Superligaspillerne i Brøndby har tidligere nydt stor opbakning under holdets kampe, men siden efteråret er der blevet mere og mere stille på fantribunen “Sydsiden” på Brøndby Stadion og i udebaneafsnittene til Brøndbys udekampe.
I protest mod klubbens nye hovedaktionær, Global Football Holding (GFH), har Brøndbys aktive fans droppet at lave stemning til superligaholdets kampe, men det betyder ikke, at fansene har opgivet deres kærlighed til klubben.
I stedet forsøger de at synge amatørafdelingens bedste herreseniorhold frem til succes i Serie 2. Det har de gjort til flere af holdets kampe, men det skete fredag i et endnu større omfang end tidligere.
Her var over 600 Brøndby-fans på plads til udekampen mod Holmegaard GB, der har hjemmebane i Fensmark nord for Næstved.
Syv busser fyldt med fans var kørt de cirka 70 kilometer fra Brøndby Stadion til de noget mere ydmyge rammer på Sydsjælland. De medrejsende fans kunne stå på en mobiltribune, der var lejet ind i den særlige anledning.
Der var tifo før kampen, og undervejs blev der både flaget, sunget og affyret romerlys og fyrværkeri, som var det en vigtig kamp på professionelt niveau.
Daniel Wass og de øvrige Brøndby-spillere skal dog ikke forvente at få samme opbakning i den nærmeste fremtid.
Brøndbys aktive fans har varslet, at de ikke vil lave stemning til superligaholdets kampe, før der indgås en værdiaftale mellem klubbens nye ejerskab og fansene.
Mikkel Vilfort, søn af Brøndby-legenden Kim Vilfort, var blandt de 11 startende spillere for vestegnsklubben i fredagens velbesøgte seriekamp.
Opgøret endte med en 3-2-sejr til Holmegaard GB.
Du kan i videoafspilleren øverst se Brøndby-fansene synge og skabe god stemning til Serie 2-opgøret.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
