BIF-boss erkender: Vi må opdatere strategien

Carsten V. Jensen fortæller i et interview med Ekstra Bladet, at BIF må få slettet transferprincippet om ikke at købe spillere over 27 år.



I 2019 blev Carsten V. Jensen præsenteret som fodbolddirektør i Brøndby IF, og i den forbindelse opdaterede vestegnsklubben også sine transferprincipper. Blandt andet lød det, at man “så vidt muligt ikke at betale transfergebyr for spillere med en alder over 27 år”.

Nu skal transferprincipperne have en opdatering. Sådan siger “CV” i et interview med Ekstra Bladet efter det netop overståede transfervindue.

– Vi lavede nogle støttepæle, da vi for tre år siden ville vende butikken. Èn af pælene var, at vi så vidt muligt ikke ville betale transfer for spillere over 27 år.

– Det må vi hellere få slettet nu. Vi må opdatere strategien. For vi er et andet sted nu. Vi kommer også i enkelte tilfælde i fremtiden til at betale transfer for spillere over 27 år, siger Brøndby-bossen til Ekstra Bladet.

Meldingen kommer ovenpå et transfervindue, hvor to ud af fire af Brøndbys indkøb var over 27 år. Det drejer sig om 31-årige Daniel Wass og 29-årige Ohi Omoijuanfo, mens 22-årige Sebastian Sebulonsen og 25-årige Nicolai Vallys var de øvrige to.

Til gengæld lød det i transferprincipperne fra 2019, at “minimum 60 procent af spillerne i A-truppen skal på sigt være fra Danmark og de øvrige nordiske lande”. Det princip hjælper samtlige af sommerens indkøb med, i og med at der er tale om to nordmænd og to danskere. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Egypten – Iran

Ecuador – Tyskland

I dialog om dansk bomber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tyrkiet – USA

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Paraguay – Australien

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026