Daniel Wass har denne sommer været sat i forbindelse med både Brøndby IF og FC København, og det bliver et spændende transfervindue, hvor den danske landsholdsspiller skal beslutte sig for, om han vil hjem til Danmark.
I skrivende stund har 32-årige Daniel Wass fortsat et år tilbage af sin kontrakt med storklubben Valencia.
På den københavnske Vestegn går der utvivlsomt mange Brøndby-fans rundt og krydser fingre for, at Daniel Wass vender tilbage til klubben, og han vil afgjort pynte i den kommende sæson, hvor mestrene er sikret et europæisk gruppespil.
Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF, er naturligvis opmærksom på Daniel Wass, men der har ikke været en konkret dialog mellem parterne.
– Jeg har ikke talt med ham, men helt generelt, og det har jeg sagt før, når dygtige spillere med Brøndby-baggrund begynder at tale om, at det er ved at være tid til at vende snuden hjem, skal vi kigge på det, siger “CV” og tilføjer:
– I det her tilfælde er det vanskeligt. Han har et år tilbage af sin kontrakt med en storklub i Spanien, og han har en kæmpe værdi på markedet. Han vil være eftertragtet mange steder. Vi har tegnet, hvordan vores sammenhænge skal være i forhold til lønstruktur og andet, og det kommer vi ikke til at sætte på spil.
– Men det vil da glæde os utrolig meget den dag, vi får en Brøndby-spiller tilbage i en udgave, hvor han kan give noget tilbage til klubben.
Daniel Wass har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, som han forlod for 10 år siden.
– Jeg vil meget gerne give noget tilbage, og jeg kan sagtens finde på at vende tilbage til Brøndby IF, hvis jeg har noget at give. Men hvis Brøndby gerne vil have mig, og jeg ikke har mere at give sportsligt, så vil jeg hellere indstille karrieren. Vi får se, det er svært at spå om fremtiden, ikke mindst i fodboldverdenen, sagde Wass for et år siden til Tipsbladet.
Daniel Wass spillede 35 La Liga-kampe for Valencia i den forgangne sæson. Han scorede fire mål.
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT