Bjelland om udlandsophold: Jeg har været uheldig

FC Københavns centrale forsvarsspiller har været ramt af alvorlige skader og et skifte til Brentford, der måske kom for tidligt.



Ved EM i 2012 var dengang 23-årige Andreas Bjelland en del af det danske landshold, der var med til at sende Holland ud af Europamesterskabet i Polen og Ukraine.

Efter en række flotte sæsoner i FC Nordsjælland havde han fået en plads i Morten Olsens EM-trup, men selvom han ikke var i spil i kampen mod Holland, så spillede han sommeren efter i den hollandske klub FC Twente.

Her tilbragte han tre år, der dog blev spoleret af en slem skade.

– Jeg var uheldig med alvorlige skader i mine udenlandske klubber. I FC Twente brød jeg en midterknoglen (i foden, red.) i min tredje kamp mod NEC (nijmegen, red). Genoptræningen tog mig mere end seks måneder.

– Der er stadig et stykke metal i min fod. Jeg håber altid, at detektoren går i lufthavnen, men det er aldrig sket, haha, siger han til det hollandske medie elfvoetbal.

Også i Brentford blev han tidligt ramt af en slem skade.

– I Brentford pådrog jeg mig en knæbåndskade i den første League Cup-kamp i august 2015 og kom først tilbage i april.

I London-klubben kom han til et hold, der ville gøre op med den typiske “kick and rush”-stil, og Bjelland skulle være med til at udvikle en mere boldspillende fodboldstil, men det viste sig mere end svært.

– Set i bakspejlet kom skiftet for tidligt. Alt og alle i og omkring klubben havde brug for tid til at mestre den nye spillestil. Den måtte vokse. To gange missede klubben oprykning til Premier League på kort tid.

I 2018 vendte han efter tre år i Brentford tilbage til dansk fodbold – denne gang FC København. Her har han også kæmpet med at skader, men efter en svær start på sæsonen, fortæller Bjelland, at hverdagen i klubben er ved at indfinde sig.

– Det har været en rodet sæson med trænerens (Ståle Solbakken, red.) afgang halvvejs igennem og ændringer på og uden for holdet. Jeg har en fornemmelse af, at der er ro igen nu.

– Denne sæson spiller vi ikke europæisk fodbold for første gang i lang tid. Vi skal i Champions League eller Europa League igen. Mesterskabsslutspillet starter om fire kampe. Vi skal toppe hver uge for at nå vores mål, slutter han.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

Hylder Nartey efter magisk debut

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

“De havde det bedste transfervindue”

Stjernetransfer på plads alligevel

Han er på vej væk fra AGF

Tottenham boykotter Viaplay

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

– Jeg tror de vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stor mystik om Patrick Pentz

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

– Det giver absolut ingen mening!

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Mål i Manchester

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte