Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.
Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.
Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.
– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.
Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.
I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar.
Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Canada – Qatar
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Portugal skuffede stort mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
OPTAKT
England – Kroatien
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
