BRØNDBY (Tipsbladet): Man kan ikke altid holde, hvad man lover.
Sådan er det i hvert fald for Frederik Birk, der måtte se sig slået af den iskolde februar-kulde på Brøndby Stadion fredag aften.
Til manges overraskelse iførte Brøndby-træneren sig kun en hættetrøje på sidelinjen, mens hele det danske pressekorps sad med skiundertøj, vinterjakker, huer og vanter.
Men det ligger der en særlig grund bag, fortæller Frederik Birk efter kampen:
– Jeg jokede med Pentz, da han var inde inden opvarmningen. Han sagde, det var så koldt, at han ville stå i lange ærmer. Men under opvarmningen kunne han mærke, at det ikke var ham, så han besluttede gå tilbage til korte ærmer.
– Så sagde jeg til Patrick, at når det hele spiller, er det adrenalinen, der holder os varme, og det gør det også for træneren. Så jeg gav ham et løfte om, at jeg heller ikke kom til at stå i en jakke, fortæller Frederik Birk med et smil.
Brøndby-træneren blev dog klogere. Meget klogere.
– Jeg troede på, at der ville være så meget adrenalin i kroppen, og at jeg bare skulle trykke den af. Men efter et kvarter eller 20 minutter måtte jeg tage jakken på, for det var sgu koldt derude, så jeg kunne ikke helt holde, hvad jeg lovede over for Patrick, men sådan er det, fortæller en smilende Frederik Birk.
Næsten simultant med, at Frederik Birk trak frakken over sin frosne krop, faldt Brøndby udtrykkeligt i niveau inde på banen. Om det havde en sammenhæng, kan man kun spå om.
– Det kan godt være, det var det! Det var jakken på træneren, og så begyndte gassen at gå lidt af ballonen, så jeg skal hjem og revurdere den beslutning, siger Frederik Birk.
Brøndby-træneren fortalte yderligere, at han var godt tilfreds med 4-1-sejren mod Viborg, hvor flere spillere viste sig flot frem.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT