Bjelland har ingen pligt til at droppe millionløn

MENING: Det er sjovt, som loyalitet i 99 ud af 100 tilfælde kun er noget, der gælder spillere, men klubber og fans har frit lejde.



Andreas Bjelland havde et par svære afsluttende år i FC København, efter man i den første sæson efter forsvarsspillerens skifte fra Brentford havde vundet DM.

Skader og trænernes valg af andre midtstoppere kostede Bjelland fremtidsmulighederne, og det var verdens mindste overraskelse, da forsvarsspilleren i sommer rykkede til Lyngby, hvor karrieren på topplan i sin tid begyndte.

Andreas Bjelland var i et interview med Tipsbladet.dk torsdag kritisk overfor FC København efter en afsked, der efter forsvarsspillerens mening langt fra blev håndteret ideelt.

Bjelland fortalte også om det vakuum, han røg ind i, og hvordan han klart fik fornemmelsen, at mange i omverdenen ønskede ham væk fra klubben, selvom han havde kontrakt indtil 2022.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har ved tidligere lejligheder forholdt sig kritisk til denne type sager, hvor klubber og især fans ønsker spillere fra reservedelen af truppen og på høje lønninger sendt videre.

Og Tipsbladets boss forstår ikke, hvordan man på den ene side kan kræve loyalitet af spillere, når de spiller godt og skal forlænge kontrakter, men at spillere så også samtidig skal forsvinde og frasige sig aftaler, når de ikke er i trænerens planer, og klub og fans hellere vil se pengene brugt på andre og nye spillere.

Se indslaget i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Så er det officielt

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Godt nyt for Jess Thorup

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub