Bjelland: Han var røv og nøgler til træning i FCK

Dame N’Doye var lige så elendig til træning, som han var fantastisk i kampene for FC København, fortæller Andreas Bjelland.



Dame N’Doye er ikke bare et godt bud på den bedste angriber i FC Københavns historie. Han fortjener også at være med i betragtning, når man diskuterer den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.

Senegaleseren formåede at levere varen søndag efter søndag for FC København, men i hans anden periode i klubben fra 2018 til 2020 var han tilsvarende dårlig fra mandag til lørdag. 

Det fortæller hans daværende holdkammerat Andreas Bjelland. 

– Han er en vild, vild type og en fantastisk fyr. Han var den dårligste til træning hele ugen, og jeg tror, at han fik særbehandling af alle. Folk accepterede det, fordi han var den type, han var, og fordi han lavede mål for os. Han var som sagt røv og nøgler til træning, men så snart kampene startede, stod han der. Du kunne ikke sætte en finger på noget, siger Andreas Bjelland i Start 11’eren på Discovery+.

Dame N’Doye vendte retur til FC København i sommeren 2018 – samme år som Andreas Bjelland skrev kontrakt med løverne – og midtstopperen lægger ikke skjul på, at hans første indtryk var, at FCK havde hentet katten i sækken.

– Han spillede kant i Rusland, og Ståle hentede ham hjem på lidt af en kupon. Man vidste ikke helt, hvad det var. I starten tænkte jeg “hold kæft, han er dårlig, det her bliver aldrig godt”. Så lavede han tre mål mod AaB i én af mine første kampe. Så må man bare lette på hatten, lyder det fra Bjelland.

Dame N’Doye har sammenlagt spillet 217 kampe og scoret 118 mål for FC København. Den 36-årige senegaleser har været klubløs siden bruddet med FCK for mere end et år siden.





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roony vil væk

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli