I striden mellem Brøndby-ejernen fra Global Football Holdings og Fanafdelingen blev der i sidste uge udsendt et udkast til en aftale mellem parterne. Den skal der stemmes om på søndag til en ekstraordinær generalforsamling.
Her slår Brøndby-fangruppen Alpha fast, at de har bestemt sig for at stemme blankt. Det oplyser de i et langt indlæg på gruppens hjemmeside.
– I vores øjne er aftalen en symbolsk sejr for den protesterende del af fanscenen, men vi mener ikke, at dette aftaleudkast indeholder tilstrækkelige garantier for, at Brøndby IF ikke vil blive drevet i strid med klubbens langsigtede bedste interesse. Vi vil derfor ikke være med til at blåstemple indholdet eller GFHs ejerskab ved at stemme ja til aftalen, som den er fremlagt., skriver de og fortsætter:
– Samtidig har forløbet over de seneste måneder vist, at GFH, i modsætning til os, er villige til at acceptere et totalt sammenbrud af Brøndby IF’s fanscene, før de vil indgå en aftale med reelt indhold, som via kompromiser vil begrænse deres muligheder, lyder det fra Alpha.
De mener derfor ikke, at som det hele har udviklet sig, at en modstand fra deres side, som kunne betyde et nej til aftale, er den mest konstruktive vej.
Endvidere bliver der peget på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel for Brøndby IF; hvorvidt der bliver lavet en aftale eller af. Det begrunder fangruppen med, hvad den består af.
– For indholdet er enten af så vag og utroværdig karakter, at det vil have meget lille betydning eller også er det allerede sikret i ‘Licensaftalen’ med Idrætsforeningen, dansk lovgivning eller i Divisionsforeningens regler, understreger Alpha, der mener, at aftale akkurat er så langt, at det ikke begrænser GFH på nogen måde.
Derudover kommer de ind på, at spørgsmål om blandt andet værdiskabelse igennem frivilligt arbejde, stadionnavnet og langsigtet bæredygtighed er med til, at de ikke kan stemme ja.
Der er desuden tre helt gratis råd til Brøndby om, hvad de skal gøre. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT