Bjelland: Han var røv og nøgler til træning i FCK

Dame N’Doye var lige så elendig til træning, som han var fantastisk i kampene for FC København, fortæller Andreas Bjelland.



Dame N’Doye er ikke bare et godt bud på den bedste angriber i FC Københavns historie. Han fortjener også at være med i betragtning, når man diskuterer den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.

Senegaleseren formåede at levere varen søndag efter søndag for FC København, men i hans anden periode i klubben fra 2018 til 2020 var han tilsvarende dårlig fra mandag til lørdag. 

Det fortæller hans daværende holdkammerat Andreas Bjelland. 

– Han er en vild, vild type og en fantastisk fyr. Han var den dårligste til træning hele ugen, og jeg tror, at han fik særbehandling af alle. Folk accepterede det, fordi han var den type, han var, og fordi han lavede mål for os. Han var som sagt røv og nøgler til træning, men så snart kampene startede, stod han der. Du kunne ikke sætte en finger på noget, siger Andreas Bjelland i Start 11’eren på Discovery+.

Dame N’Doye vendte retur til FC København i sommeren 2018 – samme år som Andreas Bjelland skrev kontrakt med løverne – og midtstopperen lægger ikke skjul på, at hans første indtryk var, at FCK havde hentet katten i sækken.

– Han spillede kant i Rusland, og Ståle hentede ham hjem på lidt af en kupon. Man vidste ikke helt, hvad det var. I starten tænkte jeg “hold kæft, han er dårlig, det her bliver aldrig godt”. Så lavede han tre mål mod AaB i én af mine første kampe. Så må man bare lette på hatten, lyder det fra Bjelland.

Dame N’Doye har sammenlagt spillet 217 kampe og scoret 118 mål for FC København. Den 36-årige senegaleser har været klubløs siden bruddet med FCK for mere end et år siden.





Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’




TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

FC København sælger Nathan Trott

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre