Brøndby hentede forrige weekend en stærk 2-0-sejr i Farum, men søndag kom man atter ned på jorden, da Niels Frederiksens mandskab tabte med samme cifre til AaB.
Nu glæder klubben fra Vestegnen siger over, at man skal i aktion igen allerede torsdag aften.
– Det er rart, at der kommer en kamp så tidligt, sådan at vi har god mulighed for at komme hurtigt tilbage. Vi synes selv, at vores kamp i Aalborg stak negativt ud på flere måder, og derfor er det godt at komme hurtigt ud at revanchere os. Vi mener jo, at den seneste tid har budt på mange fremskridt, og særligt i mesterskabsspillet har vi set fremskridt formmæssigt, så den kamp, vi spillede mod AaB, skal helst ikke blive en tendens for os. Statistisk set er FC Nordsjælland en god modstander for os og særligt på hjemmebane, men det betyder ikke, at det nødvendigvis bliver en let kamp for os, indleder Brøndby-assistent Jesper Sørensen over for klubbens hjemmeside.
Sørensen og co. har brugt dagene efter nederlaget i Aalborg på at kigge indad.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: AC Milan er interesseret i Schöne
– Vi er nødt til at italesætte de problemer, vi så, og de ting, vi var utilfredse med. Planen var ikke bare at holde niveau, men at bygge yderligere på og forbedre nogle af de ting i vores spil, som vi allerede har set, og som har været i en opadgående kurve. I Aalborg havde vi en fornemmelse af, at vi kunne have gjort det bedre og givet meget mere, men i fodbold er det nu engang sådan, at man ikke får to chancer – man skal gribe den første gang.
– Så vi var meget skuffede og har de seneste dage alle kigget indad og tænkt, hvordan vi kan hjælpe endnu bedre. Mest af alt har det for os handlet om at finde balancen mellem, hvad der skal italesættes, og hvad spillerne selv skal have mulighed for at bevise.
Superliga-klubberne er inde i et tætpakket kampprogram for tiden, og det har man taget konsekvensen af i Brøndby.
– Vi har taget fat i nogle af de ting, vi så, vi havde problemer med senest. Det er nogle af de ting, der peger fremad selvfølgelig og ikke bare på den kommende kamp, men generelt i den måde vi gerne vil spille på. Vi har derfor gjort det let for spillerne i træningen, da vi har et hårdt kampprogram lige nu og havde en lang tur hjem fra Aalborg forleden, siger Sørensen.
Læs også:FC København forgylder agenter: Har betalt mere end 30 millioner
Assistenttræneren er derfor også klar over, at man ikke kan ændre for mange ting inden den næste kamp.
– Jeg er sikker på, at spillerne lige fik det ekstra input, der skulle til. Vi kan ikke nå at træne alverden, og vi kan heller ikke nå at rette op på 20 ting, der gik galt i søndags. Det er der ikke tid til på sådan en uge. Så der er det spørgsmålet om lige at prøve og vælge ud, hvad kan vi gøre, og hvor kan vi sætte ind, og så arbejder vi måske mere med hjernen end med hjertet og lungerne for ikke at bruge for meget energi, slutter han.
Kampen mod FC Nordsjælland fløjtes op klokken 18.00.
Læs også:FC Nordsjælland snupper 16-årig nordmand foran storklubber
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får champagnepropperne lov at springe?
Læs også:Malmö-boss freder Jon Dahl: Der er tillid til ham
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
Fælder dom over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
