Vi er halvvejs i grundspillet i Superligaen hvor alle har mødt alle.
FC Midtjylland ligger etter, Vejle Boldklub er, tilsyneladende, håbløst sidst, og som ventet er der også stor spredning i, hvad dataene siger om de 12 klubber.
I store træk er det fuldt forventeligt, at Vejle, Sønderjyske, Lyngby og AaB ligger nederst, da de ikke skaber meget og samtidig tager mod mange modstander-afslutninger.
Forskellene mellem de øvrige otte er mindre, men et par ting springer i øjnene.
FC København og Brøndby IF skaber, med ret snæver margin, det højeste Expected Goals, som siger noget om antallet af afslutninger og de positioner, de to klubber kommer til afslutninger i.
Forskellene til FC Nordsjælland og delvist AGF, Viborg og FC Midtjylland er ikke stor, men de to københavner-klubber får generelt afsluttet meget.
Gode afsluttere i FCM
Større forskel dukker til gengæld frem, når vi ser på kvaliteten i de afslutninger, klubberne kommer frem til.
I fodboldbranchen ser trænere og analytikere ofte på, hvor gode afslutningerne på de chancer, man spiller sig frem til, er.
Begrebet er 'Expected Goals on Target', som dækker over kvaliteten af de afslutninger, et hold laver inden for målrammen.
En stor chance inde midt for mål med en høj xG, som angriber skyder uden megen kraft lige midt i målet, giver ikke en ret høj 'Expected Goals on Target', mens et drøn af et skud fra kanten af feltet med kurs helt op i målhjørnet giver en meget høj 'Expected Goals on Target', da den i de fleste tilfælde er meget svær for målmanden at tage.
Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau.
Her brillerer FC Midtjylland og FC Nordsjællands afsluttere ved så at sige at have skudt chancerne mærkbart større, end de egentlig var, mens det modsatte gælder for FC København og Brøndby IF's afsluttere, der set samlet over de første 11 runder har lavest SGA med -1,4 og -1,6.
Ud over kvaliteten i afslutninger fortæller det også noget om de situationer, holdenes spillere har valgt at afslutte i, og kan også indikere noget om det pres fra modstanderen (eller mangel på samme), der har været på afslutteren.
Data: Superliga.dk og Tipsbladets egen databehandling
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW