BIF-træner om nyt salg: Skulle tro det var løgn

Desuden fortæller Niels Frederiksen, at man skulle tro, at det var løgn med alle de afgange, Brøndby har haft på transfermarkedet denne sommer.



Andreas Maxsø er godt på vej væk fra Brøndby i disse dage, og han er ikke med i klubbens kamp søndag mod Viborg. Det er en melding, som BIF-cheftræner Niels Frederiksen først hørte om lørdag.

Det fortæller han i et interview med TV3+.

– Jeg havde hele tiden indtil i går troet at han egentlig nok skulle spille i dag. Men jeg har hele tiden vidst, at der er en risiko. Det ved man jo som træner et stykke tid inden, og derfor har der også været mulighed for at træne det, som så skulle ske i dag, hvis Maxsø ikke var til rådighed.

Til kampen har Brøndby i stedet en forsvarskæde, som lyder Skipper-Rosted-Børkeeiet. Det er ikke ligefrem en trio, som har spillet så meget sammen, men træneren tror på dem.

– Det er selvfølgelig nyt for dem, at spille en kamp sammen, men det er ikke sådan, at jeg står og har en fornemmelse af, at relationerne ikke er som de skal være. Det tror jeg nu nok, at de skal være, fortæller Frederiksen.

Foruden Maxsø har Brøndby også sagt farvel til folk som Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

– Hvis man ikke vidste bedre, så ville man tro, at det var løgn med alle de spillere, der er gået ud. Det er klart, at det er en stor afgang, vi har haft. Sådan er det nogle gange. Men jeg synes egentlig, at vi har vist før, at vi formår at bruge vores spillere optimalt, og det er jo min opgave, fortæller Brøndby-træneren, som påpeger, at det ikke er hans opgave at pive over de spillere, som ikke er der.

Opstillingen uden Maxsø er kommet. Læs mere om den og Viborgs her.





‘Horsens var et helvede’




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Tuchel forsvarer sin taktik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Messi sætter ord på vildt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Voldsom kritik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind