Superligaspillerne i Brøndby har tidligere nydt stor opbakning under holdets kampe, men siden efteråret er der blevet mere og mere stille på fantribunen “Sydsiden” på Brøndby Stadion og i udebaneafsnittene til Brøndbys udekampe.
I protest mod klubbens nye hovedaktionær, Global Football Holding (GFH), har Brøndbys aktive fans droppet at lave stemning til superligaholdets kampe, men det betyder ikke, at fansene har opgivet deres kærlighed til klubben.
I stedet forsøger de at synge amatørafdelingens bedste herreseniorhold frem til succes i Serie 2. Det har de gjort til flere af holdets kampe, men det skete fredag i et endnu større omfang end tidligere.
Her var over 600 Brøndby-fans på plads til udekampen mod Holmegaard GB, der har hjemmebane i Fensmark nord for Næstved.
Syv busser fyldt med fans var kørt de cirka 70 kilometer fra Brøndby Stadion til de noget mere ydmyge rammer på Sydsjælland. De medrejsende fans kunne stå på en mobiltribune, der var lejet ind i den særlige anledning.
Der var tifo før kampen, og undervejs blev der både flaget, sunget og affyret romerlys og fyrværkeri, som var det en vigtig kamp på professionelt niveau.
Daniel Wass og de øvrige Brøndby-spillere skal dog ikke forvente at få samme opbakning i den nærmeste fremtid.
Brøndbys aktive fans har varslet, at de ikke vil lave stemning til superligaholdets kampe, før der indgås en værdiaftale mellem klubbens nye ejerskab og fansene.
Mikkel Vilfort, søn af Brøndby-legenden Kim Vilfort, var blandt de 11 startende spillere for vestegnsklubben i fredagens velbesøgte seriekamp.
Opgøret endte med en 3-2-sejr til Holmegaard GB.
Du kan i videoafspilleren øverst se Brøndby-fansene synge og skabe god stemning til Serie 2-opgøret.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
