– Jeg kommer hjem til FC København en dag

Thomas Delaney skjuler ikke, at han vil hjem til København. Kasper Dolberg vil hellere til Søhøjlandet.



Thomas Delaney sled og slæbte som en af de allervigtigste spillere i FC København, da klubben senest var i Champions League i 2016.

Onsdag aften spillede han igen Champions League i Parken, men denne gang var situationen vendt en lille smule på hovedet.

Thomas Delaney havde nemlig trukket i en rød trøje og sloges for spanske Sevilla mod sin danske hjerteklub.

Men selv om den tidligere FCK-anfører var modstander i Parken onsdag, fik han masser af kærlighed fra de københavnske fans, som både før, under og efter kampen hyldede midtbanespilleren.

– Når stadion synger til mig på den måde, mærker jeg det og sætter pris på det. Jeg er ydmyg over det. Det var en stor oplevelse, sagde en tydeligt rørt Thomas Delaney, da han efter kampen talte med pressen.

– Jeg prøvede at lægge det fra mig i kampen. Det var underligt at være modstander, men jeg synes, det gik fint.

Oplevelsen bekræftede Thomas Delaney i, at han på et tidspunkt skal tilbage og have hjemmebane i Parken.

– En dag. Jeg har sagt, at det kommer til at ske, siger han og understreger, at han altså har en kontrakt på endnu to år i Sevilla.

Han afviser desuden at have været i dialog med FCK, men afslører, at bestyrelsesmedlem William Kvist jævnligt spørger, "om ikke det er nu", han skal hjem til den danske hovedstad.

Fodboldmæssigt havde Thomas Delaney, der startede på banen, og holdkammeraterne ikke den bedste oplevelse mod FCK.

Flere af holdets store stjerner viste kun i glimt, hvad de kan, og spanierne måtte rejse hjem med 0-0 i bagagen.

– Det var en svær kamp for os. Jeg ved, hvor svært det kan være for en modstander at spille mod FCK i Parken i Champions League. Det var tæt, der var mange dueller og mange hjørnespark, og der var ingen klar dominans fra nogen af holdene, siger Thomas Delaney.

Undervejs i kampen kom også Kasper Dolberg på banen for Sevilla. Han havde svære betingelser i anden halvleg, hvor spanierne ikke rigtig havde greb om kampen.

– Jeg skulle ud at løbe og prøve at samle nogle bolde op og presse på. Jeg gik selvfølgelig efter at score, men det var svære vilkår.

– Vi er ikke tilfredse. Vi skal kunne slå FCK. Men vi tabte ikke – det var det positive, siger Kasper Dolberg.

Også han var imponeret af kulissen i Parken, men hvis han på et tidspunkt skal hjem til Danmark, så er det en anden klub, der trækker i ham.

– SIF, sagde en smågrinende Kasper Dolberg med henvisning til sin barndomsklub Silkeborg IF, inden han stak af sted mod holdbussen.

Ligesom FCK har Sevilla fået en svær start på sæsonen. Klubben har blot hentet fire point i fem kampe og ligger nu også sidst i Champions League-gruppen, hvor FCK er på tredjepladsen med en bedre målscore.

Manchester City fører gruppen, og Dortmund følger efter.

/ritzau/





Dansk dommer får ros stor ros


Valgte Manchester United over Real Madrid

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

En kold spand vand direkte i hovedet!

Rune deler nyt efter mareridt

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Stor Brøndby-stjerne skadet

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

To direktører færdige i Superliga-klub

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

– Cooper skyder på Schmedes

Dansk bomber forventer sommertransfer

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Dårligt nyt om AGF-stjerne

– Fuldstændig svigtet

Angriber er færdig i Randers FC

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Landstræner hylder OB-komet

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

AGF henter Ibrahim Traoré

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

OB – Silkeborg IF

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg