Brøndby-boss udtaler sig om Daniel Wass-comeback

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen er naturligvis opmærksom på Daniel Wass, der leger med tanken om at vende hjem til Danmark.



Daniel Wass har denne sommer været sat i forbindelse med både Brøndby IF og FC København, og det bliver et spændende transfervindue, hvor den danske landsholdsspiller skal beslutte sig for, om han vil hjem til Danmark. 

I skrivende stund har 32-årige Daniel Wass fortsat et år tilbage af sin kontrakt med storklubben Valencia.

På den københavnske Vestegn går der utvivlsomt mange Brøndby-fans rundt og krydser fingre for, at Daniel Wass vender tilbage til klubben, og han vil afgjort pynte i den kommende sæson, hvor mestrene er sikret et europæisk gruppespil.

Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF, er naturligvis opmærksom på Daniel Wass, men der har ikke været en konkret dialog mellem parterne. 

– Jeg har ikke talt med ham, men helt generelt, og det har jeg sagt før, når dygtige spillere med Brøndby-baggrund begynder at tale om, at det er ved at være tid til at vende snuden hjem, skal vi kigge på det, siger “CV” og tilføjer:

– I det her tilfælde er det vanskeligt. Han har et år tilbage af sin kontrakt med en storklub i Spanien, og han har en kæmpe værdi på markedet. Han vil være eftertragtet mange steder. Vi har tegnet, hvordan vores sammenhænge skal være i forhold til lønstruktur og andet, og det kommer vi ikke til at sætte på spil.

– Men det vil da glæde os utrolig meget den dag, vi får en Brøndby-spiller tilbage i en udgave, hvor han kan give noget tilbage til klubben.

Daniel Wass har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, som han forlod for 10 år siden.

– Jeg vil meget gerne give noget tilbage, og jeg kan sagtens finde på at vende tilbage til Brøndby IF, hvis jeg har noget at give. Men hvis Brøndby gerne vil have mig, og jeg ikke har mere at give sportsligt, så vil jeg hellere indstille karrieren. Vi får se, det er svært at spå om fremtiden, ikke mindst i fodboldverdenen, sagde Wass for et år siden til Tipsbladet.

Daniel Wass spillede 35 La Liga-kampe for Valencia i den forgangne sæson. Han scorede fire mål. 





Ny cheftræner stort set på plads i United


På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Mohamed Daramy vender tilbage

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Frendrup scorer for første gang i et år

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

Afviser utroligt tilbud

Mareridt for FC Augsburg

FC København-boss i smuttur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’