Video: BIF-fans laver vild stemning i Serie 2-kamp

Over 600 stemningsskabende Brøndby-fans overværede fredag Serie 2-kamp fra lejet mobiltribune. Se videoen her.



Superligaspillerne i Brøndby har tidligere nydt stor opbakning under holdets kampe, men siden efteråret er der blevet mere og mere stille på fantribunen “Sydsiden” på Brøndby Stadion og i udebaneafsnittene til Brøndbys udekampe.

I protest mod klubbens nye hovedaktionær, Global Football Holding (GFH), har Brøndbys aktive fans droppet at lave stemning til superligaholdets kampe, men det betyder ikke, at fansene har opgivet deres kærlighed til klubben.

I stedet forsøger de at synge amatørafdelingens bedste herreseniorhold frem til succes i Serie 2. Det har de gjort til flere af holdets kampe, men det skete fredag i et endnu større omfang end tidligere.

Her var over 600 Brøndby-fans på plads til udekampen mod Holmegaard GB, der har hjemmebane i Fensmark nord for Næstved.

Syv busser fyldt med fans var kørt de cirka 70 kilometer fra Brøndby Stadion til de noget mere ydmyge rammer på Sydsjælland. De medrejsende fans kunne stå på en mobiltribune, der var lejet ind i den særlige anledning.

Der var tifo før kampen, og undervejs blev der både flaget, sunget og affyret romerlys og fyrværkeri, som var det en vigtig kamp på professionelt niveau.

Daniel Wass og de øvrige Brøndby-spillere skal dog ikke forvente at få samme opbakning i den nærmeste fremtid.

Brøndbys aktive fans har varslet, at de ikke vil lave stemning til superligaholdets kampe, før der indgås en værdiaftale mellem klubbens nye ejerskab og fansene.

Mikkel Vilfort, søn af Brøndby-legenden Kim Vilfort, var blandt de 11 startende spillere for vestegnsklubben i fredagens velbesøgte seriekamp.

Opgøret endte med en 3-2-sejr til Holmegaard GB.

Du kan i videoafspilleren øverst se Brøndby-fansene synge og skabe god stemning til Serie 2-opgøret.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

‘Spanien var det bedste hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne