Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.
Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.
Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.
– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.
Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.
I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar.
Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig.
LIVE
TransferLIVE: AGF bekræfter transfer
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
