BIF-boss får tilbudt spillere: Vi rører det ikke

Mange parter i transfermarkedet vil gerne afsætte spillere til danske klubber – ikke mindst til Brøndby, der er sikret et europæisk gruppespil. Men Brøndby er slet ikke interesseret. Her fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen hvorfor.



Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.

Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:

– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.

Researcher I slet ikke på sådan noget?

– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.

Så du bruger i højere grad dine kontakter?

– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.

Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.

– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.

Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.



Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Det var fuldstændig galimatias!

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

– Det er fuldkommen meningsløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

– De skal skille sig af med ham!

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen