BIF-træner vil kæmpe for fjerdepladsen: AGF kommer med 120 procent

Brøndby-spillerne skal evne at matche AGF-spillernes energiniveau i morgendagens sæsonafslutning, forudser cheftræner Niels Frederiksen.



Det er sæsonens sidste kamp, der venter for Brøndby IF, når de blå-gule søndag tager turen til Aarhus for at besøge formstærke AGF.

Mens AGF kæmper for medaljer, bliver gæsternes fokus at bevare holdets nuværende fjerdeplads. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen.

– Målet er at vinde. Det vigtigste for os nu er at forsvare vores fjerdeplads. Vi er to point foran AaB og skal vinde i morgen for at være 100 procent sikre. Derudover vil gerne vi gerne gå på sommerferie med en god fornemmelse, og det gør vi bedst med en sejr, siger han til klubbens hjemmeside.

Og skal Brøndby løbe med alle de tre point, så bliver nøglen at matche energiniveauet fra AGF-mandskabet, mener Frederiksen.

– Vi skal være klar over at AGF kommer med 120 procent. Det gør de altid, når de skal møde os – sæligt på hjemmebane. Nu spiller de ovenikøbet for medaljer. Så vi skal være opmærksomme på, at de kommer buldrende med en masse energi. Det skal vi selvfølgelig kunne matche. Vi skal være kloge. AGF er er rigtig dygtige i omstillingerne, og det skal vi sørge for at have styr på. Vi skal tænke os om når vi angriber, og så skal vi spille med stort mod, for jeg tror også vi får tid og plads til at spille. Det skal vi drage fordel af, lyder det fra cheftræneren.

Der er kampstart på Ceres Park søndag aften klokken 19.00. 







LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!