BIF-fangruppe stemmer ikke for: Det er der galt

Der mangler tilstrækkelige garantier, skriver Alpha, som har bestemt sig for at stemme blankt om det nye aftale-udkast mellem fansene og GFH.



I striden mellem Brøndby-ejernen fra Global Football Holdings og Fanafdelingen blev der i sidste uge udsendt et udkast til en aftale mellem parterne. Den skal der stemmes om på søndag til en ekstraordinær generalforsamling.

Her slår Brøndby-fangruppen Alpha fast, at de har bestemt sig for at stemme blankt. Det oplyser de i et langt indlæg på gruppens hjemmeside.

– I vores øjne er aftalen en symbolsk sejr for den protesterende del af fanscenen, men vi mener ikke, at dette aftaleudkast indeholder tilstrækkelige garantier for, at Brøndby IF ikke vil blive drevet i strid med klubbens langsigtede bedste interesse. Vi vil derfor ikke være med til at blåstemple indholdet eller GFHs ejerskab ved at stemme ja til aftalen, som den er fremlagt., skriver de og fortsætter:

– Samtidig har forløbet over de seneste måneder vist, at GFH, i modsætning til os, er villige til at acceptere et totalt sammenbrud af Brøndby IF’s fanscene, før de vil indgå en aftale med reelt indhold, som via kompromiser vil begrænse deres muligheder, lyder det fra Alpha.

De mener derfor ikke, at som det hele har udviklet sig, at en modstand fra deres side, som kunne betyde et nej til aftale, er den mest konstruktive vej.

Endvidere bliver der peget på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel for Brøndby IF; hvorvidt der bliver lavet en aftale eller af. Det begrunder fangruppen med, hvad den består af.

– For indholdet er enten af så vag og utroværdig karakter, at det vil have meget lille betydning eller også er det allerede sikret i ‘Licensaftalen’ med Idrætsforeningen, dansk lovgivning eller i Divisionsforeningens regler, understreger Alpha, der mener, at aftale akkurat er så langt, at det ikke begrænser GFH på nogen måde.

Derudover kommer de ind på, at spørgsmål om blandt andet værdiskabelse igennem frivilligt arbejde, stadionnavnet og langsigtet bæredygtighed er med til, at de ikke kan stemme ja.

Der er desuden tre helt gratis råd til Brøndby om, hvad de skal gøre. Læs mere om det her.



Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘De har problemer med os’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’