Bjelland om udlandsophold: Jeg har været uheldig

FC Københavns centrale forsvarsspiller har været ramt af alvorlige skader og et skifte til Brentford, der måske kom for tidligt.



Ved EM i 2012 var dengang 23-årige Andreas Bjelland en del af det danske landshold, der var med til at sende Holland ud af Europamesterskabet i Polen og Ukraine.

Efter en række flotte sæsoner i FC Nordsjælland havde han fået en plads i Morten Olsens EM-trup, men selvom han ikke var i spil i kampen mod Holland, så spillede han sommeren efter i den hollandske klub FC Twente.

Her tilbragte han tre år, der dog blev spoleret af en slem skade.

– Jeg var uheldig med alvorlige skader i mine udenlandske klubber. I FC Twente brød jeg en midterknoglen (i foden, red.) i min tredje kamp mod NEC (nijmegen, red). Genoptræningen tog mig mere end seks måneder.

– Der er stadig et stykke metal i min fod. Jeg håber altid, at detektoren går i lufthavnen, men det er aldrig sket, haha, siger han til det hollandske medie elfvoetbal.

Også i Brentford blev han tidligt ramt af en slem skade.

– I Brentford pådrog jeg mig en knæbåndskade i den første League Cup-kamp i august 2015 og kom først tilbage i april.

I London-klubben kom han til et hold, der ville gøre op med den typiske “kick and rush”-stil, og Bjelland skulle være med til at udvikle en mere boldspillende fodboldstil, men det viste sig mere end svært.

– Set i bakspejlet kom skiftet for tidligt. Alt og alle i og omkring klubben havde brug for tid til at mestre den nye spillestil. Den måtte vokse. To gange missede klubben oprykning til Premier League på kort tid.

I 2018 vendte han efter tre år i Brentford tilbage til dansk fodbold – denne gang FC København. Her har han også kæmpet med at skader, men efter en svær start på sæsonen, fortæller Bjelland, at hverdagen i klubben er ved at indfinde sig.

– Det har været en rodet sæson med trænerens (Ståle Solbakken, red.) afgang halvvejs igennem og ændringer på og uden for holdet. Jeg har en fornemmelse af, at der er ro igen nu.

– Denne sæson spiller vi ikke europæisk fodbold for første gang i lang tid. Vi skal i Champions League eller Europa League igen. Mesterskabsslutspillet starter om fire kampe. Vi skal toppe hver uge for at nå vores mål, slutter han.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

Real Madrid – Bayern

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Superliga-ekspert i svime over FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia