Spansk EM-helt: Jeg gjorde hvad jeg skulle

Mikel Oyarzabal nedtoner sin rolle i finaletriumfen mod England, mens Nico Williams er mere euforisk.



På kanten af offside satte Mikel Oyarzabal efter 86 minutter foden på Marc Cucurellas indlæg og gjorde sig selv til matchvinder i EM-finalen.

Real Sociedad-profilen er dog ikke meget for at fremhæve sig selv fra resten af det stærke kollektiv efter 2-1-sejren over England i Berlin.

– Jeg gjorde mit job. Jeg gjorde, hvad jeg skulle. Jeg forsøgte som altid at hjælpe holdet. Jeg var heldig med at afgøre kampen.

– At få den mulighed for at hjælpe er det bedste. Det skete for mig, men kunne være sket for enhver, siger Oyarzabal ifølge Reuters.

Finalens første målscorer, Nico Williams, er stolt af præstationen mod en modstander, som han har stor respekt for.

– Jeg er euforisk. Alle vores fans fortjener det. Vi led meget. England har et godt hold. De har spillere, der kan gøre en forskel, men vi var i stand til at stække deres våben og vinde EM, siger Williams.

Kort efter slutfløjtet blev 17-årige Lamine Yamal, der assisterede Williams i finalen, kåret som turneringens bedste unge spiller.

Manchester Citys Rodri, der udgik i pausen af finalen med en skade, tog titlen som turneringens bedste spiller.

Landstræner Luis de la Fuente fremhæver kollektivet som afgørende efter triumfen, der var Spaniens fjerde ved EM gennem tiderne.

– Jeg kunne ikke være mere glad. At se fansene og spillerne. Det er et rigtigt hold, og det er europamester. Jeg er mere og mere stolt for hver dag, der går.

– Det her bekræfter, hvor vi står. For mig er holdet det bedste i verden, siger Luis de la Fuente ifølge Reuters.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kalder tronskifte i Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere