BIF-træner revser VAR: FCK-mål en kæmpe fejl

Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen havde ikke den bedste oplevelse af hverken dommer Tykgaard eller folkene i VAR-rummet i nederlaget på 1-3 til FCK.



Brøndby tabte søndag eftermiddag med 1-3 til FC København i en kamp, hvor særligt én seance fik stor betydning for kampen. Det skete lige omkring det sidste minut af den ordinære spilletid, hvor FCK fik et straffespark.

Det brændte Kamil Wilczek, men på riposten kom Mo Daramy først ind og sendte bolden i mål. Her kunne det godt se ud til, at han stod inde i feltet, inden der blev sparket. For Brøndby-cheftræner Niels Frederiksens vedkommende var sagen dog soleklar. Det slår han fast i et interview på TV3+.

– Det ligner ikke bare. Han løber ind – det gør han – i feltet før tid. Det er mig helt ubegribeligt, at man ikke gør noget ved det. Så kan man argumentere for, at vores spiller, Josip, løber med ham derind, men så skal sparket jo tages om, siger han og fortsætter:

– Det kan der ikke være nogen tvivl om. Det er jo en direkte fejl, som jeg ser det. Altså, en kæmpe fejl. Så undrer man sig lidt over, hvad de laver ude i VAR-rummet. Men det er som det er, og nogle gange går det med os, og nogle gange går det imod os, lyder det fra Niels Frederiksen.

I det hele taget var Brøndby-træneren ikke helt tilfreds med, hvordan dommer Michael Tykgaard klarede sig. Han fastholder dog, at det også nogle gange kan ske for spillerne, at de ikke er ligeså gode, som de plejer – og så kom han med en stikpille til FC København.

– Jeg synes ikke, at det var det niveau, som normalt kendetegner Tykgaard. Det synes jeg egentlig ikke, at det var. Men sådan er det jo nogle gange. Vi spiller jo også nogle gange nogle kampe, som er under det niveau, vi normalt kan levere. Jeg vil ikke stå over pive over det her. Det hjælper ikke noget. Det gjorde FCK sidste gang, at de var herude, og det niveau skal jeg ikke ned på. Det er som, det er, fortæller Frederiksen.

Der var da også andet end dommerkendelser at lægge mærke til i kampen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’