Bill Hamid forventer at blive førstekeeper i FCM

Bill Hamid har en klar forventning om, at han skal være førstevalget til målmandsposten i FC Midtjylland.



Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.

Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.

Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.

– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.

Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.

I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar. 

Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig. 





Superliga-LIVE: ‘På alle måder en trist besked’




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag