Bjelland om udlandsophold: Jeg har været uheldig

FC Københavns centrale forsvarsspiller har været ramt af alvorlige skader og et skifte til Brentford, der måske kom for tidligt.



Ved EM i 2012 var dengang 23-årige Andreas Bjelland en del af det danske landshold, der var med til at sende Holland ud af Europamesterskabet i Polen og Ukraine.

Efter en række flotte sæsoner i FC Nordsjælland havde han fået en plads i Morten Olsens EM-trup, men selvom han ikke var i spil i kampen mod Holland, så spillede han sommeren efter i den hollandske klub FC Twente.

Her tilbragte han tre år, der dog blev spoleret af en slem skade.

– Jeg var uheldig med alvorlige skader i mine udenlandske klubber. I FC Twente brød jeg en midterknoglen (i foden, red.) i min tredje kamp mod NEC (nijmegen, red). Genoptræningen tog mig mere end seks måneder.

– Der er stadig et stykke metal i min fod. Jeg håber altid, at detektoren går i lufthavnen, men det er aldrig sket, haha, siger han til det hollandske medie elfvoetbal.

Også i Brentford blev han tidligt ramt af en slem skade.

– I Brentford pådrog jeg mig en knæbåndskade i den første League Cup-kamp i august 2015 og kom først tilbage i april.

I London-klubben kom han til et hold, der ville gøre op med den typiske “kick and rush”-stil, og Bjelland skulle være med til at udvikle en mere boldspillende fodboldstil, men det viste sig mere end svært.

– Set i bakspejlet kom skiftet for tidligt. Alt og alle i og omkring klubben havde brug for tid til at mestre den nye spillestil. Den måtte vokse. To gange missede klubben oprykning til Premier League på kort tid.

I 2018 vendte han efter tre år i Brentford tilbage til dansk fodbold – denne gang FC København. Her har han også kæmpet med at skader, men efter en svær start på sæsonen, fortæller Bjelland, at hverdagen i klubben er ved at indfinde sig.

– Det har været en rodet sæson med trænerens (Ståle Solbakken, red.) afgang halvvejs igennem og ændringer på og uden for holdet. Jeg har en fornemmelse af, at der er ro igen nu.

– Denne sæson spiller vi ikke europæisk fodbold for første gang i lang tid. Vi skal i Champions League eller Europa League igen. Mesterskabsslutspillet starter om fire kampe. Vi skal toppe hver uge for at nå vores mål, slutter han.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Randers FC – AGF

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Ny Liverpool-nedtur

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Rigmand vild med FC København-aftale

Her er alle VM-puljerne

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Sløvt Londonderby

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?