Bjerregaard-sviner kostede nær Brøndby-karriere

Peter Graulund svinede i sin Brøndby-tid lægestaben til for dårlig behandling, og det var tæt på at koste en fyring.



Det går sjældent ubemærket hen, når man sender en sviner af sted mod sin chef i al offentlighed. Og for Peter Graulund var det da også ved at koste Brøndby-karrieren, da han valgte at svine lægestaben – og dermed også Per Bjerregaard – til efter en længere lyskeskade.

Graulund var utilfreds med ikke at få lov til at opsøge alternativ behandling, og derfor luftede han frustrationerne i Berlingske. Her kaldte han behandlingen for “til grin” – og sagde, at “klubben forsøger at ignorere min skade”.

Denne kritik var ikke acceptabel for Per Bjerregaard, der på daværende tidspunkt var læge i klubben.

– At jeg kunne finde på det! Han var ligeglad med, at jeg var Superliga-topscorer. Det her var et angreb på stifteren af klubben, og det var fuldstændig uacceptabelt. Han råbte, at enhver medarbejder ville være blevet fyret for den slags, og at den eneste grund til, at han ikke fyrede mig var, at jeg nåede at ringe til Åge og sige undskyld og fortælle, at jeg havde dummet mig, fortæller Peter Graulund ifølge Ekstra Bladet i sin kommende bog “Jeg er nummer 11”.

Peter Graulund slap altså for fyring, hvilket var godt for begge parter. For angriberen kom tilbage fra sin skade og blev solgt videre til Bochum – som superligatopscorer.







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

David Nielsen er stensikker

Portugal – Spanien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Skyder stor FCM-historie ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner