Brøndby tabte søndag eftermiddag med 1-3 til FC København i en kamp, hvor særligt én seance fik stor betydning for kampen. Det skete lige omkring det sidste minut af den ordinære spilletid, hvor FCK fik et straffespark.
Det brændte Kamil Wilczek, men på riposten kom Mo Daramy først ind og sendte bolden i mål. Her kunne det godt se ud til, at han stod inde i feltet, inden der blev sparket. For Brøndby-cheftræner Niels Frederiksens vedkommende var sagen dog soleklar. Det slår han fast i et interview på TV3+.
– Det ligner ikke bare. Han løber ind – det gør han – i feltet før tid. Det er mig helt ubegribeligt, at man ikke gør noget ved det. Så kan man argumentere for, at vores spiller, Josip, løber med ham derind, men så skal sparket jo tages om, siger han og fortsætter:
– Det kan der ikke være nogen tvivl om. Det er jo en direkte fejl, som jeg ser det. Altså, en kæmpe fejl. Så undrer man sig lidt over, hvad de laver ude i VAR-rummet. Men det er som det er, og nogle gange går det med os, og nogle gange går det imod os, lyder det fra Niels Frederiksen.
I det hele taget var Brøndby-træneren ikke helt tilfreds med, hvordan dommer Michael Tykgaard klarede sig. Han fastholder dog, at det også nogle gange kan ske for spillerne, at de ikke er ligeså gode, som de plejer – og så kom han med en stikpille til FC København.
– Jeg synes ikke, at det var det niveau, som normalt kendetegner Tykgaard. Det synes jeg egentlig ikke, at det var. Men sådan er det jo nogle gange. Vi spiller jo også nogle gange nogle kampe, som er under det niveau, vi normalt kan levere. Jeg vil ikke stå over pive over det her. Det hjælper ikke noget. Det gjorde FCK sidste gang, at de var herude, og det niveau skal jeg ikke ned på. Det er som, det er, fortæller Frederiksen.
Der var da også andet end dommerkendelser at lægge mærke til i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
Peter Graulund med hård Superliga-dom
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
