På kanten af offside satte Mikel Oyarzabal efter 86 minutter foden på Marc Cucurellas indlæg og gjorde sig selv til matchvinder i EM-finalen.
Real Sociedad-profilen er dog ikke meget for at fremhæve sig selv fra resten af det stærke kollektiv efter 2-1-sejren over England i Berlin.
– Jeg gjorde mit job. Jeg gjorde, hvad jeg skulle. Jeg forsøgte som altid at hjælpe holdet. Jeg var heldig med at afgøre kampen.
– At få den mulighed for at hjælpe er det bedste. Det skete for mig, men kunne være sket for enhver, siger Oyarzabal ifølge Reuters.
Finalens første målscorer, Nico Williams, er stolt af præstationen mod en modstander, som han har stor respekt for.
– Jeg er euforisk. Alle vores fans fortjener det. Vi led meget. England har et godt hold. De har spillere, der kan gøre en forskel, men vi var i stand til at stække deres våben og vinde EM, siger Williams.
Kort efter slutfløjtet blev 17-årige Lamine Yamal, der assisterede Williams i finalen, kåret som turneringens bedste unge spiller.
Manchester Citys Rodri, der udgik i pausen af finalen med en skade, tog titlen som turneringens bedste spiller.
Landstræner Luis de la Fuente fremhæver kollektivet som afgørende efter triumfen, der var Spaniens fjerde ved EM gennem tiderne.
– Jeg kunne ikke være mere glad. At se fansene og spillerne. Det er et rigtigt hold, og det er europamester. Jeg er mere og mere stolt for hver dag, der går.
– Det her bekræfter, hvor vi står. For mig er holdet det bedste i verden, siger Luis de la Fuente ifølge Reuters.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED