Bjerregaard-pres på TV2

Per Bjerregaard blev konfronteret med rullende kameraer, da han var på vej hjem fra møde i Brøndbys amatørafdeling, og forsøgte at presse TV2 til at droppe indslaget.



Det er ikke nogen dans på roser at befinde sig i og omkring Brøndby for tiden. Intet går helt efter bogen, og nu forsøger Per Bjerregaard ifølge BTs oplysninger sig med at lægge pres på for at få et indslag fra TV2 Sporten droppet – uden held.

Misæren starter, da TV2 Sporten venter på Per Bjerregaard for at få en kommentar til klubbens situation, fordi stationen ved, at der er bestyrelsesmøde i Brøndbys amatørafdeling. På vej hjem fra mødet stiller journalisten adskillige spørgsmål og forsøger at få Per Bjerregaard til at forholde sig til situationen i Brøndby, men det eneste, der kommer ud af det, er trusler om sagsanlæg fra Per Bjerregaards side.

Senere i forløbet forsøger Per Bjerregaard sig med direkte kontakt til TV2 Sporten, men lige lidt hjælper det, for TV2 Sporten vælger at bringe indslaget med den sure Per Bjerregaard lige meget hvad. Redaktøren, der har talt med Per Bjerregaard, bekræfter overfor BT, at samtalen har fundet sted.

– Det er mest fair, at jeg ikke refererer fra den telefonsamtale. Det var en samtale, han tog med mig, og det, synes jeg, er fair. Jeg forstår godt hans motiver, og jeg tror også, han forstår mine, men hvad der er blevet sagt, vil jeg lade blive mellem os, udtaler Dennis Bostrup fra TV 2 Sporten og understreger, at stationen ikke bukker under for pres.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

De vil have Jelert

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Er de også færdige i OB?

Hvor er I vilde, AGF!

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas