Björn Wesström overfuset af OB-fans

De mange OB-fans var efter klubbens fodbolddirektør. Han forstår deres frustationer.



VIBORG (Tipsbladet) OB skal spillen i 1. diviosion i næste sæson. 

Det står klart, efter at fynboerne lørdag tabte til Viborg og definitivt rykkede ud af Superligaen. En masse OB-fans var troppet op i Viborg for at støtte klubben i den sidste desperate livskamp, men da det ikke lykkedes, kunne man også se frustrationerne lyse ud af dem. 

Fodbolddirektør Björn Wesström blev da også overfuset af de mange fans, men det havde svenskeren forståelse for. 

– Sådan er det, jeg forstår dem. Det er deres passion og liv, vi taler om. At de ser mig som den ansvarlige, er helt naturligt, jeg forstår det. Jeg har fuld forståelse for det. De lægger deres liv for det her. Vi rykker ud af Superligaen. Jeg havde ikke forventet, at reaktionerne skulle være anderledes, siger Björn Wesström og tilføjer: 

– Jeg arbejder for dem. Jeg forsøger, jeg gør mit bedste, men det har ikke været godt nok, siger han og sætter få, men præcise ord på, hvad han mener om at være rykket ned: 

– Det er en katastrofe. Det er noget pis, forklarer han og giver sit syn på, hvilket ansvar han bærer for katastrofen: 

– Det højeste. Jeg er ansvarlig for fodbolddelen og kommer ikke til at pege på andre. Absolut ikke, siger han og afviser, at han selv vil gå fra pladsen.  

– Det synes jeg i grunden ikke er op til mig. Hvis det var op til mig, så er jeg sådan som leder, at viger ikke fra pladsen, fordi det ikke var godt nok. Man skal som leder også håndtere de perioder, som ikke er gode nok. Jeg står her, indtil nogen siger til mig, at jeg ikke skal gøre det.

– Nu går vi ind i en dyb evalueringsperiode og skal sikre, at det her aldrig sker igen. Man skal bygge en base, som er holdbart og bæredygtigt, slutter OBs fodbolddirektør. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Tysk VM-chok

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’