BIF og FCK topper xG: Men FCM afslutter bedst

FCK og Brøndby er kommet frem til det højeste Expected Goals, men gengæld er kvaliteten i afslutningerne ikke god hos de to storklubber, hvor FCM og FCN i stedet gør det godt.



Vi er halvvejs i grundspillet i Superligaen hvor alle har mødt alle.

FC Midtjylland ligger etter, Vejle Boldklub er, tilsyneladende, håbløst sidst, og som ventet er der også stor spredning i, hvad dataene siger om de 12 klubber.

I store træk er det fuldt forventeligt, at Vejle, Sønderjyske, Lyngby og AaB ligger nederst, da de ikke skaber meget og samtidig tager mod mange modstander-afslutninger.

Forskellene mellem de øvrige otte er mindre, men et par ting springer i øjnene.

FC København og Brøndby IF skaber, med ret snæver margin, det højeste Expected Goals, som siger noget om antallet af afslutninger og de positioner, de to klubber kommer til afslutninger i.

Forskellene til FC Nordsjælland og delvist AGF, Viborg og FC Midtjylland er ikke stor, men de to københavner-klubber får generelt afsluttet meget.

Gode afsluttere i FCM
Større forskel dukker til gengæld frem, når vi ser på kvaliteten i de afslutninger, klubberne kommer frem til.

I fodboldbranchen ser trænere og analytikere ofte på, hvor gode afslutningerne på de chancer, man spiller sig frem til, er.

Begrebet er 'Expected Goals on Target', som dækker over kvaliteten af de afslutninger, et hold laver inden for målrammen.

En stor chance inde midt for mål med en høj xG, som angriber skyder uden megen kraft lige midt i målet, giver ikke en ret høj 'Expected Goals on Target', mens et drøn af et skud fra kanten af feltet med kurs helt op i målhjørnet giver en meget høj 'Expected Goals on Target', da den i de fleste tilfælde er meget svær for målmanden at tage.

Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau.

Her brillerer FC Midtjylland og FC Nordsjællands afsluttere ved så at sige at have skudt chancerne mærkbart større, end de egentlig var, mens det modsatte gælder for FC København og Brøndby IF's afsluttere, der set samlet over de første 11 runder har lavest SGA med -1,4 og -1,6.

Ud over kvaliteten i afslutninger fortæller det også noget om de situationer, holdenes spillere har valgt at afslutte i, og kan også indikere noget om det pres fra modstanderen (eller mangel på samme), der har været på afslutteren.

Data: Superliga.dk og Tipsbladets egen databehandling





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Storklub lurer på Superliga-profil

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Laver aftale med Frederik Birk

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Blæst fuldstændig omkuld

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Arsenal snublede i guldkampen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’