BIF klar til fans: Nu mobiliserer vi alle styrker

Brøndby IF er i den grad klar til at lukke tilskuere ind på stadion igen. Spørgsmålet er bare, hvor mange der kan få lov.



Brøndby-direktør Ole Palmå er en glad mand. Ikke bare fordi det er fredag, men fordi han og resten af Brøndby IF snart kan byde tilskuere velkommen på stadion igen, siger han til Ekstra Bladet.

Det står klart, efter alle Folketingets partier bortset fra Nye Borgerlige sent i aftes blev enige om en plan for yderligere genåbning. Her fik den såkaldte Superliga-ordning en plads, hvilket vil sige, at klubberne kan lukke tilskuere ind i sektioner på 500 personer.

For Brøndbys vedkommende er hjemmekampen mod Randers FC den 25. april den første af slagsen, efter der bliver åbnet for tilskuere igen. Nu sætter klubben alle sejl ind på at være klar til det opgør.

– Jeg kan godt love dig for, at der indkaldes til Teams-møder i dag, for nu mobiliserer vi alle styrker, så vi er fuldstændig klar til at tage imod og afvikle forsvarligt, siger Ole Palmå til Ekstra Bladet.

Hen over sommeren 2020 blev der afviklet 46 kampe med tilskuere under Superliga-ordningen. Dengang fik Brøndby Stadion lov til at rumme i alt 8.000 tilskuere. Ifølge direktør Palmå er det endnu uvist, om tallet bliver det samme i denne omgang.

Ikke desto mindre deler en række Superliga-chefer Palmås begejstring. Faktisk er muligheden for at kunne lukke tilskuere ind igen altafgørende mener Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.

Læs interview med ham her.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Det var vanvittigt brutalt

Smider Salah-bombe

AGF – FC Midtjylland

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Inter skuffer stort mod Torino

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Fredericia – OB

Drømmemål sender Fredericia under stregen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!