Mads Hermansen leverede en af sæsonens bedste målmandspræstatione, da Brøndby-keeperen stod en storkamp mod FC Nordsjælland i søndags.
Uheldigvis for Hermansen måtte han pille bolden ud af eget net to gange i 2-1-nederlaget, men havde det ikke været for den nyligt udtagne landsholdsmålmand, så havde nederlaget været markant større.
Det indrømmer klubbens assistenttræner Martin Retov til Discovery+, hvor han kommer ind på, at Hermansens præstation var på et enormt højt niveau.
– Det var vel i virkeligheden nok hans bedste kamp, jeg har set fra vores førstehold. Jeg har haft Mads siden U17-holdet, så jeg ved godt, hvad han indeholder, og det tror jeg også, at alle andre ved.
– Men det her niveau han viste her, et par dage efter han er udtaget til A-landsholdet, var jo fuldstændig absurd. Havde han ikke været der på dagen, havde vi tabt større. Det må vi være ærlige at sige, fortæller Brøndby-assistenten.
Her fremhæver han Hermansens famøse trippel-redning i slutningen af kampen ved 1-1, da han først pillede Ernest Nuamahs straffespark, hvorefter han i to omgange pillede glansen af Wahid Faghir.
Aktionen var så vild, at Brøndby siden da har lavet en trøje dedikeret til redningerne.
Martin Retov kalder da også de to sidste redninger for “ikke normale”.
Han kigger ligeledes fremad og spår Hermansen en stor fremtid.
– Han er 22 år, og det er jo intet for en målmand, som allerede nu står på et af storholdene i et land. Han er vant til presset og det at være i en storklub og skulle vinde kampe hver gang. Han kan drive det langt, ham der, fortæller Martin Retov.
Mads Hermansen får tjansen som tredjekeeper for landsholdet i de kommende to EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan. Det viser dog tydeligt hvor stort et håb, Kasper Hjulmand har til ham, at han hiver ham med til kampene, med tanke på at Hermansensen ikke blev udtaget til VM.
Se hele snakken om Mads Hermansen i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
Portugal – Spanien
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
