BIF’s fankoordinator har fortid som casual

Brøndbys nye fankoordinator har tidligere bevæget sig i miljøet omkring fangruppen Suburban Casuals. Selv ser han fortiden som en kompetence mere end en hindring i sit nye job.



Brøndby ansatte i dag en fankoordinator, der skal styrke dialogen mellem klubben og fansene. Fankoordinatoren hedder M.C.T. (Navn redigeret, red.). Han er uddannet indenfor kommunikation og har gennem 20 år været fan af Brøndby. Det nye medlem af Brøndby-familien har altså både en fortid og nutid som én af dem, der er med til at skabe stemning på Faxe-tribunen under Brøndbys kampe.

For år tilbage var han en del af den uofficielle fangruppering Suburban Casuals, der var kendt for at komme til kampe i mærketøj i stedet for fodboldtrøje. Gruppen opstod i år 2000 som en slags paraplyorganisation for de uoficielle fangrupperinger på Faxe-tribunen, og dele af gruppen har været kendt for at optræde som ballademagere og slagsbrødre.

Men Brøndbys nye fankoordinator understreger, at hans tilknytning til Casual-gruppen handlede om stemning, og han ser fortiden som hangaround i Suburban Casuals som en kompetence i det nye job.

– Gennem min tid som Brøndby-fan har jeg altid vægtet stemning højest, og jeg har lavet mange af de sange, som vi synger. I den forbindelse har jeg altid fulgt stemningen. Og da moden skiftede til, at det var dem uden fodboldtrøjer på, der lavede mest stemning, så stod jeg sammen med dem, siger  M.C.T. til tipsbladet.dk og understreger:

– Jeg ser det som en kompetence, at jeg kender mange fans og kan snakke med alle fangrupperinger. Jeg tror også, det var derfor, Brøndby tilbød mig jobbet, siger han.

Formidling og dialog er vejen frem
Brøndby og  M.C.T.  har endnu ikke lagt sig 100 procent fast på, hvilken konkret rolle den nye fankoordinator skal have under Brøndbys kampe. Men det overordnede mål står klart for dem begge.

– Mit job kommer til at handle om formidling. Jeg skal prøve at forhindre, at petitesser udvikler sig til at blive et større problem. Overordnet handler det om at få så positivt et resultat som muligt på den lange bane, og jeg har allerede mange idéer, som jeg ikke vil løfte sløret for her, siger han.

M.C.T. starter i Brøndby den 1. november, og fankoordinatoren glæder sig allerede nu til at komme i gang med jobbet.

– Jeg glæder mig selvfølgelig helt vildt til at komme i gang. Og jeg er både glad og stolt over, at jeg nu kan komme til at gøre en forskel for min hjerteklub, siger han.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Er de også færdige i OB?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland er ude

De vil have Jelert

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

John Stones tager sydpå

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland