BIF-træner om nyt salg: Skulle tro det var løgn

Desuden fortæller Niels Frederiksen, at man skulle tro, at det var løgn med alle de afgange, Brøndby har haft på transfermarkedet denne sommer.



Andreas Maxsø er godt på vej væk fra Brøndby i disse dage, og han er ikke med i klubbens kamp søndag mod Viborg. Det er en melding, som BIF-cheftræner Niels Frederiksen først hørte om lørdag.

Det fortæller han i et interview med TV3+.

– Jeg havde hele tiden indtil i går troet at han egentlig nok skulle spille i dag. Men jeg har hele tiden vidst, at der er en risiko. Det ved man jo som træner et stykke tid inden, og derfor har der også været mulighed for at træne det, som så skulle ske i dag, hvis Maxsø ikke var til rådighed.

Til kampen har Brøndby i stedet en forsvarskæde, som lyder Skipper-Rosted-Børkeeiet. Det er ikke ligefrem en trio, som har spillet så meget sammen, men træneren tror på dem.

– Det er selvfølgelig nyt for dem, at spille en kamp sammen, men det er ikke sådan, at jeg står og har en fornemmelse af, at relationerne ikke er som de skal være. Det tror jeg nu nok, at de skal være, fortæller Frederiksen.

Foruden Maxsø har Brøndby også sagt farvel til folk som Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

– Hvis man ikke vidste bedre, så ville man tro, at det var løgn med alle de spillere, der er gået ud. Det er klart, at det er en stor afgang, vi har haft. Sådan er det nogle gange. Men jeg synes egentlig, at vi har vist før, at vi formår at bruge vores spillere optimalt, og det er jo min opgave, fortæller Brøndby-træneren, som påpeger, at det ikke er hans opgave at pive over de spillere, som ikke er der.

Opstillingen uden Maxsø er kommet. Læs mere om den og Viborgs her.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’