Bil? Nej tak! Det skal du vide om AGFs nye stadion

Tipsbladet var til premiere på AGF's nye hjemmebane i Vejlby. Her er, hvad du skal vide.



ÅRHUS (Tipsbladet): Nede i det ene hjørne af stadion står det tv-studie, AGF har købt på en transfer af Hobro, og som nu skal stå på stadion i Vejlby i det næste to år.

Vinden går gennem marv og ben, folk er pakket godt ind i halstørklæder og beretter om op til adskillige lag skiundertøj og ekstra trøjer, og der er en tydelig spænding i luften før kampstart.

– Jeg håber, de har valgt rigtigt, siger en AGF-fan, der stammer her fra den nordlige del af Århus, om valget af arena oppe i nordbyen, hvor AGF skal spille i de næste to år.

Det ender 4-3 til AGF efter en medrivende kamp, hvor FC København sidder på første halvleg, AGF klemmer FCK hårdt i anden halvleg, og begge klubber egentlig er glade for oplevelsen.

Tipsbladet sniffede rundt i hjørnerne, så på forholdene og har her fem ting, der er gode at vide, når der skal spilles Superliga-fodbold her.

Kom i god tid!
Tipsbladets udsendte kom kørende mere end en time før kampstart på en dag, hvor der var lagt op til de 4.803 tilskuere på stadion.

Her mangler der stadig en tribune… Foto: Tipsbladet

Der var egentlig fin plads til at gå ind til stadion, det var til at komme til, hvis man skulle have en pølse (her duftede dejligt at ristede grillere, præcis som der plejer nede på Ceres Park) – men vi var også kun knap 5.000 personer.

Her bliver klemt, når der kommer op mod 12.000 tilskuere, så kom i god tid, når der virkelig går løs til kampen mod AaB 23. februar.

Parkering bliver vanvittigt
Wow, siger jeg bare.

Tipsbladets mand på stadion er, hvis nogen skulle være i tvivl, århusianer og kender smutvejene og de steder, man kan parkere uden at få en p-bøde, men det kræver godt nok lokalkendskab heroppe i nordbyen at navigere rundt.

Når byens borgere er til basketball i den nærliggende Vejlby-Risskov Hallen eller er med husstandens børn og unge til fodbold og andre sportsgrene på det omfattende sportscenter her, kan det være svært at finde en parkeringsplads.

Når der som i dag kom 5.000 tilskuere, var der reelt allerede fyldt på parkeringspladsen fem kvarter før kickoff, og når der kommer 12.000 tilskuere, bliver der kaos.

Vores bedste råd fra Tipsbladet: Tag bussen, letbanen, hop på en af de shuttlebusser, AGF sætter op med kørsel fra strategiske steder, eller kom ved egen muskelkraft til bens eller på cykel.

For det her bliver helt skørt i bil.

Her bliver hyggeligt til foråret
Tipsbladets mand på stadion var vist sidst nede på banen på selve Vejlby Stadion til et atletikstævne omkring 8. klasse i folkeskolen, og det kunne helt bestemt noget (det kunne tiderne på løb og hoppene i længdespring til gengæld ikke).

TV-folkene havde brug for balanceevnen på høje tårne til lørdagens testkamp mellem AGF og FCK.

Det er faktisk ret hyggeligt med tribuner lige ved sidelinjen, duften af ristede og fadøl hænger i luften som til en rigtig Superliga-kamp, og i Århus er det generelt et område, man forbinder med sport.

Meeeeeeeen – noget stort Superliga-stadion føles det stadigvæk ikke som i dag, hvor der stadig manglede en tribune, hvor vi skriverkarle fra pressen og de udsendte fra tv i dag sad ved haveborde på tilhørende havestole uden strøm og wifi, mens tv-folkene med et smil berettede om svajende tv-tårne.

Det bliver hyggeligt til foråret, når bøgen er sprunget ud og man kan gå til fodbold i tshirt – så må man pakke sig ekstra godt ind i kulden indtil da.

Det er fedt at være tæt på banen

– Man kunne tydelig mærke fansene.

Sådan sagde Mikael Anderson efter kampen, og han havde fuldstændig ret.

Selv på Tipsbladets ydmyge presseplads ved et havebord fra en meget lokal Århus-leverandør uden dedikeret wifi fornemmede man nærheden på banen – og det er altså på en jordhøj bag det sted, hvor vi sidde på en mobiltribune fra om to uger.

Man er tæt på banen, spillerne kan høre tilråbene fra tilskuerne og i dag også omvendt, fortalte flere af AGF-spillerne bagefter til Tipsbladets udsendte, og det kan altså noget sammenlignet med den tidligere hjemmebane, hvor vi til sidst skulle have kikkert med for at se, hvad der skete i den anden ende.

Husk regntøj, når det regner!
Der kommer ikke tag på tre af de fire tribuner – kun der, hvor sponsorer, VIP’per og vi forkælede journalister sidder.

Sådan er det jo på mange fodboldarenaer rundt om i Danmark og verden, men det kan blive en noget uvant, og våd, oplevelse, når det første gang står ned i stænger eller sner til en Superliga-kamp i Vejlby.

Så husk regntøjet, tag skiundertøjet på, også når det er april og måske endda maj, for det kan blive både en smuk og kold omgang de næste to år på en fodboldarena, der har gode muligheder for at måle sig med Right To Dream Park i Farum som landets koldeste Superliga-stadion.





LIVE

LIVE: FCM er hårdt ramt af sygdom og skader

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Vil have ham væk fra FC København

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

De danske kvinder tager førstepladsen

FCM ansætter ny topboss

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Mourinho tog røven på Zeca

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Michelsen: Langt til Copacabana

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Narteys krav til ny kontrakt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København