BIF og FCK topper xG: Men FCM afslutter bedst

FCK og Brøndby er kommet frem til det højeste Expected Goals, men gengæld er kvaliteten i afslutningerne ikke god hos de to storklubber, hvor FCM og FCN i stedet gør det godt.



Vi er halvvejs i grundspillet i Superligaen hvor alle har mødt alle.

FC Midtjylland ligger etter, Vejle Boldklub er, tilsyneladende, håbløst sidst, og som ventet er der også stor spredning i, hvad dataene siger om de 12 klubber.

I store træk er det fuldt forventeligt, at Vejle, Sønderjyske, Lyngby og AaB ligger nederst, da de ikke skaber meget og samtidig tager mod mange modstander-afslutninger.

Forskellene mellem de øvrige otte er mindre, men et par ting springer i øjnene.

FC København og Brøndby IF skaber, med ret snæver margin, det højeste Expected Goals, som siger noget om antallet af afslutninger og de positioner, de to klubber kommer til afslutninger i.

Forskellene til FC Nordsjælland og delvist AGF, Viborg og FC Midtjylland er ikke stor, men de to københavner-klubber får generelt afsluttet meget.

Gode afsluttere i FCM
Større forskel dukker til gengæld frem, når vi ser på kvaliteten i de afslutninger, klubberne kommer frem til.

I fodboldbranchen ser trænere og analytikere ofte på, hvor gode afslutningerne på de chancer, man spiller sig frem til, er.

Begrebet er 'Expected Goals on Target', som dækker over kvaliteten af de afslutninger, et hold laver inden for målrammen.

En stor chance inde midt for mål med en høj xG, som angriber skyder uden megen kraft lige midt i målet, giver ikke en ret høj 'Expected Goals on Target', mens et drøn af et skud fra kanten af feltet med kurs helt op i målhjørnet giver en meget høj 'Expected Goals on Target', da den i de fleste tilfælde er meget svær for målmanden at tage.

Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau.

Her brillerer FC Midtjylland og FC Nordsjællands afsluttere ved så at sige at have skudt chancerne mærkbart større, end de egentlig var, mens det modsatte gælder for FC København og Brøndby IF's afsluttere, der set samlet over de første 11 runder har lavest SGA med -1,4 og -1,6.

Ud over kvaliteten i afslutninger fortæller det også noget om de situationer, holdenes spillere har valgt at afslutte i, og kan også indikere noget om det pres fra modstanderen (eller mangel på samme), der har været på afslutteren.

Data: Superliga.dk og Tipsbladets egen databehandling





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Kæmpeklub jagter Højbjerg

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Superliga-løgn

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Dementerer dansk transfer-historie

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Målfattigt i Manchester

Nordkorea kan bruge det til propaganda

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet