarer mod, at ansvaret ender med at blive spillernes.
– Jeg ved ikke, om det kun ville give et gult kort. Vi ved bare, at det ville få konsekvenser, som måske endda kunne få konsekvenser for det fodboldmæssige og for resultaterne.
– Det er meget hårdt at skulle lægge ansvaret over på spillerne. Jeg vil alle dage beskytte dem. Hvis de havde total frihed til at sige og gøre, hvad de vil… Måske kan vi gøre noget andet, det må vi se, siger Hjulmand.
Danmarks næste VM-kamp er på lørdag mod Frankrig.
/ritzau/
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Slut: FC København vinder intenst derby
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
