Superligaspillerne i Brøndby har tidligere nydt stor opbakning under holdets kampe, men siden efteråret er der blevet mere og mere stille på fantribunen “Sydsiden” på Brøndby Stadion og i udebaneafsnittene til Brøndbys udekampe.
I protest mod klubbens nye hovedaktionær, Global Football Holding (GFH), har Brøndbys aktive fans droppet at lave stemning til superligaholdets kampe, men det betyder ikke, at fansene har opgivet deres kærlighed til klubben.
I stedet forsøger de at synge amatørafdelingens bedste herreseniorhold frem til succes i Serie 2. Det har de gjort til flere af holdets kampe, men det skete fredag i et endnu større omfang end tidligere.
Her var over 600 Brøndby-fans på plads til udekampen mod Holmegaard GB, der har hjemmebane i Fensmark nord for Næstved.
Syv busser fyldt med fans var kørt de cirka 70 kilometer fra Brøndby Stadion til de noget mere ydmyge rammer på Sydsjælland. De medrejsende fans kunne stå på en mobiltribune, der var lejet ind i den særlige anledning.
Der var tifo før kampen, og undervejs blev der både flaget, sunget og affyret romerlys og fyrværkeri, som var det en vigtig kamp på professionelt niveau.
Daniel Wass og de øvrige Brøndby-spillere skal dog ikke forvente at få samme opbakning i den nærmeste fremtid.
Brøndbys aktive fans har varslet, at de ikke vil lave stemning til superligaholdets kampe, før der indgås en værdiaftale mellem klubbens nye ejerskab og fansene.
Mikkel Vilfort, søn af Brøndby-legenden Kim Vilfort, var blandt de 11 startende spillere for vestegnsklubben i fredagens velbesøgte seriekamp.
Opgøret endte med en 3-2-sejr til Holmegaard GB.
Du kan i videoafspilleren øverst se Brøndby-fansene synge og skabe god stemning til Serie 2-opgøret.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
