OB har fredag præsenteret en spændende tilgang til fremtiden.
Fra sommer skifter forsvarsspilleren Sander Kaa Bucka nemlig fra FC København til OB på en treårig kontrakt, der er det maksimale spillere under 18 år må skrive.
Sander Kaa Bucka er 16 år gammel og koster ikke OB mange basører at hente ind.
– Han var ikke på kontrakt i FCK, men det er ikke så afgørende. Det, der var afgørende, er, at der er et match mellem os. Hvis en spiller har kontrakt på ungdsomsniveau, er det ikke kutyme, at vi går ud og køber vedkommende. I det her tilfælde passede tingene bare sammen, forklarer akademichef, Tonny Hermansen, til Tipsbladet.
Og dog vil der være noget betaling af træningskompensation, men et sådan beløb, betyder for FCK ikke alverden i det store billede.

OB med trumfkort
I pressemeddelesen udtrykker både OB og Sander Kaa Bucka tilfredshed med aftalen.
Overfor Tipsbladet forklarer fynboernes akademichef, Tonny Hermansen, hvordan aftalen kom i stand.
– Vi har kigget på den her case et stykke tid og prøvet at finde ud af, om ikke vi kunne hente en venstrebenet stopper ind til årgangen. Vi har en fin venstrebenet stopper på årgangen under, og så har vi kigget på denne årgang, og der opstod en mulighed her.
– Der blev taget kontakt til FC København, og vi inviterede så familien over og havde en god snak med dem. Vi forklarede, hvad vi kunne tilbyde Sander hos os i forhold til hans fortsatte udvikling. Der har været god dialog med FCK og familien omkring det.
En 16-årig kontraktfri forsvarsspiller fra FC København vil formentlig få andre akademier rundt omkring i Danmark til også at undersøge muligheden, men hos OB lå den bedste plan, og den blev blandt andet bekræftet via fynboernes historik med at uddanne forsvarsspillere.
– Vi har en fordel i, at vi har haft pæn succes med at uddanne forsvarsspillere – specielt centerforsvarer. Nu har vi Julius Berthel Askou, som gør det rigtig godt og har været gennem en god udvikling hos os efter skiftet fra Silkeborg. Marcus McCoy var egentlig stopper i sine unge dage, men er siden blevet omskolet til venstre back. Vi har jo også haft Tobias Slotsager, som er gået videre til Serie A.

Sander Kaa Bucka med det skarpe venstreben skal bo på sportscollege i Odense og passe sin skolegang, mens han på OB’s akademi skal fortsætte med at bygge på sin udvikling.
– Vi synes, Sander er rigtig fin med fødderne, og jeg synes, vi er rigtig gode til at uddanne spillerne i deres fysiske formåen i forhold til forsvarsspillet. Det er et udviklingsområde, som Sander skal arbejde med, for han er sindssygt dygtig med kuglen.
Tonny Hermansen fortæller i øvrigt, at 14-årige Frederik Abrahamsen er taget den anden vej – fra Odense til København.
– Han har valgt at spille i FC København, og det ønsker vi ham alt held og lykke med, siger akademichefen, der ikke ville gå yderligere i dybden med det.
Fotos: OB.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM