I 2019 blev Carsten V. Jensen præsenteret som fodbolddirektør i Brøndby IF, og i den forbindelse opdaterede vestegnsklubben også sine transferprincipper. Blandt andet lød det, at man “så vidt muligt ikke at betale transfergebyr for spillere med en alder over 27 år”.
Nu skal transferprincipperne have en opdatering. Sådan siger “CV” i et interview med Ekstra Bladet efter det netop overståede transfervindue.
– Vi lavede nogle støttepæle, da vi for tre år siden ville vende butikken. Èn af pælene var, at vi så vidt muligt ikke ville betale transfer for spillere over 27 år.
– Det må vi hellere få slettet nu. Vi må opdatere strategien. For vi er et andet sted nu. Vi kommer også i enkelte tilfælde i fremtiden til at betale transfer for spillere over 27 år, siger Brøndby-bossen til Ekstra Bladet.
Meldingen kommer ovenpå et transfervindue, hvor to ud af fire af Brøndbys indkøb var over 27 år. Det drejer sig om 31-årige Daniel Wass og 29-årige Ohi Omoijuanfo, mens 22-årige Sebastian Sebulonsen og 25-årige Nicolai Vallys var de øvrige to.
Til gengæld lød det i transferprincipperne fra 2019, at “minimum 60 procent af spillerne i A-truppen skal på sigt være fra Danmark og de øvrige nordiske lande”. Det princip hjælper samtlige af sommerens indkøb med, i og med at der er tale om to nordmænd og to danskere.
LIVE
VM-LIVE: Svenske fans valfarter til VM
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Sverige – Tunesien
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED