Betsafe er Superligaens nye sponsor

Spilleselskabet betsafe blev her til middag præsenteret som Superligaens nye sponsor.



Superligaen har fået ny sponsor. Spilleselskabet Betsafe bliver den tredje sponsor for den bedste danske fodboldliga, der i forvejen frankeres af Arbejdernes landsbank og PriceWaterhousecoopers.

– Det har hele tiden været oplagt, at en af de 4 Superliga sponsorer skulle være et spilleselskab. Vi er derfor glade for at vi har fået en aftale på plads omkring både Superligaen og 1. Division med Betsafe, som vi anser for at være et meget ambitiøst selskab med et stærkt fokus på det skandinaviske marked. Nu krydser vi blot fingre for, at den nye spillelovgivning træder i kraft snarest muligt sådan at aftalen kan aktiveres, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Aftalen mellem Divisionsforeningen og Betsafe træder ikke i kraft med øjeblikkelig virkning. Grundet tvivl om den danske spillelovgivning, er aftalen baseret på en hensigtserklæring, og spilleloven skal derfor først godkendes, inden Betsafe officielt bliver sponsor for Superligaen.

– Det er en stor dag for Betsafe. Det er historisk at vi som det første privatejede spilleselskab indgår en kommerciel aftale med dansk topfodbold. Fodbold er og bliver den mest populære sport i Danmark samtidig med at fodbold repræsenterer den største del af vores sportsbetting omsætning. For Betsafe er der altså tale om et højrelevant sponsorat der vil give os en unik strategisk platform når vi får vores danske licens. Denne aftale bør være en klar indikation til omverdenen om, at Betsafe har store ambitioner og bliver en meget seriøs aktør fremover på det danske spillemarked, siger Betsafes danske landechef Richardt Funch.

Betsafes sponsorat af Superligaen løber i 3 år. Divisionsforeningen mangler fortsat at finde én af de i alt fire sponsorer, man ønsker.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Disse to er færdige i Brøndby

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Daniel Wass stopper karrieren om et år