BIF’s fankoordinator har fortid som casual

Brøndbys nye fankoordinator har tidligere bevæget sig i miljøet omkring fangruppen Suburban Casuals. Selv ser han fortiden som en kompetence mere end en hindring i sit nye job.



Brøndby ansatte i dag en fankoordinator, der skal styrke dialogen mellem klubben og fansene. Fankoordinatoren hedder M.C.T. (Navn redigeret, red.). Han er uddannet indenfor kommunikation og har gennem 20 år været fan af Brøndby. Det nye medlem af Brøndby-familien har altså både en fortid og nutid som én af dem, der er med til at skabe stemning på Faxe-tribunen under Brøndbys kampe.

For år tilbage var han en del af den uofficielle fangruppering Suburban Casuals, der var kendt for at komme til kampe i mærketøj i stedet for fodboldtrøje. Gruppen opstod i år 2000 som en slags paraplyorganisation for de uoficielle fangrupperinger på Faxe-tribunen, og dele af gruppen har været kendt for at optræde som ballademagere og slagsbrødre.

Men Brøndbys nye fankoordinator understreger, at hans tilknytning til Casual-gruppen handlede om stemning, og han ser fortiden som hangaround i Suburban Casuals som en kompetence i det nye job.

– Gennem min tid som Brøndby-fan har jeg altid vægtet stemning højest, og jeg har lavet mange af de sange, som vi synger. I den forbindelse har jeg altid fulgt stemningen. Og da moden skiftede til, at det var dem uden fodboldtrøjer på, der lavede mest stemning, så stod jeg sammen med dem, siger  M.C.T. til tipsbladet.dk og understreger:

– Jeg ser det som en kompetence, at jeg kender mange fans og kan snakke med alle fangrupperinger. Jeg tror også, det var derfor, Brøndby tilbød mig jobbet, siger han.

Formidling og dialog er vejen frem
Brøndby og  M.C.T.  har endnu ikke lagt sig 100 procent fast på, hvilken konkret rolle den nye fankoordinator skal have under Brøndbys kampe. Men det overordnede mål står klart for dem begge.

– Mit job kommer til at handle om formidling. Jeg skal prøve at forhindre, at petitesser udvikler sig til at blive et større problem. Overordnet handler det om at få så positivt et resultat som muligt på den lange bane, og jeg har allerede mange idéer, som jeg ikke vil løfte sløret for her, siger han.

M.C.T. starter i Brøndby den 1. november, og fankoordinatoren glæder sig allerede nu til at komme i gang med jobbet.

– Jeg glæder mig selvfølgelig helt vildt til at komme i gang. Og jeg er både glad og stolt over, at jeg nu kan komme til at gøre en forskel for min hjerteklub, siger han.





Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner


Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Åge Hareide er alvorligt syg

Udenlandske medier i chok over Danmark

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vanvittige scener i Parken!

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

GOG buldrer forbi bundhold

I chok over Jacob Friis-udtalelser

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Danske tenniskvinder rykker ned

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Riemer giver Højlund-opdatering

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM