BIF klar til fans: Nu mobiliserer vi alle styrker

Brøndby IF er i den grad klar til at lukke tilskuere ind på stadion igen. Spørgsmålet er bare, hvor mange der kan få lov.



Brøndby-direktør Ole Palmå er en glad mand. Ikke bare fordi det er fredag, men fordi han og resten af Brøndby IF snart kan byde tilskuere velkommen på stadion igen, siger han til Ekstra Bladet.

Det står klart, efter alle Folketingets partier bortset fra Nye Borgerlige sent i aftes blev enige om en plan for yderligere genåbning. Her fik den såkaldte Superliga-ordning en plads, hvilket vil sige, at klubberne kan lukke tilskuere ind i sektioner på 500 personer.

For Brøndbys vedkommende er hjemmekampen mod Randers FC den 25. april den første af slagsen, efter der bliver åbnet for tilskuere igen. Nu sætter klubben alle sejl ind på at være klar til det opgør.

– Jeg kan godt love dig for, at der indkaldes til Teams-møder i dag, for nu mobiliserer vi alle styrker, så vi er fuldstændig klar til at tage imod og afvikle forsvarligt, siger Ole Palmå til Ekstra Bladet.

Hen over sommeren 2020 blev der afviklet 46 kampe med tilskuere under Superliga-ordningen. Dengang fik Brøndby Stadion lov til at rumme i alt 8.000 tilskuere. Ifølge direktør Palmå er det endnu uvist, om tallet bliver det samme i denne omgang.

Ikke desto mindre deler en række Superliga-chefer Palmås begejstring. Faktisk er muligheden for at kunne lukke tilskuere ind igen altafgørende mener Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.

Læs interview med ham her.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City vinder FA Cup

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City