Bjelland om udlandsophold: Jeg har været uheldig

FC Københavns centrale forsvarsspiller har været ramt af alvorlige skader og et skifte til Brentford, der måske kom for tidligt.



Ved EM i 2012 var dengang 23-årige Andreas Bjelland en del af det danske landshold, der var med til at sende Holland ud af Europamesterskabet i Polen og Ukraine.

Efter en række flotte sæsoner i FC Nordsjælland havde han fået en plads i Morten Olsens EM-trup, men selvom han ikke var i spil i kampen mod Holland, så spillede han sommeren efter i den hollandske klub FC Twente.

Her tilbragte han tre år, der dog blev spoleret af en slem skade.

– Jeg var uheldig med alvorlige skader i mine udenlandske klubber. I FC Twente brød jeg en midterknoglen (i foden, red.) i min tredje kamp mod NEC (nijmegen, red). Genoptræningen tog mig mere end seks måneder.

– Der er stadig et stykke metal i min fod. Jeg håber altid, at detektoren går i lufthavnen, men det er aldrig sket, haha, siger han til det hollandske medie elfvoetbal.

Også i Brentford blev han tidligt ramt af en slem skade.

– I Brentford pådrog jeg mig en knæbåndskade i den første League Cup-kamp i august 2015 og kom først tilbage i april.

I London-klubben kom han til et hold, der ville gøre op med den typiske “kick and rush”-stil, og Bjelland skulle være med til at udvikle en mere boldspillende fodboldstil, men det viste sig mere end svært.

– Set i bakspejlet kom skiftet for tidligt. Alt og alle i og omkring klubben havde brug for tid til at mestre den nye spillestil. Den måtte vokse. To gange missede klubben oprykning til Premier League på kort tid.

I 2018 vendte han efter tre år i Brentford tilbage til dansk fodbold – denne gang FC København. Her har han også kæmpet med at skader, men efter en svær start på sæsonen, fortæller Bjelland, at hverdagen i klubben er ved at indfinde sig.

– Det har været en rodet sæson med trænerens (Ståle Solbakken, red.) afgang halvvejs igennem og ændringer på og uden for holdet. Jeg har en fornemmelse af, at der er ro igen nu.

– Denne sæson spiller vi ikke europæisk fodbold for første gang i lang tid. Vi skal i Champions League eller Europa League igen. Mesterskabsslutspillet starter om fire kampe. Vi skal toppe hver uge for at nå vores mål, slutter han.



Meget tæt på at hente Pione Sisto

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Fælder dom over Norwich-danskere

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Rangerer Eriksen over superstjerner

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Nartey blæser alt modstand til vægs

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”