Betsafe er Superligaens nye sponsor

Spilleselskabet betsafe blev her til middag præsenteret som Superligaens nye sponsor.



Superligaen har fået ny sponsor. Spilleselskabet Betsafe bliver den tredje sponsor for den bedste danske fodboldliga, der i forvejen frankeres af Arbejdernes landsbank og PriceWaterhousecoopers.

– Det har hele tiden været oplagt, at en af de 4 Superliga sponsorer skulle være et spilleselskab. Vi er derfor glade for at vi har fået en aftale på plads omkring både Superligaen og 1. Division med Betsafe, som vi anser for at være et meget ambitiøst selskab med et stærkt fokus på det skandinaviske marked. Nu krydser vi blot fingre for, at den nye spillelovgivning træder i kraft snarest muligt sådan at aftalen kan aktiveres, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Aftalen mellem Divisionsforeningen og Betsafe træder ikke i kraft med øjeblikkelig virkning. Grundet tvivl om den danske spillelovgivning, er aftalen baseret på en hensigtserklæring, og spilleloven skal derfor først godkendes, inden Betsafe officielt bliver sponsor for Superligaen.

– Det er en stor dag for Betsafe. Det er historisk at vi som det første privatejede spilleselskab indgår en kommerciel aftale med dansk topfodbold. Fodbold er og bliver den mest populære sport i Danmark samtidig med at fodbold repræsenterer den største del af vores sportsbetting omsætning. For Betsafe er der altså tale om et højrelevant sponsorat der vil give os en unik strategisk platform når vi får vores danske licens. Denne aftale bør være en klar indikation til omverdenen om, at Betsafe har store ambitioner og bliver en meget seriøs aktør fremover på det danske spillemarked, siger Betsafes danske landechef Richardt Funch.

Betsafes sponsorat af Superligaen løber i 3 år. Divisionsforeningen mangler fortsat at finde én af de i alt fire sponsorer, man ønsker.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona