BIF-boss får tilbudt spillere: Vi rører det ikke

Mange parter i transfermarkedet vil gerne afsætte spillere til danske klubber – ikke mindst til Brøndby, der er sikret et europæisk gruppespil. Men Brøndby er slet ikke interesseret. Her fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen hvorfor.



Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.

Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:

– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.

Researcher I slet ikke på sådan noget?

– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.

Så du bruger i højere grad dine kontakter?

– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.

Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.

– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.

Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Yoram Zague sigtet i Danmark

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Høgh hyldes af UEFA

Færdig i FC Midtjylland?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig