BIF’s overpræstation: FCK “burde” have vundet guld

Ingen kan eller skal pille ved Brøndbys mesterskab, men står det til expected points over hele sæsonen var FC København blevet dansk mester.



Brøndby er danske mestre for første gang siden 2005, og jubelen er forståelig stor i og omkring klubben, der i et intenst og dramatisk slutspil til sidst kunne henvise FC Midtjylland og FC København til de næste pladser i tabellen. 

Sæsonen har på mange måder været speciel i forhold til et corona-sammenpresset program uden tilskuere på stadion i størstedelen af sæsonen, og Brøndbys mesterskab må også siges at være et af de mere overraskende i forhold til, hvad der blev spået langt de fleste steder inden sæsonstart. 

Tager man et kig på expected points skiller Brøndby sig da også ud som den helt store vinder, for stod det til den data-båret udregning, skulle Brøndby på ingen måde være blevet danske mestre. 

De blå-gule burde ifølge expected goals være sluttet helt uden for medaljerækken og de europæiske pladser. I stedet skulle FC København været blevet dansk mester foran Randers FC og FC Midtjylland.

Expected points kan være en svær størrelse at konkludere eksakt ud fra, men at Brøndbys pointforskel i forhold til det reelle pointtal i mesterskabs-sæsonen er på hele 17, er ganske utroligt. 

For i følge expetcted goals burde Brøndby altså kun været sluttet på 44 point i mod de 61, som det reelt blev til. 

Her er expected goals fra sæsonen 2020/21 – leveret i samarbejde med spilxperten.com

Brøndby er allerede godt i gang med at se frem mod den kommende sæson, og det lader til, at der bliver skiftet godt ud i truppen. Der er både afsked og indkøb på vej – læs mere her






Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bud på 1,12 milliard afvist