Efter 2-0-sejren over Viborg FF inden landskampspausen tog Lyngby Boldklub et rigtigt skridt i den rigtige retning, men det gode momentum blev herefter smadret fuldstændigt i søndagens udekamp mod Randers FC.
David Nielsens tropper tabte nemlig med hele 6-2 til kronjyderne, og efterfølgende har Discovery-eksperterne Mikkel Bischoff og Thomas Gravesen analyseret den nordsjællandske klubs kritiske situation.
– Det er meget, meget bekymrende. Især også med den måde, som træneren kommer ind på, hvor han siger 'nu skal vi have gang i noget ild og noget kamp, nu skal vi kæmpe os til det, og nu skal vi overleve'. Og så sidder han hovedrystende derude (på bænken under Randers-kampen, red.). Og alt det, som han kom ind med, det var i hvert fald ikke at se oppe i Randers i den her kamp, lyder det fra Thomas Gravesen.
Inden udekampen mod Randers havde David Nielsen udtalt, at Hvidovre IF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub er de tre hold, der kan rykke ned i denne sæson. Den vurdering er Thomas Gravesen dog ikke enig i.
– Nej, det er jo dejligt, at han begynder at lave mindgames inden kampen. Så er man dækket godt ind, når man så får en på hovedet på 6-2. Selvfølgelig er der flere hold med i nedrykningsdramaet. Selv hvis Vejle taber til OB (i aften, red.), så er der stadigvæk kun fire-fem point op. Det kan gå lynende hurtigt, når man spiller imod hinanden på den måde, som turneringsformen er lavet, lyder det fra 'Graver'.
Heller ikke Mikkel Bischoff kunne erklære sig enig med David Nielsens udtalelse om nedrykningskampen.
– Jeg synes i hvert fald, at det var lidt unødvendigt, at han skulle ud og sige det før den her fodboldkamp mod Randers. Jeg tænker da, at de har tænkt 'vi skal over og vinde derovre'. Jeg tænker ikke, at det er noget, der giver en fantastisk masse gejst til ens egne spillere, hvis de tager over og tænker 'okay, Randers er slet ikke med i nedrykningskampen, de er alt for gode, de har en meget bedre trup end os og de er allerede ude af det her'.
– Så jeg synes, at det var lidt mærkeligt og malplaceret på en måde. Men David kan godt lide at spille lidt skuespil. Det gør han jo både, når han er i medierne og åbenbart også, når han udtaler sig i medierne, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Thomas Gravesen peger afslutningsvist på, at han vil se frem til at diskutere situationen med David Nielsen selv, da han ser Lyngbys karismatiske cheftræner som 'en god fyr'.
Næste kamp for David Nielsen og Lyngby er på fredag klokken 19.00, hvor 'De Kongeblå' får besøg af OB.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
En kæmpe sejr
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
I dialog med Brøndby
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER