Birk kaldt ind på kontoret: Nu testes ny spiller

Brøndby har besøg af en interessant spiller i den kommende tid.



En ny, spændende spiller render rundt ude i Brøndby for tiden.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, har Frederik Birk og co. besøg af japanske Kotaro Uchino, der skal vise sig frem den næste uges tid.  

Men hvad er japaneren for en størrelse, og hvordan kom det i stand, at han nu har taget turen fra Japan til Brøndby? Det kunne Frederik Birk fortælle ved fredagens træning.  

– Jeg blev kaldt ind på vores scouts kontor sammen med Benjamin Schmedes, og de sagde, der var en mulighed på en spiller, som de – ud fra det, de har set – mener kunne være interessant at kigge på, og da muligheden for at tilknytte ham viste sig, gav det mening, at vi fik ham ind i miljøet her. Det er selvfølgelig også båret af, hvad vi har set i Yuitos case. Det siger selvfølgelig sig selv, siger Frederik Birk.  

Men hvilken type spiller er den 20-årige angriber så?  

– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.  

– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an.  

– Det er en bevægelig spiller med et godt touch, men han har også en flot fysisk statur, så det er ikke en Suzuki én til én, siger Frederik Birk.  

Kotaro Uchino har endnu ikke prøvet kræfter med professionel fodbold, da han til dagligt spiller universitets-fodbold for Tsukuba, men der var aldrig tvivl, om at han skulle testes af.  

– Han kommer fra et niveau, hvor det giver mening, at vi ser ham an i den her kontekst, men det er en spiller, som har gjort sig stort bemærket på det niveau, og han er også interessant for andre klubber, så det var lidt en no-brainer, siger Frederik Birk.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Ekstra hjælp fra Yuito Suzuki 
Som klubbens eneste japaner har Yuito Suzuki taget ansvaret for, at Uchino er faldet godt til, selvom de to ikke kendte hinanden i forvejen.  

– Selvfølgelig byder jeg andre japanske spillere velkommen her, men det er ikke fordi, jeg gerne vil have en japansk ven her på holdet. Jeg vil gerne snakke mere med spillere fra andre lande. 

– Jeg hjalp ham med at forstå øvelserne, for, ligesom mig, da jeg kom til klubben, kan han ikke snakke engelsk. Han forstår omkring 60 procent – bedre end mig, da jeg kom, siger Suziki med et grin.  

De to japanere har blot mødt hinanden en enkelt gang tidligere.  

– Han er en god spiller og en god angriber. Han er ikke så ung, for han er allerede blevet 20 år.  

– Jeg ved ikke så meget om ham faktisk, for han har ikke spillet professionel fodbold i Japan, han har spillet universitetsfodbold. Men han har et rigtig godt potentiale.  

– Jeg har spillet med ham en enkelt gang på U23-landsholdet, og der fik han en skade. Jeg kunne se til træning, at han er god, så det ville være godt, hvis han bliver en del af klubben, slår Brøndby-profilen fast.  

Den japanske landstræner har for nyligt været en tur i Brøndby for at se Yuito Suzuki an. Læs mere om det her.  







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel forsvarer sin taktik

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det var verdens undergang’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer