ÅRHUS (Tipsbladet): Nede i det ene hjørne af stadion står det tv-studie, AGF har købt på en transfer af Hobro, og som nu skal stå på stadion i Vejlby i det næste to år.
Vinden går gennem marv og ben, folk er pakket godt ind i halstørklæder og beretter om op til adskillige lag skiundertøj og ekstra trøjer, og der er en tydelig spænding i luften før kampstart.
– Jeg håber, de har valgt rigtigt, siger en AGF-fan, der stammer her fra den nordlige del af Århus, om valget af arena oppe i nordbyen, hvor AGF skal spille i de næste to år.
Det ender 4-3 til AGF efter en medrivende kamp, hvor FC København sidder på første halvleg, AGF klemmer FCK hårdt i anden halvleg, og begge klubber egentlig er glade for oplevelsen.
Tipsbladet sniffede rundt i hjørnerne, så på forholdene og har her fem ting, der er gode at vide, når der skal spilles Superliga-fodbold her.
Kom i god tid!
Tipsbladets udsendte kom kørende mere end en time før kampstart på en dag, hvor der var lagt op til de 4.803 tilskuere på stadion.

Her mangler der stadig en tribune… Foto: Tipsbladet
Der var egentlig fin plads til at gå ind til stadion, det var til at komme til, hvis man skulle have en pølse (her duftede dejligt at ristede grillere, præcis som der plejer nede på Ceres Park) – men vi var også kun knap 5.000 personer.
Her bliver klemt, når der kommer op mod 12.000 tilskuere, så kom i god tid, når der virkelig går løs til kampen mod AaB 23. februar.
Parkering bliver vanvittigt
Wow, siger jeg bare.
Tipsbladets mand på stadion er, hvis nogen skulle være i tvivl, århusianer og kender smutvejene og de steder, man kan parkere uden at få en p-bøde, men det kræver godt nok lokalkendskab heroppe i nordbyen at navigere rundt.
Når byens borgere er til basketball i den nærliggende Vejlby-Risskov Hallen eller er med husstandens børn og unge til fodbold og andre sportsgrene på det omfattende sportscenter her, kan det være svært at finde en parkeringsplads.
Når der som i dag kom 5.000 tilskuere, var der reelt allerede fyldt på parkeringspladsen fem kvarter før kickoff, og når der kommer 12.000 tilskuere, bliver der kaos.
Vores bedste råd fra Tipsbladet: Tag bussen, letbanen, hop på en af de shuttlebusser, AGF sætter op med kørsel fra strategiske steder, eller kom ved egen muskelkraft til bens eller på cykel.
For det her bliver helt skørt i bil.
Her bliver hyggeligt til foråret
Tipsbladets mand på stadion var vist sidst nede på banen på selve Vejlby Stadion til et atletikstævne omkring 8. klasse i folkeskolen, og det kunne helt bestemt noget (det kunne tiderne på løb og hoppene i længdespring til gengæld ikke).

TV-folkene havde brug for balanceevnen på høje tårne til lørdagens testkamp mellem AGF og FCK.
Det er faktisk ret hyggeligt med tribuner lige ved sidelinjen, duften af ristede og fadøl hænger i luften som til en rigtig Superliga-kamp, og i Århus er det generelt et område, man forbinder med sport.
Meeeeeeeen – noget stort Superliga-stadion føles det stadigvæk ikke som i dag, hvor der stadig manglede en tribune, hvor vi skriverkarle fra pressen og de udsendte fra tv i dag sad ved haveborde på tilhørende havestole uden strøm og wifi, mens tv-folkene med et smil berettede om svajende tv-tårne.
Det bliver hyggeligt til foråret, når bøgen er sprunget ud og man kan gå til fodbold i tshirt – så må man pakke sig ekstra godt ind i kulden indtil da.
Det er fedt at være tæt på banen
– Man kunne tydelig mærke fansene.
Sådan sagde Mikael Anderson efter kampen, og han havde fuldstændig ret.
Selv på Tipsbladets ydmyge presseplads ved et havebord fra en meget lokal Århus-leverandør uden dedikeret wifi fornemmede man nærheden på banen – og det er altså på en jordhøj bag det sted, hvor vi sidde på en mobiltribune fra om to uger.
Man er tæt på banen, spillerne kan høre tilråbene fra tilskuerne og i dag også omvendt, fortalte flere af AGF-spillerne bagefter til Tipsbladets udsendte, og det kan altså noget sammenlignet med den tidligere hjemmebane, hvor vi til sidst skulle have kikkert med for at se, hvad der skete i den anden ende.
Husk regntøj, når det regner!
Der kommer ikke tag på tre af de fire tribuner – kun der, hvor sponsorer, VIP’per og vi forkælede journalister sidder.
Sådan er det jo på mange fodboldarenaer rundt om i Danmark og verden, men det kan blive en noget uvant, og våd, oplevelse, når det første gang står ned i stænger eller sner til en Superliga-kamp i Vejlby.
Så husk regntøjet, tag skiundertøjet på, også når det er april og måske endda maj, for det kan blive både en smuk og kold omgang de næste to år på en fodboldarena, der har gode muligheder for at måle sig med Right To Dream Park i Farum som landets koldeste Superliga-stadion.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADET SPECIAL