Bjerregaard-sviner kostede nær Brøndby-karriere

Peter Graulund svinede i sin Brøndby-tid lægestaben til for dårlig behandling, og det var tæt på at koste en fyring.



Det går sjældent ubemærket hen, når man sender en sviner af sted mod sin chef i al offentlighed. Og for Peter Graulund var det da også ved at koste Brøndby-karrieren, da han valgte at svine lægestaben – og dermed også Per Bjerregaard – til efter en længere lyskeskade.

Graulund var utilfreds med ikke at få lov til at opsøge alternativ behandling, og derfor luftede han frustrationerne i Berlingske. Her kaldte han behandlingen for “til grin” – og sagde, at “klubben forsøger at ignorere min skade”.

Denne kritik var ikke acceptabel for Per Bjerregaard, der på daværende tidspunkt var læge i klubben.

– At jeg kunne finde på det! Han var ligeglad med, at jeg var Superliga-topscorer. Det her var et angreb på stifteren af klubben, og det var fuldstændig uacceptabelt. Han råbte, at enhver medarbejder ville være blevet fyret for den slags, og at den eneste grund til, at han ikke fyrede mig var, at jeg nåede at ringe til Åge og sige undskyld og fortælle, at jeg havde dummet mig, fortæller Peter Graulund ifølge Ekstra Bladet i sin kommende bog “Jeg er nummer 11”.

Peter Graulund slap altså for fyring, hvilket var godt for begge parter. For angriberen kom tilbage fra sin skade og blev solgt videre til Bochum – som superligatopscorer.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-træner måtte give meget svær besked

FC København interesseret i Jonas Kersken

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Udeladt – kan slet ikke spille

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud