I striden mellem Brøndby-ejernen fra Global Football Holdings og Fanafdelingen blev der i sidste uge udsendt et udkast til en aftale mellem parterne. Den skal der stemmes om på søndag til en ekstraordinær generalforsamling.
Her slår Brøndby-fangruppen Alpha fast, at de har bestemt sig for at stemme blankt. Det oplyser de i et langt indlæg på gruppens hjemmeside.
– I vores øjne er aftalen en symbolsk sejr for den protesterende del af fanscenen, men vi mener ikke, at dette aftaleudkast indeholder tilstrækkelige garantier for, at Brøndby IF ikke vil blive drevet i strid med klubbens langsigtede bedste interesse. Vi vil derfor ikke være med til at blåstemple indholdet eller GFHs ejerskab ved at stemme ja til aftalen, som den er fremlagt., skriver de og fortsætter:
– Samtidig har forløbet over de seneste måneder vist, at GFH, i modsætning til os, er villige til at acceptere et totalt sammenbrud af Brøndby IF’s fanscene, før de vil indgå en aftale med reelt indhold, som via kompromiser vil begrænse deres muligheder, lyder det fra Alpha.
De mener derfor ikke, at som det hele har udviklet sig, at en modstand fra deres side, som kunne betyde et nej til aftale, er den mest konstruktive vej.
Endvidere bliver der peget på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel for Brøndby IF; hvorvidt der bliver lavet en aftale eller af. Det begrunder fangruppen med, hvad den består af.
– For indholdet er enten af så vag og utroværdig karakter, at det vil have meget lille betydning eller også er det allerede sikret i ‘Licensaftalen’ med Idrætsforeningen, dansk lovgivning eller i Divisionsforeningens regler, understreger Alpha, der mener, at aftale akkurat er så langt, at det ikke begrænser GFH på nogen måde.
Derudover kommer de ind på, at spørgsmål om blandt andet værdiskabelse igennem frivilligt arbejde, stadionnavnet og langsigtet bæredygtighed er med til, at de ikke kan stemme ja.
Der er desuden tre helt gratis råd til Brøndby om, hvad de skal gøre. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER