Bill Hamid forventer at blive førstekeeper i FCM

Bill Hamid har en klar forventning om, at han skal være førstevalget til målmandsposten i FC Midtjylland.



Bill Hamid er endnu ikke blevet præsenteret som ny målmand i FC Midtjylland, men det er formentlig blot et spørgsmål om tid, før det sker. Fredag var han på MCH Arena for at overvære kampen mellem FC Midtjylland og AC Horsens, og søndag var han tilbage i USA, hvor han tog afsked med DC United-fansene i forbindelse med hjemmekampen mod New York Red Bulls.

Det helt store spørgsmål er, hvad Bill Hamids ankomst til FC Midtjylland gør ved målmandshierarkiet hos Superligaens tophold. Qua sin alder, 26, og det faktum, at han er hentet i udlandet, ligner Bill Hamid ikke et reserveindkøb, og det har hovedpersonen selv heller ingen forestilling om, at han skal være i FC Midtjylland.

Af samme årsag har han blandt andet afvist et tilbud fra Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt, hvor han havde udsigt til en backup-tjans for den tidligere Brøndby-keeper Lukas Hradecky.

– Har jeg valgt den rigtige klub? Jeg havde muligheder, hvor jeg ville blive andetvalg. Det kunne jeg ikke lide. Jeg ville være blevet andetvalg i Eintracht Frankfurt, og jeg er ikke sikker på, jeg ville have foretrukket det. Det her er en mulighed for mig for at blive fast starter og fortsætte med at få spilletid, og det er vigtigt for mig, siger Bill Hamid ifølge goal.com.

Bill Hamid har kontraktudløb i DC United til nytår, og det vil sige, at han skifter til FC Midtjylland på en fri transfer. I 2014 blev han kåret som Årets Målmand i MLS.

I FC Midtjylland er det lige nu Jesper Hansen og Michael Falkesgaard, der danner målmandsduo med Jesper Hansen som det klare førstevalg. Spørgsmålet er, om der bliver vendt op og ned på det, når Bill Hamid tiltræder 1. januar. 

Tipsbladet.dk var fredag i kontakt med FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, for at få en kommentar om Bill Hamid, man han ønskede ikke at udtale sig. 





Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM jagter ham – så vild har Boteli været