Brøndby tabte søndag eftermiddag med 1-3 til FC København i en kamp, hvor særligt én seance fik stor betydning for kampen. Det skete lige omkring det sidste minut af den ordinære spilletid, hvor FCK fik et straffespark.
Det brændte Kamil Wilczek, men på riposten kom Mo Daramy først ind og sendte bolden i mål. Her kunne det godt se ud til, at han stod inde i feltet, inden der blev sparket. For Brøndby-cheftræner Niels Frederiksens vedkommende var sagen dog soleklar. Det slår han fast i et interview på TV3+.
– Det ligner ikke bare. Han løber ind – det gør han – i feltet før tid. Det er mig helt ubegribeligt, at man ikke gør noget ved det. Så kan man argumentere for, at vores spiller, Josip, løber med ham derind, men så skal sparket jo tages om, siger han og fortsætter:
– Det kan der ikke være nogen tvivl om. Det er jo en direkte fejl, som jeg ser det. Altså, en kæmpe fejl. Så undrer man sig lidt over, hvad de laver ude i VAR-rummet. Men det er som det er, og nogle gange går det med os, og nogle gange går det imod os, lyder det fra Niels Frederiksen.
I det hele taget var Brøndby-træneren ikke helt tilfreds med, hvordan dommer Michael Tykgaard klarede sig. Han fastholder dog, at det også nogle gange kan ske for spillerne, at de ikke er ligeså gode, som de plejer – og så kom han med en stikpille til FC København.
– Jeg synes ikke, at det var det niveau, som normalt kendetegner Tykgaard. Det synes jeg egentlig ikke, at det var. Men sådan er det jo nogle gange. Vi spiller jo også nogle gange nogle kampe, som er under det niveau, vi normalt kan levere. Jeg vil ikke stå over pive over det her. Det hjælper ikke noget. Det gjorde FCK sidste gang, at de var herude, og det niveau skal jeg ikke ned på. Det er som, det er, fortæller Frederiksen.
Der var da også andet end dommerkendelser at lægge mærke til i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TOPNYHED
Slipper for stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
RØVEN I KLASKEHØJDE
