Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.
Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.
Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.
– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.
Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.
I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar.
Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
‘Er den største Bournemouth-fan’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
