Daniel Wass har denne sommer været sat i forbindelse med både Brøndby IF og FC København, og det bliver et spændende transfervindue, hvor den danske landsholdsspiller skal beslutte sig for, om han vil hjem til Danmark.
I skrivende stund har 32-årige Daniel Wass fortsat et år tilbage af sin kontrakt med storklubben Valencia.
På den københavnske Vestegn går der utvivlsomt mange Brøndby-fans rundt og krydser fingre for, at Daniel Wass vender tilbage til klubben, og han vil afgjort pynte i den kommende sæson, hvor mestrene er sikret et europæisk gruppespil.
Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF, er naturligvis opmærksom på Daniel Wass, men der har ikke været en konkret dialog mellem parterne.
– Jeg har ikke talt med ham, men helt generelt, og det har jeg sagt før, når dygtige spillere med Brøndby-baggrund begynder at tale om, at det er ved at være tid til at vende snuden hjem, skal vi kigge på det, siger “CV” og tilføjer:
– I det her tilfælde er det vanskeligt. Han har et år tilbage af sin kontrakt med en storklub i Spanien, og han har en kæmpe værdi på markedet. Han vil være eftertragtet mange steder. Vi har tegnet, hvordan vores sammenhænge skal være i forhold til lønstruktur og andet, og det kommer vi ikke til at sætte på spil.
– Men det vil da glæde os utrolig meget den dag, vi får en Brøndby-spiller tilbage i en udgave, hvor han kan give noget tilbage til klubben.
Daniel Wass har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Brøndby IF, som han forlod for 10 år siden.
– Jeg vil meget gerne give noget tilbage, og jeg kan sagtens finde på at vende tilbage til Brøndby IF, hvis jeg har noget at give. Men hvis Brøndby gerne vil have mig, og jeg ikke har mere at give sportsligt, så vil jeg hellere indstille karrieren. Vi får se, det er svært at spå om fremtiden, ikke mindst i fodboldverdenen, sagde Wass for et år siden til Tipsbladet.
Daniel Wass spillede 35 La Liga-kampe for Valencia i den forgangne sæson. Han scorede fire mål.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
UEFA med vild ændring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
AVIS