Superligaen har fået ny sponsor. Spilleselskabet Betsafe bliver den tredje sponsor for den bedste danske fodboldliga, der i forvejen frankeres af Arbejdernes landsbank og PriceWaterhousecoopers.
– Det har hele tiden været oplagt, at en af de 4 Superliga sponsorer skulle være et spilleselskab. Vi er derfor glade for at vi har fået en aftale på plads omkring både Superligaen og 1. Division med Betsafe, som vi anser for at være et meget ambitiøst selskab med et stærkt fokus på det skandinaviske marked. Nu krydser vi blot fingre for, at den nye spillelovgivning træder i kraft snarest muligt sådan at aftalen kan aktiveres, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i en pressemeddelelse.
Aftalen mellem Divisionsforeningen og Betsafe træder ikke i kraft med øjeblikkelig virkning. Grundet tvivl om den danske spillelovgivning, er aftalen baseret på en hensigtserklæring, og spilleloven skal derfor først godkendes, inden Betsafe officielt bliver sponsor for Superligaen.
– Det er en stor dag for Betsafe. Det er historisk at vi som det første privatejede spilleselskab indgår en kommerciel aftale med dansk topfodbold. Fodbold er og bliver den mest populære sport i Danmark samtidig med at fodbold repræsenterer den største del af vores sportsbetting omsætning. For Betsafe er der altså tale om et højrelevant sponsorat der vil give os en unik strategisk platform når vi får vores danske licens. Denne aftale bør være en klar indikation til omverdenen om, at Betsafe har store ambitioner og bliver en meget seriøs aktør fremover på det danske spillemarked, siger Betsafes danske landechef Richardt Funch.
Betsafes sponsorat af Superligaen løber i 3 år. Divisionsforeningen mangler fortsat at finde én af de i alt fire sponsorer, man ønsker.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TRANSFER