Besøgte FCK: Nu blokerer konen skifte

Jean Paul-Boëtius, der tidligere på sommeren var på besøg i FCK, skal ikke til Hellas Verona - angiveligt fordi konen har sat foden ned.



De fleste mænd med en vielsesring på fingeren kan skrive under på, at en glad og tilfreds hustru er vejen til en lykkelig tilværelse. Det gælder i alle lag af samfundet, og fodboldspillere er ingen undtagelse.

Bare spørg hollænderen Jean Paul-Boëtius.

Den 29-årige midtbanespiller har været kontraktløs siden 30. juni, hvor hans aftale med Hertha Berlin udløb, og dermed har hollænderen brugt sommeren på at lede efter en ny arbejdsgiver.

Ifølge Tuttomercatoweb havde Jean Paul-Boëtius mere eller mindre en aftale på plads med Serie A-klubben Hellas Verona, men det er nu faldet til jorden. Årsagen er, at hollænderens hustru alligevel ikke havde lyst til at flytte til Italien. 

På besøg i FC København
Som den opmærksomme læser måske vil huske, florerede Jean Paul-Boëtius' navn pludselig i danske medier for knap to måneder siden. Her dukkede den tidligere hollandske landsholdsspiller nemlg op på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg.

Det medførte naturligvis kortvarige spekulationer, men Jean Paul-Boëtius var blot i Danmark for at besøge sin gode ven Kevin Diks.

FCK-baken havde gerne set gerne, at de danske mestre havde skrevet kontrakt med midtbanespilleren.

– Selvfølgelig vil man gerne spille sammen med sine venner. Det er helt normalt. Det bliver en smule politisk, hvis jeg siger nej til det, så det vil selvfølgelig være rart. Han har en masse kvaliteter, men det er ikke op til mig. Det er klubben, der bestemmer, om de vil se nærmere på ham. Han tog mig under sine vinger, da vi spillede på Feyenoords U21-hold i Holland. Jeg var kun 18 der, så han er en rigtig god ven, sagde Diks til Tipsbladet.

Jean Paul-Boëtius har blandt andet spillet over 100 kampe i Bundesligaen. 







LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK-træner roser Felix Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’