ÅRHUS (Tipsbladet): Nede i det ene hjørne af stadion står det tv-studie, AGF har købt på en transfer af Hobro, og som nu skal stå på stadion i Vejlby i det næste to år.
Vinden går gennem marv og ben, folk er pakket godt ind i halstørklæder og beretter om op til adskillige lag skiundertøj og ekstra trøjer, og der er en tydelig spænding i luften før kampstart.
– Jeg håber, de har valgt rigtigt, siger en AGF-fan, der stammer her fra den nordlige del af Århus, om valget af arena oppe i nordbyen, hvor AGF skal spille i de næste to år.
Det ender 4-3 til AGF efter en medrivende kamp, hvor FC København sidder på første halvleg, AGF klemmer FCK hårdt i anden halvleg, og begge klubber egentlig er glade for oplevelsen.
Tipsbladet sniffede rundt i hjørnerne, så på forholdene og har her fem ting, der er gode at vide, når der skal spilles Superliga-fodbold her.
Kom i god tid!
Tipsbladets udsendte kom kørende mere end en time før kampstart på en dag, hvor der var lagt op til de 4.803 tilskuere på stadion.

Her mangler der stadig en tribune… Foto: Tipsbladet
Der var egentlig fin plads til at gå ind til stadion, det var til at komme til, hvis man skulle have en pølse (her duftede dejligt at ristede grillere, præcis som der plejer nede på Ceres Park) – men vi var også kun knap 5.000 personer.
Her bliver klemt, når der kommer op mod 12.000 tilskuere, så kom i god tid, når der virkelig går løs til kampen mod AaB 23. februar.
Parkering bliver vanvittigt
Wow, siger jeg bare.
Tipsbladets mand på stadion er, hvis nogen skulle være i tvivl, århusianer og kender smutvejene og de steder, man kan parkere uden at få en p-bøde, men det kræver godt nok lokalkendskab heroppe i nordbyen at navigere rundt.
Når byens borgere er til basketball i den nærliggende Vejlby-Risskov Hallen eller er med husstandens børn og unge til fodbold og andre sportsgrene på det omfattende sportscenter her, kan det være svært at finde en parkeringsplads.
Når der som i dag kom 5.000 tilskuere, var der reelt allerede fyldt på parkeringspladsen fem kvarter før kickoff, og når der kommer 12.000 tilskuere, bliver der kaos.
Vores bedste råd fra Tipsbladet: Tag bussen, letbanen, hop på en af de shuttlebusser, AGF sætter op med kørsel fra strategiske steder, eller kom ved egen muskelkraft til bens eller på cykel.
For det her bliver helt skørt i bil.
Her bliver hyggeligt til foråret
Tipsbladets mand på stadion var vist sidst nede på banen på selve Vejlby Stadion til et atletikstævne omkring 8. klasse i folkeskolen, og det kunne helt bestemt noget (det kunne tiderne på løb og hoppene i længdespring til gengæld ikke).

TV-folkene havde brug for balanceevnen på høje tårne til lørdagens testkamp mellem AGF og FCK.
Det er faktisk ret hyggeligt med tribuner lige ved sidelinjen, duften af ristede og fadøl hænger i luften som til en rigtig Superliga-kamp, og i Århus er det generelt et område, man forbinder med sport.
Meeeeeeeen – noget stort Superliga-stadion føles det stadigvæk ikke som i dag, hvor der stadig manglede en tribune, hvor vi skriverkarle fra pressen og de udsendte fra tv i dag sad ved haveborde på tilhørende havestole uden strøm og wifi, mens tv-folkene med et smil berettede om svajende tv-tårne.
Det bliver hyggeligt til foråret, når bøgen er sprunget ud og man kan gå til fodbold i tshirt – så må man pakke sig ekstra godt ind i kulden indtil da.
Det er fedt at være tæt på banen
– Man kunne tydelig mærke fansene.
Sådan sagde Mikael Anderson efter kampen, og han havde fuldstændig ret.
Selv på Tipsbladets ydmyge presseplads ved et havebord fra en meget lokal Århus-leverandør uden dedikeret wifi fornemmede man nærheden på banen – og det er altså på en jordhøj bag det sted, hvor vi sidde på en mobiltribune fra om to uger.
Man er tæt på banen, spillerne kan høre tilråbene fra tilskuerne og i dag også omvendt, fortalte flere af AGF-spillerne bagefter til Tipsbladets udsendte, og det kan altså noget sammenlignet med den tidligere hjemmebane, hvor vi til sidst skulle have kikkert med for at se, hvad der skete i den anden ende.
Husk regntøj, når det regner!
Der kommer ikke tag på tre af de fire tribuner – kun der, hvor sponsorer, VIP’per og vi forkælede journalister sidder.
Sådan er det jo på mange fodboldarenaer rundt om i Danmark og verden, men det kan blive en noget uvant, og våd, oplevelse, når det første gang står ned i stænger eller sner til en Superliga-kamp i Vejlby.
Så husk regntøjet, tag skiundertøjet på, også når det er april og måske endda maj, for det kan blive både en smuk og kold omgang de næste to år på en fodboldarena, der har gode muligheder for at måle sig med Right To Dream Park i Farum som landets koldeste Superliga-stadion.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’