BIF-assistent: Olsen og Laudrup har del i nedturen

Brøndbys assistent-træner er ikke i tvivl om, hvor Brøndbys nuværende nedtur i de senere år er startet. Ansvaret ligger blandt andet hos klubbens mest prominente trænere, Morten Olsen og Michael Laudrup.



Tipsbladet Indsigt har sat cheftræner Henrik Jensen og assistent-træner Bjarne Jensen stævne til et dobbeltinterview. De to trænere holder sig ikke tilbage med markante holdninger.

Blandt andet lyder et af spørgsmålene til Bjarne Jensen.

Bjarne, du har i et interview med SBU’s blad ligefrem kaldt det brølere, at Brøndby først hentede Morten Olsen ind, så han ændrede ved spillestilen, og siden i nyere tid gentog det samme med Michael Laudrup?


– Ja, det fastholder jeg. For mig at se er det starten på den nedtur, vi har nu. Isoleret set er Michael Laudrup en fremragende træner, superdygtig osv., men den måde, han gjorde det på, var ikke en del af den kultur, som er herude, siger Bjarne Jensen til Tipsbladet.

– Han får lov at implimentere en masse ting med anderledes spillertyper, som ikke har den arv og kultur. Den dag han ikke var der mere, var viden ikke tilstede om, hvordan du skulle gøre de ting. Så starter du igen fra nul, og så kommer Tom (Køhlert, red.)] ind og får det bygget op igen. En træner må ikke få lov til at ændre for meget. Det skal komme fra klubben, som skal sige, at den er den spillestil, vi vil have. Så vælger man spillere og træner i forhold til det.

Lanmdstræner Morten Olsens tid i Brøndby får også en klar kommentar med fra Brøndby-assistenten.

– Morten (Olsen, red) lavede også om på alt. Jeg kan tydeligt huske, at han sagde, at han ikke kunne forstå, at vi kunne presse de tyskere i de europæiske kampe. Det var noget, vi lærte ham: at gå op og stresse. Det lå slet ikke til ham på det tidspunkt. Og gør det måske heller ikke nu, men dengang var han meget tysk inspireret. Han ville hellere stå lavt og spille mere henholdende, siger Bjarne Jensen.

– Han fik bare et hold, der fungerede. Da han skulle til at bygge noget op selv, så gik det helt rabundus, fordi han lavede om på alt for meget.

Læs hele det store dobbeltinterview i Tipsbladet Indsigt – på gaden nu.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa