En ny, spændende spiller render rundt ude i Brøndby for tiden.
Som Tipsbladet kunne fortælle, har Frederik Birk og co. besøg af japanske Kotaro Uchino, der skal vise sig frem den næste uges tid.
Men hvad er japaneren for en størrelse, og hvordan kom det i stand, at han nu har taget turen fra Japan til Brøndby? Det kunne Frederik Birk fortælle ved fredagens træning.
– Jeg blev kaldt ind på vores scouts kontor sammen med Benjamin Schmedes, og de sagde, der var en mulighed på en spiller, som de – ud fra det, de har set – mener kunne være interessant at kigge på, og da muligheden for at tilknytte ham viste sig, gav det mening, at vi fik ham ind i miljøet her. Det er selvfølgelig også båret af, hvad vi har set i Yuitos case. Det siger selvfølgelig sig selv, siger Frederik Birk.
Men hvilken type spiller er den 20-årige angriber så?
– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.
– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an.
– Det er en bevægelig spiller med et godt touch, men han har også en flot fysisk statur, så det er ikke en Suzuki én til én, siger Frederik Birk.
Kotaro Uchino har endnu ikke prøvet kræfter med professionel fodbold, da han til dagligt spiller universitets-fodbold for Tsukuba, men der var aldrig tvivl, om at han skulle testes af.
– Han kommer fra et niveau, hvor det giver mening, at vi ser ham an i den her kontekst, men det er en spiller, som har gjort sig stort bemærket på det niveau, og han er også interessant for andre klubber, så det var lidt en no-brainer, siger Frederik Birk.
Artiklen fortsætter under billedet…

Ekstra hjælp fra Yuito Suzuki
Som klubbens eneste japaner har Yuito Suzuki taget ansvaret for, at Uchino er faldet godt til, selvom de to ikke kendte hinanden i forvejen.
– Selvfølgelig byder jeg andre japanske spillere velkommen her, men det er ikke fordi, jeg gerne vil have en japansk ven her på holdet. Jeg vil gerne snakke mere med spillere fra andre lande.
– Jeg hjalp ham med at forstå øvelserne, for, ligesom mig, da jeg kom til klubben, kan han ikke snakke engelsk. Han forstår omkring 60 procent – bedre end mig, da jeg kom, siger Suziki med et grin.
De to japanere har blot mødt hinanden en enkelt gang tidligere.
– Han er en god spiller og en god angriber. Han er ikke så ung, for han er allerede blevet 20 år.
– Jeg ved ikke så meget om ham faktisk, for han har ikke spillet professionel fodbold i Japan, han har spillet universitetsfodbold. Men han har et rigtig godt potentiale.
– Jeg har spillet med ham en enkelt gang på U23-landsholdet, og der fik han en skade. Jeg kunne se til træning, at han er god, så det ville være godt, hvis han bliver en del af klubben, slår Brøndby-profilen fast.
Den japanske landstræner har for nyligt været en tur i Brøndby for at se Yuito Suzuki an. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT