– BIF og FCK-fans var katastrofale

Der bliver delt hård kritik ud til Brøndby og FCK-fansene for deres opførsel omkring kampen på Brøndby Stadion lørdag.



Da Brøndby søndag tog mod FC København lørdag eftermiddag i sæsonens første københavner-derby gik det ikke stille af hverken før, under eller efter kampen.

Masser af pyroteknik, slagsmål og kasteskyts som golfbolde, lightere og mønter prægede arrangementet på Brøndby Stadion.

Selve kampen blev afbrudt af massiv afbrænding af romerlys, og allerede inden kampstart blev også fyret masser af pyroteknik af.

Fansenes opførsel er da heller ikke gået dommer Henning Jensens øjne forbi, for i kampens fairplay-bedømmelse får begge lejre den lavest mulige karakter 1.
Havde det været muligt at give karakteren 0, ville det have været tilfældet for begge lejre.

Som ekstra uddybning af den lave karakter hedder kommentaren om både hjemmeholdet og udeholdets fans:

– Det var ganske kort sagt helt katastrofalt – der blev af flere omgange afbrændt pyroteknik, som var til fare for de øvrige tilskuere – og der blev kastet genstande (golfbolde, lightere, mønter og øl) ind på banen. Det var til stor fare for spillerne og linjedommeren. Hvis 0 fandtes, så var dette karakteren – her burde der simpelthen ikke forekomme point til BIFs/FCKs fans!

Og fansenes direkte farlige opførsel er nu blevet videregivet til DBU’s disciplinærudvalg. Udvalget skal nu tage stilling til, om der skal foretages individuel behandling eller om sagerne kommer til at indgå i det tre-trins-system, der blev indført i sidste sæson omkring sanktioner i forhold til fansenes opførsel.

Første forseelse giver en advarsel, næste forseelse en bøde på 10.000 kroner til klubben og tredje episode kaster en bøde af sig på 25.000 kroner. Herefter vil behandlingen gå over til at blive individuel, som det skete i den meget famøse sag fra Parken fra efteråret 2010, hvor Brøndbys fans øgede hærværk, satte ild til stolesæder og kom i slagsmål med ordensmagten på tribunerne.

Systemet skelner mellem episoder på hjemme og udebane.

Brøndby har tidligere på sæsonen modtaget en advarsel for baneløberen i hjemmekampen mod AC Horsens i august.








LIVE

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

De vil købe Munashe Garananga i FCK

FCK henter svensk talent

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?