Onsdag udsendte Brøndby Support, fan-fraktionen Alpha Brøndby og aktionærforeningen Det Nye Brøndby en fælles pressemeddelelse, hvor det blev bekendtgjort, at de tre grupper indgår et samarbejde om en kampagne, der under navnet “En stemme til alle” skal være med til at søge mere indflydelse til det brede fællesskab i og omkring fodboldklubben.
Som magtstrukturen er i øjeblikket er de stærke A-aktier kun på ganske få hænder, hvilket lader flere end de omkring 23.000 B-aktionærer uden reel indflydelse, når der skal vælges personer til bestyrelsen eller tages andre markante beslutninger på de årlige generalforsamlinger.
Målet om at ændre disse forhold, var hvad der skabte aktionærforeningen Det Nye Brøndby i 2010. Foreningen ønskede, at Per Bjerregaard skulle træde tilbage og at en ny strutur skulle give de mange B-aktionærer mere magt, som det er tilfældet i flere europæiske storklubber.
Fan-fraktionen Alpha har tidligere markeret utilfredsheden med de sportslige resultater og ledelsessammensætningen ved blandt andet med den “røde protest” i sidste sæson, hvor røde faner og trøjer blev sendt som en slags rødt kort til bestyrelsesformand Per Bjerregaard, der også flere gange måtte lægge ører til smædesange med ordlyden “Bjerregaard raus.”
Lidt uden for de to forskellige markante grupper har Brøndbys officielle fanklub, “Brøndby Support” stået og har gennem de hårde tider holdt fokus på at bakke holdet på banen op.
Men hvad er det, der gør, at den officielle fanklub nu går ind og viser en holdning til ledelsen og magtforholdet på bestyrelsesniveau?
– Vi har gennem det seneste år gjort os mange overvejelser omkring, hvor vi skulle stå. Vi er blevet kontaktet af Det Nye Brøndby, der har fremlagt deres visioner, og vi er nået frem til, at det ikke længere bare nytter at bakke op på tribunen. Vi vil gerne være med til at sikre fællesskabet i Brøndby og være med til at sikre at klubben forbliver på Brøndby-hænder i fremtiden, siger Brøndby Supports næstformand Sarah Agerklint til tipsbladet.dk.
– Vi føler, at vi bliver nødt til at have en holdning til tingene, så vi ikke bare ender med at være en gruppe, der har et klubhus og arrangerer busture. Tingene udvikler sig – også for en fanklub, og det bliver ikke sidste gang, at vi viser vores holdning.
– Kampagnen handler ikke om Per Bjerregaard men derimod om at være med til at sikre, hvad der kommer til at ske i fremtiden. Ideen med at reformere strukturen omkring aktie-fordelingen, føler vi er den eneste rigtige vej at gå.
LÆS OGSÅ: Brøndby-fans danner fælles front
– Hvad kommer der til at ske den dag, Per Bjerregaard og Benny Winther vælger at stoppe? Det er blandt andet en af de ting, vi gerne vil hjælpe med at sikre. Vi skal ikke stille os til dommer overfor Per Bjerregaard men blot være med til at Brøndby i fremtiden vil have fokus på fællesskabet.
– Det handler om at være med til at sikre, at der i fremtiden vil være lige så iderige og visionærer folk i Brøndby, som Per Bjerregaard har været.
Slut med “Bjerregaard Raus”
Da Fan-fraktionen Alpha i sidste sæson pladsterede store dele af fan-tribunen Sydsiden til med røde flag og trøjer og sang smædesange mod Per Bjerregaard, forholdt Brøndby Support sig neutralt og bakkede spillerne på banen op.
Men betyder den nye kampagne så, at der også er ensretning i forhold til de signaler, der i fremtiden vil være på tribunerne?
– Det har selvfølgelig været en af vores overvejelser, men vi er blevet lovet af Alpha at der i fremtiden ikke kommer en ny omgang Rød Protest og at der ikke vil blive sunget Bjerregaard raus eller ting af samme skuffe, siger Sarah Agerklint.
LÆS OGSÅ: Brøndby-boykot står ved magt
– Vi står sammen om den her sag, som vi alle tror på, og vi er godt klar over, at vi nok ikke flytter det hele på en måned, men vores arbejde vil fortsætte.
I Brøndbys magtstruktur, hvor de magtfulde A-aktier blandt andet er placeret i en fond bestående af Brøndby-tro personer, er magten reelt fordelt blandt ganske få grupper og personer. Næstformand Benny Winther har selv en portion A-aktier, og det er blandt disse, der er fokus på i den nye kampagne.
– Hvad sker der med Benny Winthers aktier, når han en dag træder tilbage? Hvordan kan vi være til at sikre, at Brøndby forbliver på brøndby-hænder og ikke ender med at blive overtaget af en rigmand, der ikke har interesse i fællesskabet, som står højt i klubben? Det er blandt andet de ting, som vi vil søge at hjælpe klubben med, siger Sarah Agerklint.
LÆS OGSÅ: Brøndby: Tager boykot helt roligt
– Vi vil gerne hjælpe ledelsen med at løse udfordringen, men det skal selvfølgelig i sidste ende komme indefra.
Tid til at overveje
Den nye kampagne er blevet tilsendt til Brøndby-ledelsen, der nu har de kommende uger til at reagere på opfordringen fra de mange fans og aktionærer.
– Vi mener ikke, at den nuværende struktur er holdbar i længden, men det er ikke sådan, at vi forventer at tingene bliver ændret med det samme. Men vi søger at stille vores forslag og samle fællesskabet i Brøndby i den klub, vi alle bakker op omkring, lyder det fra Sarah Agerklint.
Selve kampagnens endelige indhold og visioner bliver præsenteret 24. oktober og til Brøndbys hjemmekamp mod AaB 30. oktober
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART