Bjerregaard-sviner kostede nær Brøndby-karriere

Peter Graulund svinede i sin Brøndby-tid lægestaben til for dårlig behandling, og det var tæt på at koste en fyring.



Det går sjældent ubemærket hen, når man sender en sviner af sted mod sin chef i al offentlighed. Og for Peter Graulund var det da også ved at koste Brøndby-karrieren, da han valgte at svine lægestaben – og dermed også Per Bjerregaard – til efter en længere lyskeskade.

Graulund var utilfreds med ikke at få lov til at opsøge alternativ behandling, og derfor luftede han frustrationerne i Berlingske. Her kaldte han behandlingen for “til grin” – og sagde, at “klubben forsøger at ignorere min skade”.

Denne kritik var ikke acceptabel for Per Bjerregaard, der på daværende tidspunkt var læge i klubben.

– At jeg kunne finde på det! Han var ligeglad med, at jeg var Superliga-topscorer. Det her var et angreb på stifteren af klubben, og det var fuldstændig uacceptabelt. Han råbte, at enhver medarbejder ville være blevet fyret for den slags, og at den eneste grund til, at han ikke fyrede mig var, at jeg nåede at ringe til Åge og sige undskyld og fortælle, at jeg havde dummet mig, fortæller Peter Graulund ifølge Ekstra Bladet i sin kommende bog “Jeg er nummer 11”.

Peter Graulund slap altså for fyring, hvilket var godt for begge parter. For angriberen kom tilbage fra sin skade og blev solgt videre til Bochum – som superligatopscorer.





Kristiansen-transfer nærmer sig deadline




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Supercomputer: De vinder VM

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien knuser USA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Argentina – Egypten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’