BIF-fans vil klage over ulovlig frihedsberøvelse

Det var hændelsen i Valby dagen før FC Københavns Champions League-kamp mod Borussia Dortmund, som nu får et større antal Brøndby-fans til at kræve erstatning af Københavns Politi.



Det vakte opsigt, da en stor gruppe Brøndby-tilhængere blev visteret, registreret og sendt tilbage til Vestegnen af Københavns Politi på Valby Station dagen før FC Københavns Champions League-hjemmekamp mod Borussia Dortmund i starten af november.

Her fandt Københavns Politi 39 tandbeskyttere, 13 slaghandsker, to knipler og en peberspray i området nær tilhængerne, og efterfølgende spåede politiinspektør Peter Dahl til Ekstra Bladet, at Brøndby-tilhængerne var på vej til området omkring Parken for at “hilse” på godt 100 FCK-tilhængere. 

Nu skriver selv samme medie, at mere end 25 af de Brøndby-personer, der blev visiteret og registreret, vil fremstille krav om erstatning for ulovlig frihedsberøvelse. Det bekræfter forsvarsadvokat Asser Gregersen til mediet. 

Brøndby-tilhængerne mener, at politiet agerede uden retmæssig grund, og Brøndby-fansene kan have en sag, siger advokaten, der påpeger, at det er en grundlovssikret ret at forsamle sig under åben himmel, og at politiet dermed skal have en god grund til at forhindre dem i det. Om det at man finder tandbeskyttere, slaghandsker, knipler og peberspray nær Brøndby-tilhængerne som en god grund kan så diskuteres. 

– Nu har vi skrevet til Københavns Politi og bedt om en redegørelse for, hvorfor de her mennesker skulle frihedsberøves. Vi forventer på bagkant af det svar at kræve erstatning, fortæller Asser Gregersen til avisen. 

Det er enkeltstående personer, der ønsker at klage og ikke en gruppering som helhed, påpeger han. 

Det har ikke været muligt for Ekstra Bladet at få en kommentar fra Københavns Politi på den konkrete sag.





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend