Der er stor opmærksomhed omkring Brøndby IF, og den opmærksomhed er ikke blevet mindre, siden klubben vandt det danske mesterskab og dermed også kvalificerede sig til et europæisk gruppespil.
Klubben er nu på udkig efter forstærkninger – ikke mindst fordi flere spillere allerede har forladt klubben eller har kontraktudløb – og derfor er der også meget at se til for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
– Der er meget tryk på i forhold til spillere, der bliver lanceret udefra. Sådan har det altid været i Brøndby og andre klubber, men Brøndby er en attraktiv adresse i mange sammenhænge. Vi gør ikke ret meget brug af dem, der fortæller os, hvem vi skal komme og købe. Det er omvendt, siger Carsten V. Jensen og forklarer:
– Det er jo den måde, man arbejder på i forhold til rekruttering. Det handler mere om benarbejde, scoutingarbejde, at have vores plan klar i forhold til, hvem der skal efterfølgende hvem, og hvilket marked vi kigger på. Det er os selv, der laver benarbejdet og kender de spillere, vi lander, grundigt. Det er langt højere grad den vej rundt, men det er rigtigt, at markedet består meget af, at der bliver langet en mail ud eller et telefonopkald, ”hvad mangler I lige?”. Men sådan nogle rører vi ikke.
Researcher I slet ikke på sådan noget?
– Meget lidt. Min tid ville i høj grad gå med det, hvis jeg skulle undersøge de ting. Så ville jeg spilde min tid.
Så du bruger i højere grad dine kontakter?
– Det er klart. Vi benytter vores netværk. Der kommer meget ind, og det er typisk ikke derfra, vi henter spillere. Ikke at det ikke kunne ske en dag. Typisk vil det være sådan, at spillere, der pitches til Brøndby, uden vi har efterspurgt det, vil typisk ikke være gode nok, fordi naturen i det er sådan. Man kigger efter lidt bedre, end det (der er ens niveau, red.). Ligesom vi selv sigter lidt højere end det, vi normalt kan rekruttere til. Det er mekanismen i det hele.
Brøndby har indtil videre kun hentet Christian Cappis i Hobro, mens der endnu ikke er lavet et salg. Et godt bevis på, at der mangler at blive brugt penge i fodboldens transfermarked.
– Nej, jeg fornemmer ikke, at der er kommet sving i det. Der er forespørgsler, men alle i Europa har haft en lang, tung og udmarvende sæson. Også i forhold til alle restriktionerne. Det har været tungt, og der har været mange kampe presset ind. Det øjeblik, man har spillet den sidste kamp, er der mange, der har skullet puste ud. Og nu er der EM, og det er der stort fokus på fra mediernes side. Så nej, der er ikke kommet sving og svung i rygtedannelser og aktivitet blandt klubberne. Men så småt begynder det, fordi man kigger frem mod en ny sæson. Jeg forventer det inden for en uge eller to, siger “CV”.
Fodbolddirektøren blev onsdag forholdt rygterne om Daniel Wass – her er hans svar.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Her er Danmarks Nations League-pulje!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
