Da Brøndby søndag tog mod FC København lørdag eftermiddag i sæsonens første københavner-derby gik det ikke stille af hverken før, under eller efter kampen.
Masser af pyroteknik, slagsmål og kasteskyts som golfbolde, lightere og mønter prægede arrangementet på Brøndby Stadion.
Selve kampen blev afbrudt af massiv afbrænding af romerlys, og allerede inden kampstart blev også fyret masser af pyroteknik af.
Fansenes opførsel er da heller ikke gået dommer Henning Jensens øjne forbi, for i kampens fairplay-bedømmelse får begge lejre den lavest mulige karakter 1.
Havde det været muligt at give karakteren 0, ville det have været tilfældet for begge lejre.
Som ekstra uddybning af den lave karakter hedder kommentaren om både hjemmeholdet og udeholdets fans:
– Det var ganske kort sagt helt katastrofalt – der blev af flere omgange afbrændt pyroteknik, som var til fare for de øvrige tilskuere – og der blev kastet genstande (golfbolde, lightere, mønter og øl) ind på banen. Det var til stor fare for spillerne og linjedommeren. Hvis 0 fandtes, så var dette karakteren – her burde der simpelthen ikke forekomme point til BIFs/FCKs fans!
Og fansenes direkte farlige opførsel er nu blevet videregivet til DBU’s disciplinærudvalg. Udvalget skal nu tage stilling til, om der skal foretages individuel behandling eller om sagerne kommer til at indgå i det tre-trins-system, der blev indført i sidste sæson omkring sanktioner i forhold til fansenes opførsel.
Første forseelse giver en advarsel, næste forseelse en bøde på 10.000 kroner til klubben og tredje episode kaster en bøde af sig på 25.000 kroner. Herefter vil behandlingen gå over til at blive individuel, som det skete i den meget famøse sag fra Parken fra efteråret 2010, hvor Brøndbys fans øgede hærværk, satte ild til stolesæder og kom i slagsmål med ordensmagten på tribunerne.
Systemet skelner mellem episoder på hjemme og udebane.
Brøndby har tidligere på sæsonen modtaget en advarsel for baneløberen i hjemmekampen mod AC Horsens i august.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE