BIF’s overpræstation: FCK “burde” have vundet guld

Ingen kan eller skal pille ved Brøndbys mesterskab, men står det til expected points over hele sæsonen var FC København blevet dansk mester.



Brøndby er danske mestre for første gang siden 2005, og jubelen er forståelig stor i og omkring klubben, der i et intenst og dramatisk slutspil til sidst kunne henvise FC Midtjylland og FC København til de næste pladser i tabellen. 

Sæsonen har på mange måder været speciel i forhold til et corona-sammenpresset program uden tilskuere på stadion i størstedelen af sæsonen, og Brøndbys mesterskab må også siges at være et af de mere overraskende i forhold til, hvad der blev spået langt de fleste steder inden sæsonstart. 

Tager man et kig på expected points skiller Brøndby sig da også ud som den helt store vinder, for stod det til den data-båret udregning, skulle Brøndby på ingen måde være blevet danske mestre. 

De blå-gule burde ifølge expected goals være sluttet helt uden for medaljerækken og de europæiske pladser. I stedet skulle FC København været blevet dansk mester foran Randers FC og FC Midtjylland.

Expected points kan være en svær størrelse at konkludere eksakt ud fra, men at Brøndbys pointforskel i forhold til det reelle pointtal i mesterskabs-sæsonen er på hele 17, er ganske utroligt. 

For i følge expetcted goals burde Brøndby altså kun været sluttet på 44 point i mod de 61, som det reelt blev til. 

Her er expected goals fra sæsonen 2020/21 – leveret i samarbejde med spilxperten.com

Brøndby er allerede godt i gang med at se frem mod den kommende sæson, og det lader til, at der bliver skiftet godt ud i truppen. Der er både afsked og indkøb på vej – læs mere her






LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Braithwaite del af stor transferplan