BIF’s overpræstation: FCK “burde” have vundet guld

Ingen kan eller skal pille ved Brøndbys mesterskab, men står det til expected points over hele sæsonen var FC København blevet dansk mester.



Brøndby er danske mestre for første gang siden 2005, og jubelen er forståelig stor i og omkring klubben, der i et intenst og dramatisk slutspil til sidst kunne henvise FC Midtjylland og FC København til de næste pladser i tabellen. 

Sæsonen har på mange måder været speciel i forhold til et corona-sammenpresset program uden tilskuere på stadion i størstedelen af sæsonen, og Brøndbys mesterskab må også siges at være et af de mere overraskende i forhold til, hvad der blev spået langt de fleste steder inden sæsonstart. 

Tager man et kig på expected points skiller Brøndby sig da også ud som den helt store vinder, for stod det til den data-båret udregning, skulle Brøndby på ingen måde være blevet danske mestre. 

De blå-gule burde ifølge expected goals være sluttet helt uden for medaljerækken og de europæiske pladser. I stedet skulle FC København været blevet dansk mester foran Randers FC og FC Midtjylland.

Expected points kan være en svær størrelse at konkludere eksakt ud fra, men at Brøndbys pointforskel i forhold til det reelle pointtal i mesterskabs-sæsonen er på hele 17, er ganske utroligt. 

For i følge expetcted goals burde Brøndby altså kun været sluttet på 44 point i mod de 61, som det reelt blev til. 

Her er expected goals fra sæsonen 2020/21 – leveret i samarbejde med spilxperten.com

Brøndby er allerede godt i gang med at se frem mod den kommende sæson, og det lader til, at der bliver skiftet godt ud i truppen. Der er både afsked og indkøb på vej – læs mere her







FCM-transfer i fare




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

En sort plet på hans eftermæle

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Mohamed Salah skriver under med denne klub

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Afsløring: FC København afviser millionbud

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers