BIF’s fankoordinator har fortid som casual

Brøndbys nye fankoordinator har tidligere bevæget sig i miljøet omkring fangruppen Suburban Casuals. Selv ser han fortiden som en kompetence mere end en hindring i sit nye job.



Brøndby ansatte i dag en fankoordinator, der skal styrke dialogen mellem klubben og fansene. Fankoordinatoren hedder M.C.T. (Navn redigeret, red.). Han er uddannet indenfor kommunikation og har gennem 20 år været fan af Brøndby. Det nye medlem af Brøndby-familien har altså både en fortid og nutid som én af dem, der er med til at skabe stemning på Faxe-tribunen under Brøndbys kampe.

For år tilbage var han en del af den uofficielle fangruppering Suburban Casuals, der var kendt for at komme til kampe i mærketøj i stedet for fodboldtrøje. Gruppen opstod i år 2000 som en slags paraplyorganisation for de uoficielle fangrupperinger på Faxe-tribunen, og dele af gruppen har været kendt for at optræde som ballademagere og slagsbrødre.

Men Brøndbys nye fankoordinator understreger, at hans tilknytning til Casual-gruppen handlede om stemning, og han ser fortiden som hangaround i Suburban Casuals som en kompetence i det nye job.

– Gennem min tid som Brøndby-fan har jeg altid vægtet stemning højest, og jeg har lavet mange af de sange, som vi synger. I den forbindelse har jeg altid fulgt stemningen. Og da moden skiftede til, at det var dem uden fodboldtrøjer på, der lavede mest stemning, så stod jeg sammen med dem, siger  M.C.T. til tipsbladet.dk og understreger:

– Jeg ser det som en kompetence, at jeg kender mange fans og kan snakke med alle fangrupperinger. Jeg tror også, det var derfor, Brøndby tilbød mig jobbet, siger han.

Formidling og dialog er vejen frem
Brøndby og  M.C.T.  har endnu ikke lagt sig 100 procent fast på, hvilken konkret rolle den nye fankoordinator skal have under Brøndbys kampe. Men det overordnede mål står klart for dem begge.

– Mit job kommer til at handle om formidling. Jeg skal prøve at forhindre, at petitesser udvikler sig til at blive et større problem. Overordnet handler det om at få så positivt et resultat som muligt på den lange bane, og jeg har allerede mange idéer, som jeg ikke vil løfte sløret for her, siger han.

M.C.T. starter i Brøndby den 1. november, og fankoordinatoren glæder sig allerede nu til at komme i gang med jobbet.

– Jeg glæder mig selvfølgelig helt vildt til at komme i gang. Og jeg er både glad og stolt over, at jeg nu kan komme til at gøre en forskel for min hjerteklub, siger han.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Viborg FF – OB

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Svensson giver status på Huescas

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Han er VM’s bedste spiller

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb