Birk kaldt ind på kontoret: Nu testes ny spiller

Brøndby har besøg af en interessant spiller i den kommende tid.



En ny, spændende spiller render rundt ude i Brøndby for tiden.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, har Frederik Birk og co. besøg af japanske Kotaro Uchino, der skal vise sig frem den næste uges tid.  

Men hvad er japaneren for en størrelse, og hvordan kom det i stand, at han nu har taget turen fra Japan til Brøndby? Det kunne Frederik Birk fortælle ved fredagens træning.  

– Jeg blev kaldt ind på vores scouts kontor sammen med Benjamin Schmedes, og de sagde, der var en mulighed på en spiller, som de – ud fra det, de har set – mener kunne være interessant at kigge på, og da muligheden for at tilknytte ham viste sig, gav det mening, at vi fik ham ind i miljøet her. Det er selvfølgelig også båret af, hvad vi har set i Yuitos case. Det siger selvfølgelig sig selv, siger Frederik Birk.  

Men hvilken type spiller er den 20-årige angriber så?  

– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.  

– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an.  

– Det er en bevægelig spiller med et godt touch, men han har også en flot fysisk statur, så det er ikke en Suzuki én til én, siger Frederik Birk.  

Kotaro Uchino har endnu ikke prøvet kræfter med professionel fodbold, da han til dagligt spiller universitets-fodbold for Tsukuba, men der var aldrig tvivl, om at han skulle testes af.  

– Han kommer fra et niveau, hvor det giver mening, at vi ser ham an i den her kontekst, men det er en spiller, som har gjort sig stort bemærket på det niveau, og han er også interessant for andre klubber, så det var lidt en no-brainer, siger Frederik Birk.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Ekstra hjælp fra Yuito Suzuki 
Som klubbens eneste japaner har Yuito Suzuki taget ansvaret for, at Uchino er faldet godt til, selvom de to ikke kendte hinanden i forvejen.  

– Selvfølgelig byder jeg andre japanske spillere velkommen her, men det er ikke fordi, jeg gerne vil have en japansk ven her på holdet. Jeg vil gerne snakke mere med spillere fra andre lande. 

– Jeg hjalp ham med at forstå øvelserne, for, ligesom mig, da jeg kom til klubben, kan han ikke snakke engelsk. Han forstår omkring 60 procent – bedre end mig, da jeg kom, siger Suziki med et grin.  

De to japanere har blot mødt hinanden en enkelt gang tidligere.  

– Han er en god spiller og en god angriber. Han er ikke så ung, for han er allerede blevet 20 år.  

– Jeg ved ikke så meget om ham faktisk, for han har ikke spillet professionel fodbold i Japan, han har spillet universitetsfodbold. Men han har et rigtig godt potentiale.  

– Jeg har spillet med ham en enkelt gang på U23-landsholdet, og der fik han en skade. Jeg kunne se til træning, at han er god, så det ville være godt, hvis han bliver en del af klubben, slår Brøndby-profilen fast.  

Den japanske landstræner har for nyligt været en tur i Brøndby for at se Yuito Suzuki an. Læs mere om det her.  





Simon Kjær havde Superliga-tilbud


Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Her kan du se Danmark mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Aflyser pressemøde i Parken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Superliga-profil får trænerlicens

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Advarer mod at undervurdere Belarus

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Chok i OB – siger op efter seks dage

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Clement Bischoff på tavlen

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

AGF straffet med stor bøde

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales