Betsafe er Superligaens nye sponsor

Spilleselskabet betsafe blev her til middag præsenteret som Superligaens nye sponsor.



Superligaen har fået ny sponsor. Spilleselskabet Betsafe bliver den tredje sponsor for den bedste danske fodboldliga, der i forvejen frankeres af Arbejdernes landsbank og PriceWaterhousecoopers.

– Det har hele tiden været oplagt, at en af de 4 Superliga sponsorer skulle være et spilleselskab. Vi er derfor glade for at vi har fået en aftale på plads omkring både Superligaen og 1. Division med Betsafe, som vi anser for at være et meget ambitiøst selskab med et stærkt fokus på det skandinaviske marked. Nu krydser vi blot fingre for, at den nye spillelovgivning træder i kraft snarest muligt sådan at aftalen kan aktiveres, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Aftalen mellem Divisionsforeningen og Betsafe træder ikke i kraft med øjeblikkelig virkning. Grundet tvivl om den danske spillelovgivning, er aftalen baseret på en hensigtserklæring, og spilleloven skal derfor først godkendes, inden Betsafe officielt bliver sponsor for Superligaen.

– Det er en stor dag for Betsafe. Det er historisk at vi som det første privatejede spilleselskab indgår en kommerciel aftale med dansk topfodbold. Fodbold er og bliver den mest populære sport i Danmark samtidig med at fodbold repræsenterer den største del af vores sportsbetting omsætning. For Betsafe er der altså tale om et højrelevant sponsorat der vil give os en unik strategisk platform når vi får vores danske licens. Denne aftale bør være en klar indikation til omverdenen om, at Betsafe har store ambitioner og bliver en meget seriøs aktør fremover på det danske spillemarked, siger Betsafes danske landechef Richardt Funch.

Betsafes sponsorat af Superligaen løber i 3 år. Divisionsforeningen mangler fortsat at finde én af de i alt fire sponsorer, man ønsker.





LIVE

TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Jess Thorup fyret

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Der er al mulig grund til bekymring



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark