– BIF og FCK-fans var katastrofale

Der bliver delt hård kritik ud til Brøndby og FCK-fansene for deres opførsel omkring kampen på Brøndby Stadion lørdag.



Da Brøndby søndag tog mod FC København lørdag eftermiddag i sæsonens første københavner-derby gik det ikke stille af hverken før, under eller efter kampen.

Masser af pyroteknik, slagsmål og kasteskyts som golfbolde, lightere og mønter prægede arrangementet på Brøndby Stadion.

Selve kampen blev afbrudt af massiv afbrænding af romerlys, og allerede inden kampstart blev også fyret masser af pyroteknik af.

Fansenes opførsel er da heller ikke gået dommer Henning Jensens øjne forbi, for i kampens fairplay-bedømmelse får begge lejre den lavest mulige karakter 1.
Havde det været muligt at give karakteren 0, ville det have været tilfældet for begge lejre.

Som ekstra uddybning af den lave karakter hedder kommentaren om både hjemmeholdet og udeholdets fans:

– Det var ganske kort sagt helt katastrofalt – der blev af flere omgange afbrændt pyroteknik, som var til fare for de øvrige tilskuere – og der blev kastet genstande (golfbolde, lightere, mønter og øl) ind på banen. Det var til stor fare for spillerne og linjedommeren. Hvis 0 fandtes, så var dette karakteren – her burde der simpelthen ikke forekomme point til BIFs/FCKs fans!

Og fansenes direkte farlige opførsel er nu blevet videregivet til DBU’s disciplinærudvalg. Udvalget skal nu tage stilling til, om der skal foretages individuel behandling eller om sagerne kommer til at indgå i det tre-trins-system, der blev indført i sidste sæson omkring sanktioner i forhold til fansenes opførsel.

Første forseelse giver en advarsel, næste forseelse en bøde på 10.000 kroner til klubben og tredje episode kaster en bøde af sig på 25.000 kroner. Herefter vil behandlingen gå over til at blive individuel, som det skete i den meget famøse sag fra Parken fra efteråret 2010, hvor Brøndbys fans øgede hærværk, satte ild til stolesæder og kom i slagsmål med ordensmagten på tribunerne.

Systemet skelner mellem episoder på hjemme og udebane.

Brøndby har tidligere på sæsonen modtaget en advarsel for baneløberen i hjemmekampen mod AC Horsens i august.








LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘De har haft det værste transfervindue’