Bjelland om udlandsophold: Jeg har været uheldig

FC Københavns centrale forsvarsspiller har været ramt af alvorlige skader og et skifte til Brentford, der måske kom for tidligt.



Ved EM i 2012 var dengang 23-årige Andreas Bjelland en del af det danske landshold, der var med til at sende Holland ud af Europamesterskabet i Polen og Ukraine.

Efter en række flotte sæsoner i FC Nordsjælland havde han fået en plads i Morten Olsens EM-trup, men selvom han ikke var i spil i kampen mod Holland, så spillede han sommeren efter i den hollandske klub FC Twente.

Her tilbragte han tre år, der dog blev spoleret af en slem skade.

– Jeg var uheldig med alvorlige skader i mine udenlandske klubber. I FC Twente brød jeg en midterknoglen (i foden, red.) i min tredje kamp mod NEC (nijmegen, red). Genoptræningen tog mig mere end seks måneder.

– Der er stadig et stykke metal i min fod. Jeg håber altid, at detektoren går i lufthavnen, men det er aldrig sket, haha, siger han til det hollandske medie elfvoetbal.

Også i Brentford blev han tidligt ramt af en slem skade.

– I Brentford pådrog jeg mig en knæbåndskade i den første League Cup-kamp i august 2015 og kom først tilbage i april.

I London-klubben kom han til et hold, der ville gøre op med den typiske “kick and rush”-stil, og Bjelland skulle være med til at udvikle en mere boldspillende fodboldstil, men det viste sig mere end svært.

– Set i bakspejlet kom skiftet for tidligt. Alt og alle i og omkring klubben havde brug for tid til at mestre den nye spillestil. Den måtte vokse. To gange missede klubben oprykning til Premier League på kort tid.

I 2018 vendte han efter tre år i Brentford tilbage til dansk fodbold – denne gang FC København. Her har han også kæmpet med at skader, men efter en svær start på sæsonen, fortæller Bjelland, at hverdagen i klubben er ved at indfinde sig.

– Det har været en rodet sæson med trænerens (Ståle Solbakken, red.) afgang halvvejs igennem og ændringer på og uden for holdet. Jeg har en fornemmelse af, at der er ro igen nu.

– Denne sæson spiller vi ikke europæisk fodbold for første gang i lang tid. Vi skal i Champions League eller Europa League igen. Mesterskabsslutspillet starter om fire kampe. Vi skal toppe hver uge for at nå vores mål, slutter han.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!