BIF-fangruppe stemmer ikke for: Det er der galt

Der mangler tilstrækkelige garantier, skriver Alpha, som har bestemt sig for at stemme blankt om det nye aftale-udkast mellem fansene og GFH.



I striden mellem Brøndby-ejernen fra Global Football Holdings og Fanafdelingen blev der i sidste uge udsendt et udkast til en aftale mellem parterne. Den skal der stemmes om på søndag til en ekstraordinær generalforsamling.

Her slår Brøndby-fangruppen Alpha fast, at de har bestemt sig for at stemme blankt. Det oplyser de i et langt indlæg på gruppens hjemmeside.

– I vores øjne er aftalen en symbolsk sejr for den protesterende del af fanscenen, men vi mener ikke, at dette aftaleudkast indeholder tilstrækkelige garantier for, at Brøndby IF ikke vil blive drevet i strid med klubbens langsigtede bedste interesse. Vi vil derfor ikke være med til at blåstemple indholdet eller GFHs ejerskab ved at stemme ja til aftalen, som den er fremlagt., skriver de og fortsætter:

– Samtidig har forløbet over de seneste måneder vist, at GFH, i modsætning til os, er villige til at acceptere et totalt sammenbrud af Brøndby IF’s fanscene, før de vil indgå en aftale med reelt indhold, som via kompromiser vil begrænse deres muligheder, lyder det fra Alpha.

De mener derfor ikke, at som det hele har udviklet sig, at en modstand fra deres side, som kunne betyde et nej til aftale, er den mest konstruktive vej.

Endvidere bliver der peget på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel for Brøndby IF; hvorvidt der bliver lavet en aftale eller af. Det begrunder fangruppen med, hvad den består af.

– For indholdet er enten af så vag og utroværdig karakter, at det vil have meget lille betydning eller også er det allerede sikret i ‘Licensaftalen’ med Idrætsforeningen, dansk lovgivning eller i Divisionsforeningens regler, understreger Alpha, der mener, at aftale akkurat er så langt, at det ikke begrænser GFH på nogen måde.

Derudover kommer de ind på, at spørgsmål om blandt andet værdiskabelse igennem frivilligt arbejde, stadionnavnet og langsigtet bæredygtighed er med til, at de ikke kan stemme ja.

Der er desuden tre helt gratis råd til Brøndby om, hvad de skal gøre. Læs mere om det her.





TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

FCK afværger historisk nederlag

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Bo Svensson i spil til stort job

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Cooper afslører: Han starter inde

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Stort slag for FC København

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

OB – FC København

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

AGF-profil overvejer karrierestop

Tottenham Hotspur – Arsenal

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Alexander Lind revser Superliga-profil

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

– Stemningen i FCK er håbløs!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos