Bil? Nej tak! Det skal du vide om AGFs nye stadion

Tipsbladet var til premiere på AGF's nye hjemmebane i Vejlby. Her er, hvad du skal vide.



ÅRHUS (Tipsbladet): Nede i det ene hjørne af stadion står det tv-studie, AGF har købt på en transfer af Hobro, og som nu skal stå på stadion i Vejlby i det næste to år.

Vinden går gennem marv og ben, folk er pakket godt ind i halstørklæder og beretter om op til adskillige lag skiundertøj og ekstra trøjer, og der er en tydelig spænding i luften før kampstart.

– Jeg håber, de har valgt rigtigt, siger en AGF-fan, der stammer her fra den nordlige del af Århus, om valget af arena oppe i nordbyen, hvor AGF skal spille i de næste to år.

Det ender 4-3 til AGF efter en medrivende kamp, hvor FC København sidder på første halvleg, AGF klemmer FCK hårdt i anden halvleg, og begge klubber egentlig er glade for oplevelsen.

Tipsbladet sniffede rundt i hjørnerne, så på forholdene og har her fem ting, der er gode at vide, når der skal spilles Superliga-fodbold her.

Kom i god tid!
Tipsbladets udsendte kom kørende mere end en time før kampstart på en dag, hvor der var lagt op til de 4.803 tilskuere på stadion.

Her mangler der stadig en tribune… Foto: Tipsbladet

Der var egentlig fin plads til at gå ind til stadion, det var til at komme til, hvis man skulle have en pølse (her duftede dejligt at ristede grillere, præcis som der plejer nede på Ceres Park) – men vi var også kun knap 5.000 personer.

Her bliver klemt, når der kommer op mod 12.000 tilskuere, så kom i god tid, når der virkelig går løs til kampen mod AaB 23. februar.

Parkering bliver vanvittigt
Wow, siger jeg bare.

Tipsbladets mand på stadion er, hvis nogen skulle være i tvivl, århusianer og kender smutvejene og de steder, man kan parkere uden at få en p-bøde, men det kræver godt nok lokalkendskab heroppe i nordbyen at navigere rundt.

Når byens borgere er til basketball i den nærliggende Vejlby-Risskov Hallen eller er med husstandens børn og unge til fodbold og andre sportsgrene på det omfattende sportscenter her, kan det være svært at finde en parkeringsplads.

Når der som i dag kom 5.000 tilskuere, var der reelt allerede fyldt på parkeringspladsen fem kvarter før kickoff, og når der kommer 12.000 tilskuere, bliver der kaos.

Vores bedste råd fra Tipsbladet: Tag bussen, letbanen, hop på en af de shuttlebusser, AGF sætter op med kørsel fra strategiske steder, eller kom ved egen muskelkraft til bens eller på cykel.

For det her bliver helt skørt i bil.

Her bliver hyggeligt til foråret
Tipsbladets mand på stadion var vist sidst nede på banen på selve Vejlby Stadion til et atletikstævne omkring 8. klasse i folkeskolen, og det kunne helt bestemt noget (det kunne tiderne på løb og hoppene i længdespring til gengæld ikke).

TV-folkene havde brug for balanceevnen på høje tårne til lørdagens testkamp mellem AGF og FCK.

Det er faktisk ret hyggeligt med tribuner lige ved sidelinjen, duften af ristede og fadøl hænger i luften som til en rigtig Superliga-kamp, og i Århus er det generelt et område, man forbinder med sport.

Meeeeeeeen – noget stort Superliga-stadion føles det stadigvæk ikke som i dag, hvor der stadig manglede en tribune, hvor vi skriverkarle fra pressen og de udsendte fra tv i dag sad ved haveborde på tilhørende havestole uden strøm og wifi, mens tv-folkene med et smil berettede om svajende tv-tårne.

Det bliver hyggeligt til foråret, når bøgen er sprunget ud og man kan gå til fodbold i tshirt – så må man pakke sig ekstra godt ind i kulden indtil da.

Det er fedt at være tæt på banen

– Man kunne tydelig mærke fansene.

Sådan sagde Mikael Anderson efter kampen, og han havde fuldstændig ret.

Selv på Tipsbladets ydmyge presseplads ved et havebord fra en meget lokal Århus-leverandør uden dedikeret wifi fornemmede man nærheden på banen – og det er altså på en jordhøj bag det sted, hvor vi sidde på en mobiltribune fra om to uger.

Man er tæt på banen, spillerne kan høre tilråbene fra tilskuerne og i dag også omvendt, fortalte flere af AGF-spillerne bagefter til Tipsbladets udsendte, og det kan altså noget sammenlignet med den tidligere hjemmebane, hvor vi til sidst skulle have kikkert med for at se, hvad der skete i den anden ende.

Husk regntøj, når det regner!
Der kommer ikke tag på tre af de fire tribuner – kun der, hvor sponsorer, VIP’per og vi forkælede journalister sidder.

Sådan er det jo på mange fodboldarenaer rundt om i Danmark og verden, men det kan blive en noget uvant, og våd, oplevelse, når det første gang står ned i stænger eller sner til en Superliga-kamp i Vejlby.

Så husk regntøjet, tag skiundertøjet på, også når det er april og måske endda maj, for det kan blive både en smuk og kold omgang de næste to år på en fodboldarena, der har gode muligheder for at måle sig med Right To Dream Park i Farum som landets koldeste Superliga-stadion.





Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob


Vil købe dansk landsholdsbobler

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Åge Hareide er alvorligt syg

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Ny kæmpeklub er interesseret

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Pione Sisto på vej væk?

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Peter Christiansen har fundet afløseren

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vanvid! Vinder 9-1

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Danske tenniskvinder rykker ned

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Chok i OB – siger op efter seks dage

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen