Dame N’Doye er ikke bare et godt bud på den bedste angriber i FC Københavns historie. Han fortjener også at være med i betragtning, når man diskuterer den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.
Senegaleseren formåede at levere varen søndag efter søndag for FC København, men i hans anden periode i klubben fra 2018 til 2020 var han tilsvarende dårlig fra mandag til lørdag.
Det fortæller hans daværende holdkammerat Andreas Bjelland.
– Han er en vild, vild type og en fantastisk fyr. Han var den dårligste til træning hele ugen, og jeg tror, at han fik særbehandling af alle. Folk accepterede det, fordi han var den type, han var, og fordi han lavede mål for os. Han var som sagt røv og nøgler til træning, men så snart kampene startede, stod han der. Du kunne ikke sætte en finger på noget, siger Andreas Bjelland i Start 11’eren på Discovery+.
Dame N’Doye vendte retur til FC København i sommeren 2018 – samme år som Andreas Bjelland skrev kontrakt med løverne – og midtstopperen lægger ikke skjul på, at hans første indtryk var, at FCK havde hentet katten i sækken.
– Han spillede kant i Rusland, og Ståle hentede ham hjem på lidt af en kupon. Man vidste ikke helt, hvad det var. I starten tænkte jeg “hold kæft, han er dårlig, det her bliver aldrig godt”. Så lavede han tre mål mod AaB i én af mine første kampe. Så må man bare lette på hatten, lyder det fra Bjelland.
Dame N’Doye har sammenlagt spillet 217 kampe og scoret 118 mål for FC København. Den 36-årige senegaleser har været klubløs siden bruddet med FCK for mere end et år siden.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
