Brøndby-direktør Ole Palmå er en glad mand. Ikke bare fordi det er fredag, men fordi han og resten af Brøndby IF snart kan byde tilskuere velkommen på stadion igen, siger han til Ekstra Bladet.
Det står klart, efter alle Folketingets partier bortset fra Nye Borgerlige sent i aftes blev enige om en plan for yderligere genåbning. Her fik den såkaldte Superliga-ordning en plads, hvilket vil sige, at klubberne kan lukke tilskuere ind i sektioner på 500 personer.
For Brøndbys vedkommende er hjemmekampen mod Randers FC den 25. april den første af slagsen, efter der bliver åbnet for tilskuere igen. Nu sætter klubben alle sejl ind på at være klar til det opgør.
– Jeg kan godt love dig for, at der indkaldes til Teams-møder i dag, for nu mobiliserer vi alle styrker, så vi er fuldstændig klar til at tage imod og afvikle forsvarligt, siger Ole Palmå til Ekstra Bladet.
Hen over sommeren 2020 blev der afviklet 46 kampe med tilskuere under Superliga-ordningen. Dengang fik Brøndby Stadion lov til at rumme i alt 8.000 tilskuere. Ifølge direktør Palmå er det endnu uvist, om tallet bliver det samme i denne omgang.
Ikke desto mindre deler en række Superliga-chefer Palmås begejstring. Faktisk er muligheden for at kunne lukke tilskuere ind igen altafgørende mener Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
