Bill Hamid forventer at blive førstekeeper i FCM

Bill Hamid har en klar forventning om, at han skal være førstevalget til målmandsposten i FC Midtjylland.



Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.

Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.

Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.

– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.

Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.

I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar. 

Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig. 



Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Meget tæt på at hente Pione Sisto

En kæmpe sejr

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

– Det vil være fuldstændigt magisk

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Helt vild med Oscar Schwartau

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

‘PC’ rasende over falske historier

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Right to Dream vinder stor pris

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!