Bill Hamid forventer at blive førstekeeper i FCM

Bill Hamid har en klar forventning om, at han skal være førstevalget til målmandsposten i FC Midtjylland.



Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.

Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.

Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.

– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.

Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.

I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar. 

Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig. 





Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Revser Alexander Zorniger

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCM-transfer i fare



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

En sort plet på hans eftermæle

OB vil have tidligere Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde