Bjerregaard-pres på TV2

Per Bjerregaard blev konfronteret med rullende kameraer, da han var på vej hjem fra møde i Brøndbys amatørafdeling, og forsøgte at presse TV2 til at droppe indslaget.



Det er ikke nogen dans på roser at befinde sig i og omkring Brøndby for tiden. Intet går helt efter bogen, og nu forsøger Per Bjerregaard ifølge BTs oplysninger sig med at lægge pres på for at få et indslag fra TV2 Sporten droppet – uden held.

Misæren starter, da TV2 Sporten venter på Per Bjerregaard for at få en kommentar til klubbens situation, fordi stationen ved, at der er bestyrelsesmøde i Brøndbys amatørafdeling. På vej hjem fra mødet stiller journalisten adskillige spørgsmål og forsøger at få Per Bjerregaard til at forholde sig til situationen i Brøndby, men det eneste, der kommer ud af det, er trusler om sagsanlæg fra Per Bjerregaards side.

Senere i forløbet forsøger Per Bjerregaard sig med direkte kontakt til TV2 Sporten, men lige lidt hjælper det, for TV2 Sporten vælger at bringe indslaget med den sure Per Bjerregaard lige meget hvad. Redaktøren, der har talt med Per Bjerregaard, bekræfter overfor BT, at samtalen har fundet sted.

– Det er mest fair, at jeg ikke refererer fra den telefonsamtale. Det var en samtale, han tog med mig, og det, synes jeg, er fair. Jeg forstår godt hans motiver, og jeg tror også, han forstår mine, men hvad der er blevet sagt, vil jeg lade blive mellem os, udtaler Dennis Bostrup fra TV 2 Sporten og understreger, at stationen ikke bukker under for pres.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring