ÅRHUS (Tipsbladet): Nede i det ene hjørne af stadion står det tv-studie, AGF har købt på en transfer af Hobro, og som nu skal stå på stadion i Vejlby i det næste to år.
Vinden går gennem marv og ben, folk er pakket godt ind i halstørklæder og beretter om op til adskillige lag skiundertøj og ekstra trøjer, og der er en tydelig spænding i luften før kampstart.
– Jeg håber, de har valgt rigtigt, siger en AGF-fan, der stammer her fra den nordlige del af Århus, om valget af arena oppe i nordbyen, hvor AGF skal spille i de næste to år.
Det ender 4-3 til AGF efter en medrivende kamp, hvor FC København sidder på første halvleg, AGF klemmer FCK hårdt i anden halvleg, og begge klubber egentlig er glade for oplevelsen.
Tipsbladet sniffede rundt i hjørnerne, så på forholdene og har her fem ting, der er gode at vide, når der skal spilles Superliga-fodbold her.
Kom i god tid!
Tipsbladets udsendte kom kørende mere end en time før kampstart på en dag, hvor der var lagt op til de 4.803 tilskuere på stadion.

Her mangler der stadig en tribune… Foto: Tipsbladet
Der var egentlig fin plads til at gå ind til stadion, det var til at komme til, hvis man skulle have en pølse (her duftede dejligt at ristede grillere, præcis som der plejer nede på Ceres Park) – men vi var også kun knap 5.000 personer.
Her bliver klemt, når der kommer op mod 12.000 tilskuere, så kom i god tid, når der virkelig går løs til kampen mod AaB 23. februar.
Parkering bliver vanvittigt
Wow, siger jeg bare.
Tipsbladets mand på stadion er, hvis nogen skulle være i tvivl, århusianer og kender smutvejene og de steder, man kan parkere uden at få en p-bøde, men det kræver godt nok lokalkendskab heroppe i nordbyen at navigere rundt.
Når byens borgere er til basketball i den nærliggende Vejlby-Risskov Hallen eller er med husstandens børn og unge til fodbold og andre sportsgrene på det omfattende sportscenter her, kan det være svært at finde en parkeringsplads.
Når der som i dag kom 5.000 tilskuere, var der reelt allerede fyldt på parkeringspladsen fem kvarter før kickoff, og når der kommer 12.000 tilskuere, bliver der kaos.
Vores bedste råd fra Tipsbladet: Tag bussen, letbanen, hop på en af de shuttlebusser, AGF sætter op med kørsel fra strategiske steder, eller kom ved egen muskelkraft til bens eller på cykel.
For det her bliver helt skørt i bil.
Her bliver hyggeligt til foråret
Tipsbladets mand på stadion var vist sidst nede på banen på selve Vejlby Stadion til et atletikstævne omkring 8. klasse i folkeskolen, og det kunne helt bestemt noget (det kunne tiderne på løb og hoppene i længdespring til gengæld ikke).

TV-folkene havde brug for balanceevnen på høje tårne til lørdagens testkamp mellem AGF og FCK.
Det er faktisk ret hyggeligt med tribuner lige ved sidelinjen, duften af ristede og fadøl hænger i luften som til en rigtig Superliga-kamp, og i Århus er det generelt et område, man forbinder med sport.
Meeeeeeeen – noget stort Superliga-stadion føles det stadigvæk ikke som i dag, hvor der stadig manglede en tribune, hvor vi skriverkarle fra pressen og de udsendte fra tv i dag sad ved haveborde på tilhørende havestole uden strøm og wifi, mens tv-folkene med et smil berettede om svajende tv-tårne.
Det bliver hyggeligt til foråret, når bøgen er sprunget ud og man kan gå til fodbold i tshirt – så må man pakke sig ekstra godt ind i kulden indtil da.
Det er fedt at være tæt på banen
– Man kunne tydelig mærke fansene.
Sådan sagde Mikael Anderson efter kampen, og han havde fuldstændig ret.
Selv på Tipsbladets ydmyge presseplads ved et havebord fra en meget lokal Århus-leverandør uden dedikeret wifi fornemmede man nærheden på banen – og det er altså på en jordhøj bag det sted, hvor vi sidde på en mobiltribune fra om to uger.
Man er tæt på banen, spillerne kan høre tilråbene fra tilskuerne og i dag også omvendt, fortalte flere af AGF-spillerne bagefter til Tipsbladets udsendte, og det kan altså noget sammenlignet med den tidligere hjemmebane, hvor vi til sidst skulle have kikkert med for at se, hvad der skete i den anden ende.
Husk regntøj, når det regner!
Der kommer ikke tag på tre af de fire tribuner – kun der, hvor sponsorer, VIP’per og vi forkælede journalister sidder.
Sådan er det jo på mange fodboldarenaer rundt om i Danmark og verden, men det kan blive en noget uvant, og våd, oplevelse, når det første gang står ned i stænger eller sner til en Superliga-kamp i Vejlby.
Så husk regntøjet, tag skiundertøjet på, også når det er april og måske endda maj, for det kan blive både en smuk og kold omgang de næste to år på en fodboldarena, der har gode muligheder for at måle sig med Right To Dream Park i Farum som landets koldeste Superliga-stadion.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie