Video: BIF-fans laver vild stemning i Serie 2-kamp

Over 600 stemningsskabende Brøndby-fans overværede fredag Serie 2-kamp fra lejet mobiltribune. Se videoen her.



Superligaspillerne i Brøndby har tidligere nydt stor opbakning under holdets kampe, men siden efteråret er der blevet mere og mere stille på fantribunen “Sydsiden” på Brøndby Stadion og i udebaneafsnittene til Brøndbys udekampe.

I protest mod klubbens nye hovedaktionær, Global Football Holding (GFH), har Brøndbys aktive fans droppet at lave stemning til superligaholdets kampe, men det betyder ikke, at fansene har opgivet deres kærlighed til klubben.

I stedet forsøger de at synge amatørafdelingens bedste herreseniorhold frem til succes i Serie 2. Det har de gjort til flere af holdets kampe, men det skete fredag i et endnu større omfang end tidligere.

Her var over 600 Brøndby-fans på plads til udekampen mod Holmegaard GB, der har hjemmebane i Fensmark nord for Næstved.

Syv busser fyldt med fans var kørt de cirka 70 kilometer fra Brøndby Stadion til de noget mere ydmyge rammer på Sydsjælland. De medrejsende fans kunne stå på en mobiltribune, der var lejet ind i den særlige anledning.

Der var tifo før kampen, og undervejs blev der både flaget, sunget og affyret romerlys og fyrværkeri, som var det en vigtig kamp på professionelt niveau.

Daniel Wass og de øvrige Brøndby-spillere skal dog ikke forvente at få samme opbakning i den nærmeste fremtid.

Brøndbys aktive fans har varslet, at de ikke vil lave stemning til superligaholdets kampe, før der indgås en værdiaftale mellem klubbens nye ejerskab og fansene.

Mikkel Vilfort, søn af Brøndby-legenden Kim Vilfort, var blandt de 11 startende spillere for vestegnsklubben i fredagens velbesøgte seriekamp.

Opgøret endte med en 3-2-sejr til Holmegaard GB.

Du kan i videoafspilleren øverst se Brøndby-fansene synge og skabe god stemning til Serie 2-opgøret.

/ritzau/





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Har droppet stor dansk transfer

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber