Dame N’Doye er ikke bare et godt bud på den bedste angriber i FC Københavns historie. Han fortjener også at være med i betragtning, når man diskuterer den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.
Senegaleseren formåede at levere varen søndag efter søndag for FC København, men i hans anden periode i klubben fra 2018 til 2020 var han tilsvarende dårlig fra mandag til lørdag.
Det fortæller hans daværende holdkammerat Andreas Bjelland.
– Han er en vild, vild type og en fantastisk fyr. Han var den dårligste til træning hele ugen, og jeg tror, at han fik særbehandling af alle. Folk accepterede det, fordi han var den type, han var, og fordi han lavede mål for os. Han var som sagt røv og nøgler til træning, men så snart kampene startede, stod han der. Du kunne ikke sætte en finger på noget, siger Andreas Bjelland i Start 11’eren på Discovery+.
Dame N’Doye vendte retur til FC København i sommeren 2018 – samme år som Andreas Bjelland skrev kontrakt med løverne – og midtstopperen lægger ikke skjul på, at hans første indtryk var, at FCK havde hentet katten i sækken.
– Han spillede kant i Rusland, og Ståle hentede ham hjem på lidt af en kupon. Man vidste ikke helt, hvad det var. I starten tænkte jeg “hold kæft, han er dårlig, det her bliver aldrig godt”. Så lavede han tre mål mod AaB i én af mine første kampe. Så må man bare lette på hatten, lyder det fra Bjelland.
Dame N’Doye har sammenlagt spillet 217 kampe og scoret 118 mål for FC København. Den 36-årige senegaleser har været klubløs siden bruddet med FCK for mere end et år siden.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
DBU vil granske FIFA-plan
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
LIVE
Superliga-LIVE: Sender Kent Nielsen en tanke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
Voldsom kritik af FIFAs planer
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
