Bischoff og Gravesen undrer sig over David Nielsen

Inden søndagens nederlag til Randers FC pegede David Nielsen på, at Hvidovre IF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub er de tre hold, der kan rykke ud af Superligaen i denne sæson. Den vurdering er Discovery-eksperterne Thomas Gravesen og Mikkel Bischoff dog bestemt ikke enig i.



Efter 2-0-sejren over Viborg FF inden landskampspausen tog Lyngby Boldklub et rigtigt skridt i den rigtige retning, men det gode momentum blev herefter smadret fuldstændigt i søndagens udekamp mod Randers FC. 

David Nielsens tropper tabte nemlig med hele 6-2 til kronjyderne, og efterfølgende har Discovery-eksperterne Mikkel Bischoff og Thomas Gravesen analyseret den nordsjællandske klubs kritiske situation. 

– Det er meget, meget bekymrende. Især også med den måde, som træneren kommer ind på, hvor han siger 'nu skal vi have gang i noget ild og noget kamp, nu skal vi kæmpe os til det, og nu skal vi overleve'. Og så sidder han hovedrystende derude (på bænken under Randers-kampen, red.). Og alt det, som han kom ind med, det var i hvert fald ikke at se oppe i Randers i den her kamp, lyder det fra Thomas Gravesen. 

Inden udekampen mod Randers havde David Nielsen udtalt, at Hvidovre IF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub er de tre hold, der kan rykke ned i denne sæson. Den vurdering er Thomas Gravesen dog ikke enig i. 

– Nej, det er jo dejligt, at han begynder at lave mindgames inden kampen. Så er man dækket godt ind, når man så får en på hovedet på 6-2. Selvfølgelig er der flere hold med i nedrykningsdramaet. Selv hvis Vejle taber til OB (i aften, red.), så er der stadigvæk kun fire-fem point op. Det kan gå lynende hurtigt, når man spiller imod hinanden på den måde, som turneringsformen er lavet, lyder det fra 'Graver'. 

Heller ikke Mikkel Bischoff kunne erklære sig enig med David Nielsens udtalelse om nedrykningskampen. 

– Jeg synes i hvert fald, at det var lidt unødvendigt, at han skulle ud og sige det før den her fodboldkamp mod Randers. Jeg tænker da, at de har tænkt 'vi skal over og vinde derovre'. Jeg tænker ikke, at det er noget, der giver en fantastisk masse gejst til ens egne spillere, hvis de tager over og tænker 'okay, Randers er slet ikke med i nedrykningskampen, de er alt for gode, de har en meget bedre trup end os og de er allerede ude af det her'.

– Så jeg synes, at det var lidt mærkeligt og malplaceret på en måde. Men David kan godt lide at spille lidt skuespil. Det gør han jo både, når han er i medierne og åbenbart også, når han udtaler sig i medierne, lyder det fra Mikkel Bischoff.  

Thomas Gravesen peger afslutningsvist på, at han vil se frem til at diskutere situationen med David Nielsen selv, da han ser Lyngbys karismatiske cheftræner som 'en god fyr'. 

Næste kamp for David Nielsen og Lyngby er på fredag klokken 19.00, hvor 'De Kongeblå' får besøg af OB. 



Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Bach Bak i svime over Uhre

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg