I striden mellem Brøndby-ejernen fra Global Football Holdings og Fanafdelingen blev der i sidste uge udsendt et udkast til en aftale mellem parterne. Den skal der stemmes om på søndag til en ekstraordinær generalforsamling.
Her slår Brøndby-fangruppen Alpha fast, at de har bestemt sig for at stemme blankt. Det oplyser de i et langt indlæg på gruppens hjemmeside.
– I vores øjne er aftalen en symbolsk sejr for den protesterende del af fanscenen, men vi mener ikke, at dette aftaleudkast indeholder tilstrækkelige garantier for, at Brøndby IF ikke vil blive drevet i strid med klubbens langsigtede bedste interesse. Vi vil derfor ikke være med til at blåstemple indholdet eller GFHs ejerskab ved at stemme ja til aftalen, som den er fremlagt., skriver de og fortsætter:
– Samtidig har forløbet over de seneste måneder vist, at GFH, i modsætning til os, er villige til at acceptere et totalt sammenbrud af Brøndby IF’s fanscene, før de vil indgå en aftale med reelt indhold, som via kompromiser vil begrænse deres muligheder, lyder det fra Alpha.
De mener derfor ikke, at som det hele har udviklet sig, at en modstand fra deres side, som kunne betyde et nej til aftale, er den mest konstruktive vej.
Endvidere bliver der peget på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel for Brøndby IF; hvorvidt der bliver lavet en aftale eller af. Det begrunder fangruppen med, hvad den består af.
– For indholdet er enten af så vag og utroværdig karakter, at det vil have meget lille betydning eller også er det allerede sikret i ‘Licensaftalen’ med Idrætsforeningen, dansk lovgivning eller i Divisionsforeningens regler, understreger Alpha, der mener, at aftale akkurat er så langt, at det ikke begrænser GFH på nogen måde.
Derudover kommer de ind på, at spørgsmål om blandt andet værdiskabelse igennem frivilligt arbejde, stadionnavnet og langsigtet bæredygtighed er med til, at de ikke kan stemme ja.
Der er desuden tre helt gratis råd til Brøndby om, hvad de skal gøre. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE