Bjerregaard-sviner kostede nær Brøndby-karriere

Peter Graulund svinede i sin Brøndby-tid lægestaben til for dårlig behandling, og det var tæt på at koste en fyring.



Det går sjældent ubemærket hen, når man sender en sviner af sted mod sin chef i al offentlighed. Og for Peter Graulund var det da også ved at koste Brøndby-karrieren, da han valgte at svine lægestaben – og dermed også Per Bjerregaard – til efter en længere lyskeskade.

Graulund var utilfreds med ikke at få lov til at opsøge alternativ behandling, og derfor luftede han frustrationerne i Berlingske. Her kaldte han behandlingen for “til grin” – og sagde, at “klubben forsøger at ignorere min skade”.

Denne kritik var ikke acceptabel for Per Bjerregaard, der på daværende tidspunkt var læge i klubben.

– At jeg kunne finde på det! Han var ligeglad med, at jeg var Superliga-topscorer. Det her var et angreb på stifteren af klubben, og det var fuldstændig uacceptabelt. Han råbte, at enhver medarbejder ville være blevet fyret for den slags, og at den eneste grund til, at han ikke fyrede mig var, at jeg nåede at ringe til Åge og sige undskyld og fortælle, at jeg havde dummet mig, fortæller Peter Graulund ifølge Ekstra Bladet i sin kommende bog “Jeg er nummer 11”.

Peter Graulund slap altså for fyring, hvilket var godt for begge parter. For angriberen kom tilbage fra sin skade og blev solgt videre til Bochum – som superligatopscorer.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Argentina – Schweiz

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fredberg henter italiensk legende

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Har droppet stor dansk transfer