Bil? Nej tak! Det skal du vide om AGFs nye stadion

Tipsbladet var til premiere på AGF's nye hjemmebane i Vejlby. Her er, hvad du skal vide.



ÅRHUS (Tipsbladet): Nede i det ene hjørne af stadion står det tv-studie, AGF har købt på en transfer af Hobro, og som nu skal stå på stadion i Vejlby i det næste to år.

Vinden går gennem marv og ben, folk er pakket godt ind i halstørklæder og beretter om op til adskillige lag skiundertøj og ekstra trøjer, og der er en tydelig spænding i luften før kampstart.

– Jeg håber, de har valgt rigtigt, siger en AGF-fan, der stammer her fra den nordlige del af Århus, om valget af arena oppe i nordbyen, hvor AGF skal spille i de næste to år.

Det ender 4-3 til AGF efter en medrivende kamp, hvor FC København sidder på første halvleg, AGF klemmer FCK hårdt i anden halvleg, og begge klubber egentlig er glade for oplevelsen.

Tipsbladet sniffede rundt i hjørnerne, så på forholdene og har her fem ting, der er gode at vide, når der skal spilles Superliga-fodbold her.

Kom i god tid!
Tipsbladets udsendte kom kørende mere end en time før kampstart på en dag, hvor der var lagt op til de 4.803 tilskuere på stadion.

Her mangler der stadig en tribune… Foto: Tipsbladet

Der var egentlig fin plads til at gå ind til stadion, det var til at komme til, hvis man skulle have en pølse (her duftede dejligt at ristede grillere, præcis som der plejer nede på Ceres Park) – men vi var også kun knap 5.000 personer.

Her bliver klemt, når der kommer op mod 12.000 tilskuere, så kom i god tid, når der virkelig går løs til kampen mod AaB 23. februar.

Parkering bliver vanvittigt
Wow, siger jeg bare.

Tipsbladets mand på stadion er, hvis nogen skulle være i tvivl, århusianer og kender smutvejene og de steder, man kan parkere uden at få en p-bøde, men det kræver godt nok lokalkendskab heroppe i nordbyen at navigere rundt.

Når byens borgere er til basketball i den nærliggende Vejlby-Risskov Hallen eller er med husstandens børn og unge til fodbold og andre sportsgrene på det omfattende sportscenter her, kan det være svært at finde en parkeringsplads.

Når der som i dag kom 5.000 tilskuere, var der reelt allerede fyldt på parkeringspladsen fem kvarter før kickoff, og når der kommer 12.000 tilskuere, bliver der kaos.

Vores bedste råd fra Tipsbladet: Tag bussen, letbanen, hop på en af de shuttlebusser, AGF sætter op med kørsel fra strategiske steder, eller kom ved egen muskelkraft til bens eller på cykel.

For det her bliver helt skørt i bil.

Her bliver hyggeligt til foråret
Tipsbladets mand på stadion var vist sidst nede på banen på selve Vejlby Stadion til et atletikstævne omkring 8. klasse i folkeskolen, og det kunne helt bestemt noget (det kunne tiderne på løb og hoppene i længdespring til gengæld ikke).

TV-folkene havde brug for balanceevnen på høje tårne til lørdagens testkamp mellem AGF og FCK.

Det er faktisk ret hyggeligt med tribuner lige ved sidelinjen, duften af ristede og fadøl hænger i luften som til en rigtig Superliga-kamp, og i Århus er det generelt et område, man forbinder med sport.

Meeeeeeeen – noget stort Superliga-stadion føles det stadigvæk ikke som i dag, hvor der stadig manglede en tribune, hvor vi skriverkarle fra pressen og de udsendte fra tv i dag sad ved haveborde på tilhørende havestole uden strøm og wifi, mens tv-folkene med et smil berettede om svajende tv-tårne.

Det bliver hyggeligt til foråret, når bøgen er sprunget ud og man kan gå til fodbold i tshirt – så må man pakke sig ekstra godt ind i kulden indtil da.

Det er fedt at være tæt på banen

– Man kunne tydelig mærke fansene.

Sådan sagde Mikael Anderson efter kampen, og han havde fuldstændig ret.

Selv på Tipsbladets ydmyge presseplads ved et havebord fra en meget lokal Århus-leverandør uden dedikeret wifi fornemmede man nærheden på banen – og det er altså på en jordhøj bag det sted, hvor vi sidde på en mobiltribune fra om to uger.

Man er tæt på banen, spillerne kan høre tilråbene fra tilskuerne og i dag også omvendt, fortalte flere af AGF-spillerne bagefter til Tipsbladets udsendte, og det kan altså noget sammenlignet med den tidligere hjemmebane, hvor vi til sidst skulle have kikkert med for at se, hvad der skete i den anden ende.

Husk regntøj, når det regner!
Der kommer ikke tag på tre af de fire tribuner – kun der, hvor sponsorer, VIP’per og vi forkælede journalister sidder.

Sådan er det jo på mange fodboldarenaer rundt om i Danmark og verden, men det kan blive en noget uvant, og våd, oplevelse, når det første gang står ned i stænger eller sner til en Superliga-kamp i Vejlby.

Så husk regntøjet, tag skiundertøjet på, også når det er april og måske endda maj, for det kan blive både en smuk og kold omgang de næste to år på en fodboldarena, der har gode muligheder for at måle sig med Right To Dream Park i Farum som landets koldeste Superliga-stadion.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Ekspert med dyster FCK-dom



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Deler godt Brøndby-nyt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Oprykker henter FCK-emne

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Flere ændringer på vej i FC København  

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Giver VM-garanti

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Real Madrid – Benfica

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!