Thomas Delaney sled og slæbte som en af de allervigtigste spillere i FC København, da klubben senest var i Champions League i 2016.
Onsdag aften spillede han igen Champions League i Parken, men denne gang var situationen vendt en lille smule på hovedet.
Thomas Delaney havde nemlig trukket i en rød trøje og sloges for spanske Sevilla mod sin danske hjerteklub.
Men selv om den tidligere FCK-anfører var modstander i Parken onsdag, fik han masser af kærlighed fra de københavnske fans, som både før, under og efter kampen hyldede midtbanespilleren.
– Når stadion synger til mig på den måde, mærker jeg det og sætter pris på det. Jeg er ydmyg over det. Det var en stor oplevelse, sagde en tydeligt rørt Thomas Delaney, da han efter kampen talte med pressen.
– Jeg prøvede at lægge det fra mig i kampen. Det var underligt at være modstander, men jeg synes, det gik fint.
Oplevelsen bekræftede Thomas Delaney i, at han på et tidspunkt skal tilbage og have hjemmebane i Parken.
– En dag. Jeg har sagt, at det kommer til at ske, siger han og understreger, at han altså har en kontrakt på endnu to år i Sevilla.
Han afviser desuden at have været i dialog med FCK, men afslører, at bestyrelsesmedlem William Kvist jævnligt spørger, "om ikke det er nu", han skal hjem til den danske hovedstad.
Fodboldmæssigt havde Thomas Delaney, der startede på banen, og holdkammeraterne ikke den bedste oplevelse mod FCK.
Flere af holdets store stjerner viste kun i glimt, hvad de kan, og spanierne måtte rejse hjem med 0-0 i bagagen.
– Det var en svær kamp for os. Jeg ved, hvor svært det kan være for en modstander at spille mod FCK i Parken i Champions League. Det var tæt, der var mange dueller og mange hjørnespark, og der var ingen klar dominans fra nogen af holdene, siger Thomas Delaney.
Undervejs i kampen kom også Kasper Dolberg på banen for Sevilla. Han havde svære betingelser i anden halvleg, hvor spanierne ikke rigtig havde greb om kampen.
– Jeg skulle ud at løbe og prøve at samle nogle bolde op og presse på. Jeg gik selvfølgelig efter at score, men det var svære vilkår.
– Vi er ikke tilfredse. Vi skal kunne slå FCK. Men vi tabte ikke – det var det positive, siger Kasper Dolberg.
Også han var imponeret af kulissen i Parken, men hvis han på et tidspunkt skal hjem til Danmark, så er det en anden klub, der trækker i ham.
– SIF, sagde en smågrinende Kasper Dolberg med henvisning til sin barndomsklub Silkeborg IF, inden han stak af sted mod holdbussen.
Ligesom FCK har Sevilla fået en svær start på sæsonen. Klubben har blot hentet fire point i fem kampe og ligger nu også sidst i Champions League-gruppen, hvor FCK er på tredjepladsen med en bedre målscore.
Manchester City fører gruppen, og Dortmund følger efter.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT