– BIF og FCK-fans var katastrofale

Der bliver delt hård kritik ud til Brøndby og FCK-fansene for deres opførsel omkring kampen på Brøndby Stadion lørdag.



Da Brøndby søndag tog mod FC København lørdag eftermiddag i sæsonens første københavner-derby gik det ikke stille af hverken før, under eller efter kampen.

Masser af pyroteknik, slagsmål og kasteskyts som golfbolde, lightere og mønter prægede arrangementet på Brøndby Stadion.

Selve kampen blev afbrudt af massiv afbrænding af romerlys, og allerede inden kampstart blev også fyret masser af pyroteknik af.

Fansenes opførsel er da heller ikke gået dommer Henning Jensens øjne forbi, for i kampens fairplay-bedømmelse får begge lejre den lavest mulige karakter 1.
Havde det været muligt at give karakteren 0, ville det have været tilfældet for begge lejre.

Som ekstra uddybning af den lave karakter hedder kommentaren om både hjemmeholdet og udeholdets fans:

– Det var ganske kort sagt helt katastrofalt – der blev af flere omgange afbrændt pyroteknik, som var til fare for de øvrige tilskuere – og der blev kastet genstande (golfbolde, lightere, mønter og øl) ind på banen. Det var til stor fare for spillerne og linjedommeren. Hvis 0 fandtes, så var dette karakteren – her burde der simpelthen ikke forekomme point til BIFs/FCKs fans!

Og fansenes direkte farlige opførsel er nu blevet videregivet til DBU’s disciplinærudvalg. Udvalget skal nu tage stilling til, om der skal foretages individuel behandling eller om sagerne kommer til at indgå i det tre-trins-system, der blev indført i sidste sæson omkring sanktioner i forhold til fansenes opførsel.

Første forseelse giver en advarsel, næste forseelse en bøde på 10.000 kroner til klubben og tredje episode kaster en bøde af sig på 25.000 kroner. Herefter vil behandlingen gå over til at blive individuel, som det skete i den meget famøse sag fra Parken fra efteråret 2010, hvor Brøndbys fans øgede hærværk, satte ild til stolesæder og kom i slagsmål med ordensmagten på tribunerne.

Systemet skelner mellem episoder på hjemme og udebane.

Brøndby har tidligere på sæsonen modtaget en advarsel for baneløberen i hjemmekampen mod AC Horsens i august.








LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Alexander Lind i kæmpe hyldest

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-boss med spændende transfermelding

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen