BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Brøndby-spillerne skal evne at matche AGF-spillernes energiniveau i morgendagens sæsonafslutning, forudser cheftræner Niels Frederiksen.



Det er sæsonens sidste kamp, der venter for Brøndby IF, når de blå-gule søndag tager turen til Aarhus for at besøge formstærke AGF.

Mens AGF kæmper for medaljer, bliver gæsternes fokus at bevare holdets nuværende fjerdeplads. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen.

– Målet er at vinde. Det vigtigste for os nu er at forsvare vores fjerdeplads. Vi er to point foran AaB og skal vinde i morgen for at være 100 procent sikre. Derudover vil gerne vi gerne gå på sommerferie med en god fornemmelse, og det gør vi bedst med en sejr, siger han til klubbens hjemmeside.

Og skal Brøndby løbe med alle de tre point, så bliver nøglen at matche energiniveauet fra AGF-mandskabet, mener Frederiksen.

– Vi skal være klar over at AGF kommer med 120 procent. Det gør de altid, når de skal møde os – sæligt på hjemmebane. Nu spiller de ovenikøbet for medaljer. Så vi skal være opmærksomme på, at de kommer buldrende med en masse energi. Det skal vi selvfølgelig kunne matche. Vi skal være kloge. AGF er er rigtig dygtige i omstillingerne, og det skal vi sørge for at have styr på. Vi skal tænke os om når vi angriber, og så skal vi spille med stort mod, for jeg tror også vi får tid og plads til at spille. Det skal vi drage fordel af, lyder det fra cheftræneren.

Der er kampstart på Ceres Park søndag aften klokken 19.00. 





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Spår FCK-fiasko

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Viborg FF – OB

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Randers FC – Silkeborg IF