Bjelland har ingen pligt til at droppe millionløn

MENING: Det er sjovt, som loyalitet i 99 ud af 100 tilfælde kun er noget, der gælder spillere, men klubber og fans har frit lejde.



Andreas Bjelland havde et par svære afsluttende år i FC København, efter man i den første sæson efter forsvarsspillerens skifte fra Brentford havde vundet DM.

Skader og trænernes valg af andre midtstoppere kostede Bjelland fremtidsmulighederne, og det var verdens mindste overraskelse, da forsvarsspilleren i sommer rykkede til Lyngby, hvor karrieren på topplan i sin tid begyndte.

Andreas Bjelland var i et interview med Tipsbladet.dk torsdag kritisk overfor FC København efter en afsked, der efter forsvarsspillerens mening langt fra blev håndteret ideelt.

Bjelland fortalte også om det vakuum, han røg ind i, og hvordan han klart fik fornemmelsen, at mange i omverdenen ønskede ham væk fra klubben, selvom han havde kontrakt indtil 2022.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har ved tidligere lejligheder forholdt sig kritisk til denne type sager, hvor klubber og især fans ønsker spillere fra reservedelen af truppen og på høje lønninger sendt videre.

Og Tipsbladets boss forstår ikke, hvordan man på den ene side kan kræve loyalitet af spillere, når de spiller godt og skal forlænge kontrakter, men at spillere så også samtidig skal forsvinde og frasige sig aftaler, når de ikke er i trænerens planer, og klub og fans hellere vil se pengene brugt på andre og nye spillere.

Se indslaget i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby henter Alexander Drexel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Chok – henter første VM-point nogensinde

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Ny kontrakt før VM-åbner

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tyskland – Curacao

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Australien – Tyrkiet

Holland – Japan