Bill Hamid forventer at blive førstekeeper i FCM

Bill Hamid har en klar forventning om, at han skal være førstevalget til målmandsposten i FC Midtjylland.



Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.

Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.

Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.

– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.

Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.

I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar. 

Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig. 



Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker med kongemål mod Napoli

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter United: ‘Det er pinligt’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Har talt med Ferguson om United-job

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Manchester United overvejer ham

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Her er Ajax-danskers millionløn

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Rygter om AC Horsens-legende

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg