BIF-fans vil klage over ulovlig frihedsberøvelse

Det var hændelsen i Valby dagen før FC Københavns Champions League-kamp mod Borussia Dortmund, som nu får et større antal Brøndby-fans til at kræve erstatning af Københavns Politi.



Det vakte opsigt, da en stor gruppe Brøndby-tilhængere blev visteret, registreret og sendt tilbage til Vestegnen af Københavns Politi på Valby Station dagen før FC Københavns Champions League-hjemmekamp mod Borussia Dortmund i starten af november.

Her fandt Københavns Politi 39 tandbeskyttere, 13 slaghandsker, to knipler og en peberspray i området nær tilhængerne, og efterfølgende spåede politiinspektør Peter Dahl til Ekstra Bladet, at Brøndby-tilhængerne var på vej til området omkring Parken for at “hilse” på godt 100 FCK-tilhængere. 

Nu skriver selv samme medie, at mere end 25 af de Brøndby-personer, der blev visiteret og registreret, vil fremstille krav om erstatning for ulovlig frihedsberøvelse. Det bekræfter forsvarsadvokat Asser Gregersen til mediet. 

Brøndby-tilhængerne mener, at politiet agerede uden retmæssig grund, og Brøndby-fansene kan have en sag, siger advokaten, der påpeger, at det er en grundlovssikret ret at forsamle sig under åben himmel, og at politiet dermed skal have en god grund til at forhindre dem i det. Om det at man finder tandbeskyttere, slaghandsker, knipler og peberspray nær Brøndby-tilhængerne som en god grund kan så diskuteres. 

– Nu har vi skrevet til Københavns Politi og bedt om en redegørelse for, hvorfor de her mennesker skulle frihedsberøves. Vi forventer på bagkant af det svar at kræve erstatning, fortæller Asser Gregersen til avisen. 

Det er enkeltstående personer, der ønsker at klage og ikke en gruppering som helhed, påpeger han. 

Det har ikke været muligt for Ekstra Bladet at få en kommentar fra Københavns Politi på den konkrete sag.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

City med vildt rekordbud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub