Birk kaldt ind på kontoret: Nu testes ny spiller

Brøndby har besøg af en interessant spiller i den kommende tid.



En ny, spændende spiller render rundt ude i Brøndby for tiden.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, har Frederik Birk og co. besøg af japanske Kotaro Uchino, der skal vise sig frem den næste uges tid.  

Men hvad er japaneren for en størrelse, og hvordan kom det i stand, at han nu har taget turen fra Japan til Brøndby? Det kunne Frederik Birk fortælle ved fredagens træning.  

– Jeg blev kaldt ind på vores scouts kontor sammen med Benjamin Schmedes, og de sagde, der var en mulighed på en spiller, som de – ud fra det, de har set – mener kunne være interessant at kigge på, og da muligheden for at tilknytte ham viste sig, gav det mening, at vi fik ham ind i miljøet her. Det er selvfølgelig også båret af, hvad vi har set i Yuitos case. Det siger selvfølgelig sig selv, siger Frederik Birk.  

Men hvilken type spiller er den 20-årige angriber så?  

– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.  

– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an.  

– Det er en bevægelig spiller med et godt touch, men han har også en flot fysisk statur, så det er ikke en Suzuki én til én, siger Frederik Birk.  

Kotaro Uchino har endnu ikke prøvet kræfter med professionel fodbold, da han til dagligt spiller universitets-fodbold for Tsukuba, men der var aldrig tvivl, om at han skulle testes af.  

– Han kommer fra et niveau, hvor det giver mening, at vi ser ham an i den her kontekst, men det er en spiller, som har gjort sig stort bemærket på det niveau, og han er også interessant for andre klubber, så det var lidt en no-brainer, siger Frederik Birk.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Ekstra hjælp fra Yuito Suzuki 
Som klubbens eneste japaner har Yuito Suzuki taget ansvaret for, at Uchino er faldet godt til, selvom de to ikke kendte hinanden i forvejen.  

– Selvfølgelig byder jeg andre japanske spillere velkommen her, men det er ikke fordi, jeg gerne vil have en japansk ven her på holdet. Jeg vil gerne snakke mere med spillere fra andre lande. 

– Jeg hjalp ham med at forstå øvelserne, for, ligesom mig, da jeg kom til klubben, kan han ikke snakke engelsk. Han forstår omkring 60 procent – bedre end mig, da jeg kom, siger Suziki med et grin.  

De to japanere har blot mødt hinanden en enkelt gang tidligere.  

– Han er en god spiller og en god angriber. Han er ikke så ung, for han er allerede blevet 20 år.  

– Jeg ved ikke så meget om ham faktisk, for han har ikke spillet professionel fodbold i Japan, han har spillet universitetsfodbold. Men han har et rigtig godt potentiale.  

– Jeg har spillet med ham en enkelt gang på U23-landsholdet, og der fik han en skade. Jeg kunne se til træning, at han er god, så det ville være godt, hvis han bliver en del af klubben, slår Brøndby-profilen fast.  

Den japanske landstræner har for nyligt været en tur i Brøndby for at se Yuito Suzuki an. Læs mere om det her.  



Mål i italiensk pokalderby

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dybt skuffet og trist

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Frank reddet i døende sekunder

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Sådan starter FCK mod Esbjerg

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Bo Henriksen fyret

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt