Birk kaldt ind på kontoret: Nu testes ny spiller

Brøndby har besøg af en interessant spiller i den kommende tid.



En ny, spændende spiller render rundt ude i Brøndby for tiden.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, har Frederik Birk og co. besøg af japanske Kotaro Uchino, der skal vise sig frem den næste uges tid.  

Men hvad er japaneren for en størrelse, og hvordan kom det i stand, at han nu har taget turen fra Japan til Brøndby? Det kunne Frederik Birk fortælle ved fredagens træning.  

– Jeg blev kaldt ind på vores scouts kontor sammen med Benjamin Schmedes, og de sagde, der var en mulighed på en spiller, som de – ud fra det, de har set – mener kunne være interessant at kigge på, og da muligheden for at tilknytte ham viste sig, gav det mening, at vi fik ham ind i miljøet her. Det er selvfølgelig også båret af, hvad vi har set i Yuitos case. Det siger selvfølgelig sig selv, siger Frederik Birk.  

Men hvilken type spiller er den 20-årige angriber så?  

– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.  

– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an.  

– Det er en bevægelig spiller med et godt touch, men han har også en flot fysisk statur, så det er ikke en Suzuki én til én, siger Frederik Birk.  

Kotaro Uchino har endnu ikke prøvet kræfter med professionel fodbold, da han til dagligt spiller universitets-fodbold for Tsukuba, men der var aldrig tvivl, om at han skulle testes af.  

– Han kommer fra et niveau, hvor det giver mening, at vi ser ham an i den her kontekst, men det er en spiller, som har gjort sig stort bemærket på det niveau, og han er også interessant for andre klubber, så det var lidt en no-brainer, siger Frederik Birk.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Ekstra hjælp fra Yuito Suzuki 
Som klubbens eneste japaner har Yuito Suzuki taget ansvaret for, at Uchino er faldet godt til, selvom de to ikke kendte hinanden i forvejen.  

– Selvfølgelig byder jeg andre japanske spillere velkommen her, men det er ikke fordi, jeg gerne vil have en japansk ven her på holdet. Jeg vil gerne snakke mere med spillere fra andre lande. 

– Jeg hjalp ham med at forstå øvelserne, for, ligesom mig, da jeg kom til klubben, kan han ikke snakke engelsk. Han forstår omkring 60 procent – bedre end mig, da jeg kom, siger Suziki med et grin.  

De to japanere har blot mødt hinanden en enkelt gang tidligere.  

– Han er en god spiller og en god angriber. Han er ikke så ung, for han er allerede blevet 20 år.  

– Jeg ved ikke så meget om ham faktisk, for han har ikke spillet professionel fodbold i Japan, han har spillet universitetsfodbold. Men han har et rigtig godt potentiale.  

– Jeg har spillet med ham en enkelt gang på U23-landsholdet, og der fik han en skade. Jeg kunne se til træning, at han er god, så det ville være godt, hvis han bliver en del af klubben, slår Brøndby-profilen fast.  

Den japanske landstræner har for nyligt været en tur i Brøndby for at se Yuito Suzuki an. Læs mere om det her.  





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

OB-boss med spændende transferbesked

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Sergio Ramos i chokskifte?

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Thomas Delaney i stor hyldest

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Napoli jagter Superliga-profil

Syv i træk for Barcelona

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Neestrup erkender FCM-misundelse

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Indkalder Salah til afgørende samtale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Zorniger kommer med klar besked

FC København interesseret i denne angriber

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Viborg er klar til pokalsemifinale

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg