Vi er halvvejs i grundspillet i Superligaen hvor alle har mødt alle.
FC Midtjylland ligger etter, Vejle Boldklub er, tilsyneladende, håbløst sidst, og som ventet er der også stor spredning i, hvad dataene siger om de 12 klubber.
I store træk er det fuldt forventeligt, at Vejle, Sønderjyske, Lyngby og AaB ligger nederst, da de ikke skaber meget og samtidig tager mod mange modstander-afslutninger.
Forskellene mellem de øvrige otte er mindre, men et par ting springer i øjnene.
FC København og Brøndby IF skaber, med ret snæver margin, det højeste Expected Goals, som siger noget om antallet af afslutninger og de positioner, de to klubber kommer til afslutninger i.
Forskellene til FC Nordsjælland og delvist AGF, Viborg og FC Midtjylland er ikke stor, men de to københavner-klubber får generelt afsluttet meget.
Gode afsluttere i FCM
Større forskel dukker til gengæld frem, når vi ser på kvaliteten i de afslutninger, klubberne kommer frem til.
I fodboldbranchen ser trænere og analytikere ofte på, hvor gode afslutningerne på de chancer, man spiller sig frem til, er.
Begrebet er 'Expected Goals on Target', som dækker over kvaliteten af de afslutninger, et hold laver inden for målrammen.
En stor chance inde midt for mål med en høj xG, som angriber skyder uden megen kraft lige midt i målet, giver ikke en ret høj 'Expected Goals on Target', mens et drøn af et skud fra kanten af feltet med kurs helt op i målhjørnet giver en meget høj 'Expected Goals on Target', da den i de fleste tilfælde er meget svær for målmanden at tage.
Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau.
Her brillerer FC Midtjylland og FC Nordsjællands afsluttere ved så at sige at have skudt chancerne mærkbart større, end de egentlig var, mens det modsatte gælder for FC København og Brøndby IF's afsluttere, der set samlet over de første 11 runder har lavest SGA med -1,4 og -1,6.
Ud over kvaliteten i afslutninger fortæller det også noget om de situationer, holdenes spillere har valgt at afslutte i, og kan også indikere noget om det pres fra modstanderen (eller mangel på samme), der har været på afslutteren.
Data: Superliga.dk og Tipsbladets egen databehandling
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Afslører Brøndbys transferplaner
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW