Daniel Wass har denne sommer været sat i forbindelse med både Brøndby IF og FC København, og det bliver et spændende transfervindue, hvor den danske landsholdsspiller skal beslutte sig for, om han vil hjem til Danmark.
I skrivende stund har 32-årige Daniel Wass fortsat et år tilbage af sin kontrakt med storklubben Valencia.
På den københavnske Vestegn går der utvivlsomt mange Brøndby-fans rundt og krydser fingre for, at Daniel Wass vender tilbage til klubben, og han vil afgjort pynte i den kommende sæson, hvor mestrene er sikret et europæisk gruppespil.
Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF, er naturligvis opmærksom på Daniel Wass, men der har ikke været en konkret dialog mellem parterne.
– Jeg har ikke talt med ham, men helt generelt, og det har jeg sagt før, når dygtige spillere med Brøndby-baggrund begynder at tale om, at det er ved at være tid til at vende snuden hjem, skal vi kigge på det, siger “CV” og tilføjer:
– I det her tilfælde er det vanskeligt. Han har et år tilbage af sin kontrakt med en storklub i Spanien, og han har en kæmpe værdi på markedet. Han vil være eftertragtet mange steder. Vi har tegnet, hvordan vores sammenhænge skal være i forhold til lønstruktur og andet, og det kommer vi ikke til at sætte på spil.
– Men det vil da glæde os utrolig meget den dag, vi får en Brøndby-spiller tilbage i en udgave, hvor han kan give noget tilbage til klubben.
Daniel Wass har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, som han forlod for 10 år siden.
– Jeg vil meget gerne give noget tilbage, og jeg kan sagtens finde på at vende tilbage til Brøndby IF, hvis jeg har noget at give. Men hvis Brøndby gerne vil have mig, og jeg ikke har mere at give sportsligt, så vil jeg hellere indstille karrieren. Vi får se, det er svært at spå om fremtiden, ikke mindst i fodboldverdenen, sagde Wass for et år siden til Tipsbladet.
Daniel Wass spillede 35 La Liga-kampe for Valencia i den forgangne sæson. Han scorede fire mål.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TOPNYHED