Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.
Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:
– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.
Researcher I slet ikke på sådan noget?
– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.
Så du bruger i højere grad dine kontakter?
– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.
Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.
– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.
Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
