BIF og FCK topper xG: Men FCM afslutter bedst

FCK og Brøndby er kommet frem til det højeste Expected Goals, men gengæld er kvaliteten i afslutningerne ikke god hos de to storklubber, hvor FCM og FCN i stedet gør det godt.



Vi er halvvejs i grundspillet i Superligaen hvor alle har mødt alle.

FC Midtjylland ligger etter, Vejle Boldklub er, tilsyneladende, håbløst sidst, og som ventet er der også stor spredning i, hvad dataene siger om de 12 klubber.

I store træk er det fuldt forventeligt, at Vejle, Sønderjyske, Lyngby og AaB ligger nederst, da de ikke skaber meget og samtidig tager mod mange modstander-afslutninger.

Forskellene mellem de øvrige otte er mindre, men et par ting springer i øjnene.

FC København og Brøndby IF skaber, med ret snæver margin, det højeste Expected Goals, som siger noget om antallet af afslutninger og de positioner, de to klubber kommer til afslutninger i.

Forskellene til FC Nordsjælland og delvist AGF, Viborg og FC Midtjylland er ikke stor, men de to københavner-klubber får generelt afsluttet meget.

Gode afsluttere i FCM
Større forskel dukker til gengæld frem, når vi ser på kvaliteten i de afslutninger, klubberne kommer frem til.

I fodboldbranchen ser trænere og analytikere ofte på, hvor gode afslutningerne på de chancer, man spiller sig frem til, er.

Begrebet er 'Expected Goals on Target', som dækker over kvaliteten af de afslutninger, et hold laver inden for målrammen.

En stor chance inde midt for mål med en høj xG, som angriber skyder uden megen kraft lige midt i målet, giver ikke en ret høj 'Expected Goals on Target', mens et drøn af et skud fra kanten af feltet med kurs helt op i målhjørnet giver en meget høj 'Expected Goals on Target', da den i de fleste tilfælde er meget svær for målmanden at tage.

Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau.

Her brillerer FC Midtjylland og FC Nordsjællands afsluttere ved så at sige at have skudt chancerne mærkbart større, end de egentlig var, mens det modsatte gælder for FC København og Brøndby IF's afsluttere, der set samlet over de første 11 runder har lavest SGA med -1,4 og -1,6.

Ud over kvaliteten i afslutninger fortæller det også noget om de situationer, holdenes spillere har valgt at afslutte i, og kan også indikere noget om det pres fra modstanderen (eller mangel på samme), der har været på afslutteren.

Data: Superliga.dk og Tipsbladets egen databehandling



Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Forlænger med to Superliga-talenter

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Det har taget røven på Steve Cooper

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Eriksen med kontant udmelding

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

City-ejer sælger klub

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Det er til dumpekarakter

Her er planen for januars transfervindue

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub