BIF-træner om nyt salg: Skulle tro det var løgn

Desuden fortæller Niels Frederiksen, at man skulle tro, at det var løgn med alle de afgange, Brøndby har haft på transfermarkedet denne sommer.



Andreas Maxsø er godt på vej væk fra Brøndby i disse dage, og han er ikke med i klubbens kamp søndag mod Viborg. Det er en melding, som BIF-cheftræner Niels Frederiksen først hørte om lørdag.

Det fortæller han i et interview med TV3+.

– Jeg havde hele tiden indtil i går troet at han egentlig nok skulle spille i dag. Men jeg har hele tiden vidst, at der er en risiko. Det ved man jo som træner et stykke tid inden, og derfor har der også været mulighed for at træne det, som så skulle ske i dag, hvis Maxsø ikke var til rådighed.

Til kampen har Brøndby i stedet en forsvarskæde, som lyder Skipper-Rosted-Børkeeiet. Det er ikke ligefrem en trio, som har spillet så meget sammen, men træneren tror på dem.

– Det er selvfølgelig nyt for dem, at spille en kamp sammen, men det er ikke sådan, at jeg står og har en fornemmelse af, at relationerne ikke er som de skal være. Det tror jeg nu nok, at de skal være, fortæller Frederiksen.

Foruden Maxsø har Brøndby også sagt farvel til folk som Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

– Hvis man ikke vidste bedre, så ville man tro, at det var løgn med alle de spillere, der er gået ud. Det er klart, at det er en stor afgang, vi har haft. Sådan er det nogle gange. Men jeg synes egentlig, at vi har vist før, at vi formår at bruge vores spillere optimalt, og det er jo min opgave, fortæller Brøndby-træneren, som påpeger, at det ikke er hans opgave at pive over de spillere, som ikke er der.

Opstillingen uden Maxsø er kommet. Læs mere om den og Viborgs her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters