VIBORG (Tipsbladet) OB skal spillen i 1. diviosion i næste sæson.
Det står klart, efter at fynboerne lørdag tabte til Viborg og definitivt rykkede ud af Superligaen. En masse OB-fans var troppet op i Viborg for at støtte klubben i den sidste desperate livskamp, men da det ikke lykkedes, kunne man også se frustrationerne lyse ud af dem.
Fodbolddirektør Björn Wesström blev da også overfuset af de mange fans, men det havde svenskeren forståelse for.
– Sådan er det, jeg forstår dem. Det er deres passion og liv, vi taler om. At de ser mig som den ansvarlige, er helt naturligt, jeg forstår det. Jeg har fuld forståelse for det. De lægger deres liv for det her. Vi rykker ud af Superligaen. Jeg havde ikke forventet, at reaktionerne skulle være anderledes, siger Björn Wesström og tilføjer:
– Jeg arbejder for dem. Jeg forsøger, jeg gør mit bedste, men det har ikke været godt nok, siger han og sætter få, men præcise ord på, hvad han mener om at være rykket ned:
– Det er en katastrofe. Det er noget pis, forklarer han og giver sit syn på, hvilket ansvar han bærer for katastrofen:
– Det højeste. Jeg er ansvarlig for fodbolddelen og kommer ikke til at pege på andre. Absolut ikke, siger han og afviser, at han selv vil gå fra pladsen.
– Det synes jeg i grunden ikke er op til mig. Hvis det var op til mig, så er jeg sådan som leder, at viger ikke fra pladsen, fordi det ikke var godt nok. Man skal som leder også håndtere de perioder, som ikke er gode nok. Jeg står her, indtil nogen siger til mig, at jeg ikke skal gøre det.
– Nu går vi ind i en dyb evalueringsperiode og skal sikre, at det her aldrig sker igen. Man skal bygge en base, som er holdbart og bæredygtigt, slutter OBs fodbolddirektør.
LIVE
LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER