Bjerregaard-pres på TV2

Per Bjerregaard blev konfronteret med rullende kameraer, da han var på vej hjem fra møde i Brøndbys amatørafdeling, og forsøgte at presse TV2 til at droppe indslaget.



Det er ikke nogen dans på roser at befinde sig i og omkring Brøndby for tiden. Intet går helt efter bogen, og nu forsøger Per Bjerregaard ifølge BTs oplysninger sig med at lægge pres på for at få et indslag fra TV2 Sporten droppet – uden held.

Misæren starter, da TV2 Sporten venter på Per Bjerregaard for at få en kommentar til klubbens situation, fordi stationen ved, at der er bestyrelsesmøde i Brøndbys amatørafdeling. På vej hjem fra mødet stiller journalisten adskillige spørgsmål og forsøger at få Per Bjerregaard til at forholde sig til situationen i Brøndby, men det eneste, der kommer ud af det, er trusler om sagsanlæg fra Per Bjerregaards side.

Senere i forløbet forsøger Per Bjerregaard sig med direkte kontakt til TV2 Sporten, men lige lidt hjælper det, for TV2 Sporten vælger at bringe indslaget med den sure Per Bjerregaard lige meget hvad. Redaktøren, der har talt med Per Bjerregaard, bekræfter overfor BT, at samtalen har fundet sted.

– Det er mest fair, at jeg ikke refererer fra den telefonsamtale. Det var en samtale, han tog med mig, og det, synes jeg, er fair. Jeg forstår godt hans motiver, og jeg tror også, han forstår mine, men hvad der er blevet sagt, vil jeg lade blive mellem os, udtaler Dennis Bostrup fra TV 2 Sporten og understreger, at stationen ikke bukker under for pres.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Arsenal-dansker vender hjem

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

De jagter Henrik Meister

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Tottenham henter Liverpool-profil

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medie: FC København jagter Michael Parker

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afslører dansk toptræners millionløn