Brøndby ansatte i dag en fankoordinator, der skal styrke dialogen mellem klubben og fansene. Fankoordinatoren hedder M.C.T. (Navn redigeret, red.). Han er uddannet indenfor kommunikation og har gennem 20 år været fan af Brøndby. Det nye medlem af Brøndby-familien har altså både en fortid og nutid som én af dem, der er med til at skabe stemning på Faxe-tribunen under Brøndbys kampe.
For år tilbage var han en del af den uofficielle fangruppering Suburban Casuals, der var kendt for at komme til kampe i mærketøj i stedet for fodboldtrøje. Gruppen opstod i år 2000 som en slags paraplyorganisation for de uoficielle fangrupperinger på Faxe-tribunen, og dele af gruppen har været kendt for at optræde som ballademagere og slagsbrødre.
Men Brøndbys nye fankoordinator understreger, at hans tilknytning til Casual-gruppen handlede om stemning, og han ser fortiden som hangaround i Suburban Casuals som en kompetence i det nye job.
– Gennem min tid som Brøndby-fan har jeg altid vægtet stemning højest, og jeg har lavet mange af de sange, som vi synger. I den forbindelse har jeg altid fulgt stemningen. Og da moden skiftede til, at det var dem uden fodboldtrøjer på, der lavede mest stemning, så stod jeg sammen med dem, siger M.C.T. til tipsbladet.dk og understreger:
– Jeg ser det som en kompetence, at jeg kender mange fans og kan snakke med alle fangrupperinger. Jeg tror også, det var derfor, Brøndby tilbød mig jobbet, siger han.
Formidling og dialog er vejen frem
Brøndby og
M.C.T. har endnu ikke lagt sig 100 procent fast på, hvilken
konkret rolle den nye fankoordinator skal have under Brøndbys kampe. Men det overordnede mål står klart for dem begge.
– Mit job kommer til at handle om formidling. Jeg skal prøve at forhindre, at petitesser udvikler sig til at blive et større problem. Overordnet handler det om at få så positivt et resultat som muligt på den lange bane, og jeg har allerede mange idéer, som jeg ikke vil løfte sløret for her, siger han.
M.C.T. starter i Brøndby den 1. november, og fankoordinatoren glæder sig allerede nu til at komme i gang med jobbet.
– Jeg glæder mig selvfølgelig helt vildt til at komme i gang. Og jeg er både glad og stolt over, at jeg nu kan komme til at gøre en forskel for min hjerteklub, siger han.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED