BRØNDBY (Tipsbladet): Man kan ikke altid holde, hvad man lover.
Sådan er det i hvert fald for Frederik Birk, der måtte se sig slået af den iskolde februar-kulde på Brøndby Stadion fredag aften.
Til manges overraskelse iførte Brøndby-træneren sig kun en hættetrøje på sidelinjen, mens hele det danske pressekorps sad med skiundertøj, vinterjakker, huer og vanter.
Men det ligger der en særlig grund bag, fortæller Frederik Birk efter kampen:
– Jeg jokede med Pentz, da han var inde inden opvarmningen. Han sagde, det var så koldt, at han ville stå i lange ærmer. Men under opvarmningen kunne han mærke, at det ikke var ham, så han besluttede gå tilbage til korte ærmer.
– Så sagde jeg til Patrick, at når det hele spiller, er det adrenalinen, der holder os varme, og det gør det også for træneren. Så jeg gav ham et løfte om, at jeg heller ikke kom til at stå i en jakke, fortæller Frederik Birk med et smil.
Brøndby-træneren blev dog klogere. Meget klogere.
– Jeg troede på, at der ville være så meget adrenalin i kroppen, og at jeg bare skulle trykke den af. Men efter et kvarter eller 20 minutter måtte jeg tage jakken på, for det var sgu koldt derude, så jeg kunne ikke helt holde, hvad jeg lovede over for Patrick, men sådan er det, fortæller en smilende Frederik Birk.
Næsten simultant med, at Frederik Birk trak frakken over sin frosne krop, faldt Brøndby udtrykkeligt i niveau inde på banen. Om det havde en sammenhæng, kan man kun spå om.
– Det kan godt være, det var det! Det var jakken på træneren, og så begyndte gassen at gå lidt af ballonen, så jeg skal hjem og revurdere den beslutning, siger Frederik Birk.
Brøndby-træneren fortalte yderligere, at han var godt tilfreds med 4-1-sejren mod Viborg, hvor flere spillere viste sig flot frem.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER