Efter chokudtagelse: Brøndby-spiller bliver hjemme

Brøndby-spilleren Blas Riveros var i første omgang udtaget til Paraguays landshold til de kommende landskampe. Han bliver dog hjemme i Danmark, oplyser klubben.



Det kom som noget af et chok, da Brøndby-spilleren Blas Riveros i slutningen af september blev udtaget til Paraguays landshold

Overraskende var det, fordi Riveros endnu er i gang med sin genoptræning efter korsbåndsskaden sidste år. Han træner fuldt med, men har blot spillet 30 minutter for reserveholdet siden skaden.

Niels Frederiksen var da også ude efterfølgende og sige, at han ikke forventede, at Riveros skulle afsted. Dette er gået i opfyldelse, hvilket et kig på Brøndbys overblik over landsholdsspillere, der skal afsted i denne termin, bekræfter. Her fremgår Riveros’ navn ikke nogle steder. 

Brøndby har da også været i dialog med Paraguays landshold om netop Riveros. 

– Efter dialog med Paraguyas landshold er alle parter enige om, at det er bedst for hans genoptræning, at han bliver her og træner sammen med holdkammeraterne, fortæller Christian Schultz, der er kommunikationschef i Brøndby, til tipsbladet.dk. 

Brøndby oplyser, at Paraguays fodboldforbund ikke var klar over, hvor langt Riveros var i sit genoptræningsforløb, da de udtog ham. Der var dog ingen sure miner, da Brøndby gjorde det klart, at Riveros ville have bedst af at blive i Danmark, i og med han heller ikke har spillet en gældende kamp, efter han begyndte at træne fuldt med for fem til seks uger siden.

Torsdag er forventningen, at Blas Riveros får minimum en halvleg i benene, når Brøndbys reservehold skal i aktion mod Lyngby. 

Han nåede at spille to kampe for Brøndby, før han blev skadet mod OB sidste november.





Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA – Belgien

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasiliansk boost før Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson