En ny, spændende spiller render rundt ude i Brøndby for tiden.
Som Tipsbladet kunne fortælle, har Frederik Birk og co. besøg af japanske Kotaro Uchino, der skal vise sig frem den næste uges tid.
Men hvad er japaneren for en størrelse, og hvordan kom det i stand, at han nu har taget turen fra Japan til Brøndby? Det kunne Frederik Birk fortælle ved fredagens træning.
– Jeg blev kaldt ind på vores scouts kontor sammen med Benjamin Schmedes, og de sagde, der var en mulighed på en spiller, som de – ud fra det, de har set – mener kunne være interessant at kigge på, og da muligheden for at tilknytte ham viste sig, gav det mening, at vi fik ham ind i miljøet her. Det er selvfølgelig også båret af, hvad vi har set i Yuitos case. Det siger selvfølgelig sig selv, siger Frederik Birk.
Men hvilken type spiller er den 20-årige angriber så?
– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.
– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an.
– Det er en bevægelig spiller med et godt touch, men han har også en flot fysisk statur, så det er ikke en Suzuki én til én, siger Frederik Birk.
Kotaro Uchino har endnu ikke prøvet kræfter med professionel fodbold, da han til dagligt spiller universitets-fodbold for Tsukuba, men der var aldrig tvivl, om at han skulle testes af.
– Han kommer fra et niveau, hvor det giver mening, at vi ser ham an i den her kontekst, men det er en spiller, som har gjort sig stort bemærket på det niveau, og han er også interessant for andre klubber, så det var lidt en no-brainer, siger Frederik Birk.
Artiklen fortsætter under billedet…

Ekstra hjælp fra Yuito Suzuki
Som klubbens eneste japaner har Yuito Suzuki taget ansvaret for, at Uchino er faldet godt til, selvom de to ikke kendte hinanden i forvejen.
– Selvfølgelig byder jeg andre japanske spillere velkommen her, men det er ikke fordi, jeg gerne vil have en japansk ven her på holdet. Jeg vil gerne snakke mere med spillere fra andre lande.
– Jeg hjalp ham med at forstå øvelserne, for, ligesom mig, da jeg kom til klubben, kan han ikke snakke engelsk. Han forstår omkring 60 procent – bedre end mig, da jeg kom, siger Suziki med et grin.
De to japanere har blot mødt hinanden en enkelt gang tidligere.
– Han er en god spiller og en god angriber. Han er ikke så ung, for han er allerede blevet 20 år.
– Jeg ved ikke så meget om ham faktisk, for han har ikke spillet professionel fodbold i Japan, han har spillet universitetsfodbold. Men han har et rigtig godt potentiale.
– Jeg har spillet med ham en enkelt gang på U23-landsholdet, og der fik han en skade. Jeg kunne se til træning, at han er god, så det ville være godt, hvis han bliver en del af klubben, slår Brøndby-profilen fast.
Den japanske landstræner har for nyligt været en tur i Brøndby for at se Yuito Suzuki an. Læs mere om det her.
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Clement Bischoff på tavlen
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
NYHEDER