BIF-assistent inden FCN: Kan ikke rette op på 20 ting

Brøndby-trænerne har haft svært ved at ændre det helt store efter nederlaget til AaB.



Brøndby hentede forrige weekend en stærk 2-0-sejr i Farum, men søndag kom man atter ned på jorden, da Niels Frederiksens mandskab tabte med samme cifre til AaB.

Nu glæder klubben fra Vestegnen siger over, at man skal i aktion igen allerede torsdag aften.

– Det er rart, at der kommer en kamp så tidligt, sådan at vi har god mulighed for at komme hurtigt tilbage. Vi synes selv, at vores kamp i Aalborg stak negativt ud på flere måder, og derfor er det godt at komme hurtigt ud at revanchere os. Vi mener jo, at den seneste tid har budt på mange fremskridt, og særligt i mesterskabsspillet har vi set fremskridt formmæssigt, så den kamp, vi spillede mod AaB, skal helst ikke blive en tendens for os. Statistisk set er FC Nordsjælland en god modstander for os og særligt på hjemmebane, men det betyder ikke, at det nødvendigvis bliver en let kamp for os, indleder Brøndby-assistent Jesper Sørensen over for klubbens hjemmeside.

Sørensen og co. har brugt dagene efter nederlaget i Aalborg på at kigge indad.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: AC Milan er interesseret i Schöne

– Vi er nødt til at italesætte de problemer, vi så, og de ting, vi var utilfredse med. Planen var ikke bare at holde niveau, men at bygge yderligere på og forbedre nogle af de ting i vores spil, som vi allerede har set, og som har været i en opadgående kurve. I Aalborg havde vi en fornemmelse af, at vi kunne have gjort det bedre og givet meget mere, men i fodbold er det nu engang sådan, at man ikke får to chancer – man skal gribe den første gang.

– Så vi var meget skuffede og har de seneste dage alle kigget indad og tænkt, hvordan vi kan hjælpe endnu bedre. Mest af alt har det for os handlet om at finde balancen mellem, hvad der skal italesættes, og hvad spillerne selv skal have mulighed for at bevise.

Superliga-klubberne er inde i et tætpakket kampprogram for tiden, og det har man taget konsekvensen af i Brøndby.

– Vi har taget fat i nogle af de ting, vi så, vi havde problemer med senest. Det er nogle af de ting, der peger fremad selvfølgelig og ikke bare på den kommende kamp, men generelt i den måde vi gerne vil spille på. Vi har derfor gjort det let for spillerne i træningen, da vi har et hårdt kampprogram lige nu og havde en lang tur hjem fra Aalborg forleden, siger Sørensen.

Læs også:FC København forgylder agenter: Har betalt mere end 30 millioner

Assistenttræneren er derfor også klar over, at man ikke kan ændre for mange ting inden den næste kamp.

– Jeg er sikker på, at spillerne lige fik det ekstra input, der skulle til. Vi kan ikke nå at træne alverden, og vi kan heller ikke nå at rette op på 20 ting, der gik galt i søndags. Det er der ikke tid til på sådan en uge. Så der er det spørgsmålet om lige at prøve og vælge ud, hvad kan vi gøre, og hvor kan vi sætte ind, og så arbejder vi måske mere med hjernen end med hjertet og lungerne for ikke at bruge for meget energi, slutter han.

Kampen mod FC Nordsjælland fløjtes op klokken 18.00.

Læs også:FC Nordsjælland snupper 16-årig nordmand foran storklubber
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får champagnepropperne lov at springe?
Læs også:Malmö-boss freder Jon Dahl: Der er tillid til ham




Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg