BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Brøndby-spillerne skal evne at matche AGF-spillernes energiniveau i morgendagens sæsonafslutning, forudser cheftræner Niels Frederiksen.



Det er sæsonens sidste kamp, der venter for Brøndby IF, når de blå-gule søndag tager turen til Aarhus for at besøge formstærke AGF.

Mens AGF kæmper for medaljer, bliver gæsternes fokus at bevare holdets nuværende fjerdeplads. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen.

– Målet er at vinde. Det vigtigste for os nu er at forsvare vores fjerdeplads. Vi er to point foran AaB og skal vinde i morgen for at være 100 procent sikre. Derudover vil gerne vi gerne gå på sommerferie med en god fornemmelse, og det gør vi bedst med en sejr, siger han til klubbens hjemmeside.

Og skal Brøndby løbe med alle de tre point, så bliver nøglen at matche energiniveauet fra AGF-mandskabet, mener Frederiksen.

– Vi skal være klar over at AGF kommer med 120 procent. Det gør de altid, når de skal møde os – sæligt på hjemmebane. Nu spiller de ovenikøbet for medaljer. Så vi skal være opmærksomme på, at de kommer buldrende med en masse energi. Det skal vi selvfølgelig kunne matche. Vi skal være kloge. AGF er er rigtig dygtige i omstillingerne, og det skal vi sørge for at have styr på. Vi skal tænke os om når vi angriber, og så skal vi spille med stort mod, for jeg tror også vi får tid og plads til at spille. Det skal vi drage fordel af, lyder det fra cheftræneren.

Der er kampstart på Ceres Park søndag aften klokken 19.00. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane