BIF klar til fans: Nu mobiliserer vi alle styrker

Brøndby IF er i den grad klar til at lukke tilskuere ind på stadion igen. Spørgsmålet er bare, hvor mange der kan få lov.



Brøndby-direktør Ole Palmå er en glad mand. Ikke bare fordi det er fredag, men fordi han og resten af Brøndby IF snart kan byde tilskuere velkommen på stadion igen, siger han til Ekstra Bladet.

Det står klart, efter alle Folketingets partier bortset fra Nye Borgerlige sent i aftes blev enige om en plan for yderligere genåbning. Her fik den såkaldte Superliga-ordning en plads, hvilket vil sige, at klubberne kan lukke tilskuere ind i sektioner på 500 personer.

For Brøndbys vedkommende er hjemmekampen mod Randers FC den 25. april den første af slagsen, efter der bliver åbnet for tilskuere igen. Nu sætter klubben alle sejl ind på at være klar til det opgør.

– Jeg kan godt love dig for, at der indkaldes til Teams-møder i dag, for nu mobiliserer vi alle styrker, så vi er fuldstændig klar til at tage imod og afvikle forsvarligt, siger Ole Palmå til Ekstra Bladet.

Hen over sommeren 2020 blev der afviklet 46 kampe med tilskuere under Superliga-ordningen. Dengang fik Brøndby Stadion lov til at rumme i alt 8.000 tilskuere. Ifølge direktør Palmå er det endnu uvist, om tallet bliver det samme i denne omgang.

Ikke desto mindre deler en række Superliga-chefer Palmås begejstring. Faktisk er muligheden for at kunne lukke tilskuere ind igen altafgørende mener Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.

Læs interview med ham her.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job