BIF’s fankoordinator har fortid som casual

Brøndbys nye fankoordinator har tidligere bevæget sig i miljøet omkring fangruppen Suburban Casuals. Selv ser han fortiden som en kompetence mere end en hindring i sit nye job.



Brøndby ansatte i dag en fankoordinator, der skal styrke dialogen mellem klubben og fansene. Fankoordinatoren hedder M.C.T. (Navn redigeret, red.). Han er uddannet indenfor kommunikation og har gennem 20 år været fan af Brøndby. Det nye medlem af Brøndby-familien har altså både en fortid og nutid som én af dem, der er med til at skabe stemning på Faxe-tribunen under Brøndbys kampe.

For år tilbage var han en del af den uofficielle fangruppering Suburban Casuals, der var kendt for at komme til kampe i mærketøj i stedet for fodboldtrøje. Gruppen opstod i år 2000 som en slags paraplyorganisation for de uoficielle fangrupperinger på Faxe-tribunen, og dele af gruppen har været kendt for at optræde som ballademagere og slagsbrødre.

Men Brøndbys nye fankoordinator understreger, at hans tilknytning til Casual-gruppen handlede om stemning, og han ser fortiden som hangaround i Suburban Casuals som en kompetence i det nye job.

– Gennem min tid som Brøndby-fan har jeg altid vægtet stemning højest, og jeg har lavet mange af de sange, som vi synger. I den forbindelse har jeg altid fulgt stemningen. Og da moden skiftede til, at det var dem uden fodboldtrøjer på, der lavede mest stemning, så stod jeg sammen med dem, siger  M.C.T. til tipsbladet.dk og understreger:

– Jeg ser det som en kompetence, at jeg kender mange fans og kan snakke med alle fangrupperinger. Jeg tror også, det var derfor, Brøndby tilbød mig jobbet, siger han.

Formidling og dialog er vejen frem
Brøndby og  M.C.T.  har endnu ikke lagt sig 100 procent fast på, hvilken konkret rolle den nye fankoordinator skal have under Brøndbys kampe. Men det overordnede mål står klart for dem begge.

– Mit job kommer til at handle om formidling. Jeg skal prøve at forhindre, at petitesser udvikler sig til at blive et større problem. Overordnet handler det om at få så positivt et resultat som muligt på den lange bane, og jeg har allerede mange idéer, som jeg ikke vil løfte sløret for her, siger han.

M.C.T. starter i Brøndby den 1. november, og fankoordinatoren glæder sig allerede nu til at komme i gang med jobbet.

– Jeg glæder mig selvfølgelig helt vildt til at komme i gang. Og jeg er både glad og stolt over, at jeg nu kan komme til at gøre en forskel for min hjerteklub, siger han.





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

‘Det er en gave for Danmark’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Hele holdet er trygge ved ham

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Højbjerg overvejer stor beslutning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

‘FC København var en mulighed’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!