BIF-fans vil klage over ulovlig frihedsberøvelse

Det var hændelsen i Valby dagen før FC Københavns Champions League-kamp mod Borussia Dortmund, som nu får et større antal Brøndby-fans til at kræve erstatning af Københavns Politi.



Det vakte opsigt, da en stor gruppe Brøndby-tilhængere blev visteret, registreret og sendt tilbage til Vestegnen af Københavns Politi på Valby Station dagen før FC Københavns Champions League-hjemmekamp mod Borussia Dortmund i starten af november.

Her fandt Københavns Politi 39 tandbeskyttere, 13 slaghandsker, to knipler og en peberspray i området nær tilhængerne, og efterfølgende spåede politiinspektør Peter Dahl til Ekstra Bladet, at Brøndby-tilhængerne var på vej til området omkring Parken for at “hilse” på godt 100 FCK-tilhængere. 

Nu skriver selv samme medie, at mere end 25 af de Brøndby-personer, der blev visiteret og registreret, vil fremstille krav om erstatning for ulovlig frihedsberøvelse. Det bekræfter forsvarsadvokat Asser Gregersen til mediet. 

Brøndby-tilhængerne mener, at politiet agerede uden retmæssig grund, og Brøndby-fansene kan have en sag, siger advokaten, der påpeger, at det er en grundlovssikret ret at forsamle sig under åben himmel, og at politiet dermed skal have en god grund til at forhindre dem i det. Om det at man finder tandbeskyttere, slaghandsker, knipler og peberspray nær Brøndby-tilhængerne som en god grund kan så diskuteres. 

– Nu har vi skrevet til Københavns Politi og bedt om en redegørelse for, hvorfor de her mennesker skulle frihedsberøves. Vi forventer på bagkant af det svar at kræve erstatning, fortæller Asser Gregersen til avisen. 

Det er enkeltstående personer, der ønsker at klage og ikke en gruppering som helhed, påpeger han. 

Det har ikke været muligt for Ekstra Bladet at få en kommentar fra Københavns Politi på den konkrete sag.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’