BIF-fangruppe stemmer ikke for: Det er der galt

Der mangler tilstrækkelige garantier, skriver Alpha, som har bestemt sig for at stemme blankt om det nye aftale-udkast mellem fansene og GFH.



I striden mellem Brøndby-ejernen fra Global Football Holdings og Fanafdelingen blev der i sidste uge udsendt et udkast til en aftale mellem parterne. Den skal der stemmes om på søndag til en ekstraordinær generalforsamling.

Her slår Brøndby-fangruppen Alpha fast, at de har bestemt sig for at stemme blankt. Det oplyser de i et langt indlæg på gruppens hjemmeside.

– I vores øjne er aftalen en symbolsk sejr for den protesterende del af fanscenen, men vi mener ikke, at dette aftaleudkast indeholder tilstrækkelige garantier for, at Brøndby IF ikke vil blive drevet i strid med klubbens langsigtede bedste interesse. Vi vil derfor ikke være med til at blåstemple indholdet eller GFHs ejerskab ved at stemme ja til aftalen, som den er fremlagt., skriver de og fortsætter:

– Samtidig har forløbet over de seneste måneder vist, at GFH, i modsætning til os, er villige til at acceptere et totalt sammenbrud af Brøndby IF’s fanscene, før de vil indgå en aftale med reelt indhold, som via kompromiser vil begrænse deres muligheder, lyder det fra Alpha.

De mener derfor ikke, at som det hele har udviklet sig, at en modstand fra deres side, som kunne betyde et nej til aftale, er den mest konstruktive vej.

Endvidere bliver der peget på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel for Brøndby IF; hvorvidt der bliver lavet en aftale eller af. Det begrunder fangruppen med, hvad den består af.

– For indholdet er enten af så vag og utroværdig karakter, at det vil have meget lille betydning eller også er det allerede sikret i ‘Licensaftalen’ med Idrætsforeningen, dansk lovgivning eller i Divisionsforeningens regler, understreger Alpha, der mener, at aftale akkurat er så langt, at det ikke begrænser GFH på nogen måde.

Derudover kommer de ind på, at spørgsmål om blandt andet værdiskabelse igennem frivilligt arbejde, stadionnavnet og langsigtet bæredygtighed er med til, at de ikke kan stemme ja.

Der er desuden tre helt gratis råd til Brøndby om, hvad de skal gøre. Læs mere om det her.



Teaser han for Brøndby-transfer? 

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Vil have stjernetræner til Tottenham

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Frederik Birk bryder tavsheden

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Lurer på dyr dansk stjerne

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

På vej til storklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’