Brøndby ansatte i dag en fankoordinator, der skal styrke dialogen mellem klubben og fansene. Fankoordinatoren hedder M.C.T. (Navn redigeret, red.). Han er uddannet indenfor kommunikation og har gennem 20 år været fan af Brøndby. Det nye medlem af Brøndby-familien har altså både en fortid og nutid som én af dem, der er med til at skabe stemning på Faxe-tribunen under Brøndbys kampe.
For år tilbage var han en del af den uofficielle fangruppering Suburban Casuals, der var kendt for at komme til kampe i mærketøj i stedet for fodboldtrøje. Gruppen opstod i år 2000 som en slags paraplyorganisation for de uoficielle fangrupperinger på Faxe-tribunen, og dele af gruppen har været kendt for at optræde som ballademagere og slagsbrødre.
Men Brøndbys nye fankoordinator understreger, at hans tilknytning til Casual-gruppen handlede om stemning, og han ser fortiden som hangaround i Suburban Casuals som en kompetence i det nye job.
– Gennem min tid som Brøndby-fan har jeg altid vægtet stemning højest, og jeg har lavet mange af de sange, som vi synger. I den forbindelse har jeg altid fulgt stemningen. Og da moden skiftede til, at det var dem uden fodboldtrøjer på, der lavede mest stemning, så stod jeg sammen med dem, siger M.C.T. til tipsbladet.dk og understreger:
– Jeg ser det som en kompetence, at jeg kender mange fans og kan snakke med alle fangrupperinger. Jeg tror også, det var derfor, Brøndby tilbød mig jobbet, siger han.
Formidling og dialog er vejen frem
Brøndby og
M.C.T. har endnu ikke lagt sig 100 procent fast på, hvilken
konkret rolle den nye fankoordinator skal have under Brøndbys kampe. Men det overordnede mål står klart for dem begge.
– Mit job kommer til at handle om formidling. Jeg skal prøve at forhindre, at petitesser udvikler sig til at blive et større problem. Overordnet handler det om at få så positivt et resultat som muligt på den lange bane, og jeg har allerede mange idéer, som jeg ikke vil løfte sløret for her, siger han.
M.C.T. starter i Brøndby den 1. november, og fankoordinatoren glæder sig allerede nu til at komme i gang med jobbet.
– Jeg glæder mig selvfølgelig helt vildt til at komme i gang. Og jeg er både glad og stolt over, at jeg nu kan komme til at gøre en forskel for min hjerteklub, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT