Bjerregaard-pres på TV2

Per Bjerregaard blev konfronteret med rullende kameraer, da han var på vej hjem fra møde i Brøndbys amatørafdeling, og forsøgte at presse TV2 til at droppe indslaget.



Det er ikke nogen dans på roser at befinde sig i og omkring Brøndby for tiden. Intet går helt efter bogen, og nu forsøger Per Bjerregaard ifølge BTs oplysninger sig med at lægge pres på for at få et indslag fra TV2 Sporten droppet – uden held.

Misæren starter, da TV2 Sporten venter på Per Bjerregaard for at få en kommentar til klubbens situation, fordi stationen ved, at der er bestyrelsesmøde i Brøndbys amatørafdeling. På vej hjem fra mødet stiller journalisten adskillige spørgsmål og forsøger at få Per Bjerregaard til at forholde sig til situationen i Brøndby, men det eneste, der kommer ud af det, er trusler om sagsanlæg fra Per Bjerregaards side.

Senere i forløbet forsøger Per Bjerregaard sig med direkte kontakt til TV2 Sporten, men lige lidt hjælper det, for TV2 Sporten vælger at bringe indslaget med den sure Per Bjerregaard lige meget hvad. Redaktøren, der har talt med Per Bjerregaard, bekræfter overfor BT, at samtalen har fundet sted.

– Det er mest fair, at jeg ikke refererer fra den telefonsamtale. Det var en samtale, han tog med mig, og det, synes jeg, er fair. Jeg forstår godt hans motiver, og jeg tror også, han forstår mine, men hvad der er blevet sagt, vil jeg lade blive mellem os, udtaler Dennis Bostrup fra TV 2 Sporten og understreger, at stationen ikke bukker under for pres.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Klar til at gå shopamok

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Hårdt angreb på DBU-boss

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’