Onsdag udsendte Brøndby Support, fan-fraktionen Alpha Brøndby og aktionærforeningen Det Nye Brøndby en fælles pressemeddelelse, hvor det blev bekendtgjort, at de tre grupper indgår et samarbejde om en kampagne, der under navnet “En stemme til alle” skal være med til at søge mere indflydelse til det brede fællesskab i og omkring fodboldklubben.
Som magtstrukturen er i øjeblikket er de stærke A-aktier kun på ganske få hænder, hvilket lader flere end de omkring 23.000 B-aktionærer uden reel indflydelse, når der skal vælges personer til bestyrelsen eller tages andre markante beslutninger på de årlige generalforsamlinger.
Målet om at ændre disse forhold, var hvad der skabte aktionærforeningen Det Nye Brøndby i 2010. Foreningen ønskede, at Per Bjerregaard skulle træde tilbage og at en ny strutur skulle give de mange B-aktionærer mere magt, som det er tilfældet i flere europæiske storklubber.
Fan-fraktionen Alpha har tidligere markeret utilfredsheden med de sportslige resultater og ledelsessammensætningen ved blandt andet med den “røde protest” i sidste sæson, hvor røde faner og trøjer blev sendt som en slags rødt kort til bestyrelsesformand Per Bjerregaard, der også flere gange måtte lægge ører til smædesange med ordlyden “Bjerregaard raus.”
Lidt uden for de to forskellige markante grupper har Brøndbys officielle fanklub, “Brøndby Support” stået og har gennem de hårde tider holdt fokus på at bakke holdet på banen op.
Men hvad er det, der gør, at den officielle fanklub nu går ind og viser en holdning til ledelsen og magtforholdet på bestyrelsesniveau?
– Vi har gennem det seneste år gjort os mange overvejelser omkring, hvor vi skulle stå. Vi er blevet kontaktet af Det Nye Brøndby, der har fremlagt deres visioner, og vi er nået frem til, at det ikke længere bare nytter at bakke op på tribunen. Vi vil gerne være med til at sikre fællesskabet i Brøndby og være med til at sikre at klubben forbliver på Brøndby-hænder i fremtiden, siger Brøndby Supports næstformand Sarah Agerklint til tipsbladet.dk.
– Vi føler, at vi bliver nødt til at have en holdning til tingene, så vi ikke bare ender med at være en gruppe, der har et klubhus og arrangerer busture. Tingene udvikler sig – også for en fanklub, og det bliver ikke sidste gang, at vi viser vores holdning.
– Kampagnen handler ikke om Per Bjerregaard men derimod om at være med til at sikre, hvad der kommer til at ske i fremtiden. Ideen med at reformere strukturen omkring aktie-fordelingen, føler vi er den eneste rigtige vej at gå.
LÆS OGSÅ: Brøndby-fans danner fælles front
– Hvad kommer der til at ske den dag, Per Bjerregaard og Benny Winther vælger at stoppe? Det er blandt andet en af de ting, vi gerne vil hjælpe med at sikre. Vi skal ikke stille os til dommer overfor Per Bjerregaard men blot være med til at Brøndby i fremtiden vil have fokus på fællesskabet.
– Det handler om at være med til at sikre, at der i fremtiden vil være lige så iderige og visionærer folk i Brøndby, som Per Bjerregaard har været.
Slut med “Bjerregaard Raus”
Da Fan-fraktionen Alpha i sidste sæson pladsterede store dele af fan-tribunen Sydsiden til med røde flag og trøjer og sang smædesange mod Per Bjerregaard, forholdt Brøndby Support sig neutralt og bakkede spillerne på banen op.
Men betyder den nye kampagne så, at der også er ensretning i forhold til de signaler, der i fremtiden vil være på tribunerne?
– Det har selvfølgelig været en af vores overvejelser, men vi er blevet lovet af Alpha at der i fremtiden ikke kommer en ny omgang Rød Protest og at der ikke vil blive sunget Bjerregaard raus eller ting af samme skuffe, siger Sarah Agerklint.
LÆS OGSÅ: Brøndby-boykot står ved magt
– Vi står sammen om den her sag, som vi alle tror på, og vi er godt klar over, at vi nok ikke flytter det hele på en måned, men vores arbejde vil fortsætte.
I Brøndbys magtstruktur, hvor de magtfulde A-aktier blandt andet er placeret i en fond bestående af Brøndby-tro personer, er magten reelt fordelt blandt ganske få grupper og personer. Næstformand Benny Winther har selv en portion A-aktier, og det er blandt disse, der er fokus på i den nye kampagne.
– Hvad sker der med Benny Winthers aktier, når han en dag træder tilbage? Hvordan kan vi være til at sikre, at Brøndby forbliver på brøndby-hænder og ikke ender med at blive overtaget af en rigmand, der ikke har interesse i fællesskabet, som står højt i klubben? Det er blandt andet de ting, som vi vil søge at hjælpe klubben med, siger Sarah Agerklint.
LÆS OGSÅ: Brøndby: Tager boykot helt roligt
– Vi vil gerne hjælpe ledelsen med at løse udfordringen, men det skal selvfølgelig i sidste ende komme indefra.
Tid til at overveje
Den nye kampagne er blevet tilsendt til Brøndby-ledelsen, der nu har de kommende uger til at reagere på opfordringen fra de mange fans og aktionærer.
– Vi mener ikke, at den nuværende struktur er holdbar i længden, men det er ikke sådan, at vi forventer at tingene bliver ændret med det samme. Men vi søger at stille vores forslag og samle fællesskabet i Brøndby i den klub, vi alle bakker op omkring, lyder det fra Sarah Agerklint.
Selve kampagnens endelige indhold og visioner bliver præsenteret 24. oktober og til Brøndbys hjemmekamp mod AaB 30. oktober
TOPNYHED
‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG