Bjerregaard-pres på TV2

Per Bjerregaard blev konfronteret med rullende kameraer, da han var på vej hjem fra møde i Brøndbys amatørafdeling, og forsøgte at presse TV2 til at droppe indslaget.



Det er ikke nogen dans på roser at befinde sig i og omkring Brøndby for tiden. Intet går helt efter bogen, og nu forsøger Per Bjerregaard ifølge BTs oplysninger sig med at lægge pres på for at få et indslag fra TV2 Sporten droppet – uden held.

Misæren starter, da TV2 Sporten venter på Per Bjerregaard for at få en kommentar til klubbens situation, fordi stationen ved, at der er bestyrelsesmøde i Brøndbys amatørafdeling. På vej hjem fra mødet stiller journalisten adskillige spørgsmål og forsøger at få Per Bjerregaard til at forholde sig til situationen i Brøndby, men det eneste, der kommer ud af det, er trusler om sagsanlæg fra Per Bjerregaards side.

Senere i forløbet forsøger Per Bjerregaard sig med direkte kontakt til TV2 Sporten, men lige lidt hjælper det, for TV2 Sporten vælger at bringe indslaget med den sure Per Bjerregaard lige meget hvad. Redaktøren, der har talt med Per Bjerregaard, bekræfter overfor BT, at samtalen har fundet sted.

– Det er mest fair, at jeg ikke refererer fra den telefonsamtale. Det var en samtale, han tog med mig, og det, synes jeg, er fair. Jeg forstår godt hans motiver, og jeg tror også, han forstår mine, men hvad der er blevet sagt, vil jeg lade blive mellem os, udtaler Dennis Bostrup fra TV 2 Sporten og understreger, at stationen ikke bukker under for pres.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM