Efter chokudtagelse: Brøndby-spiller bliver hjemme

Brøndby-spilleren Blas Riveros var i første omgang udtaget til Paraguays landshold til de kommende landskampe. Han bliver dog hjemme i Danmark, oplyser klubben.



Det kom som noget af et chok, da Brøndby-spilleren Blas Riveros i slutningen af september blev udtaget til Paraguays landshold

Overraskende var det, fordi Riveros endnu er i gang med sin genoptræning efter korsbåndsskaden sidste år. Han træner fuldt med, men har blot spillet 30 minutter for reserveholdet siden skaden.

Niels Frederiksen var da også ude efterfølgende og sige, at han ikke forventede, at Riveros skulle afsted. Dette er gået i opfyldelse, hvilket et kig på Brøndbys overblik over landsholdsspillere, der skal afsted i denne termin, bekræfter. Her fremgår Riveros’ navn ikke nogle steder. 

Brøndby har da også været i dialog med Paraguays landshold om netop Riveros. 

– Efter dialog med Paraguyas landshold er alle parter enige om, at det er bedst for hans genoptræning, at han bliver her og træner sammen med holdkammeraterne, fortæller Christian Schultz, der er kommunikationschef i Brøndby, til tipsbladet.dk. 

Brøndby oplyser, at Paraguays fodboldforbund ikke var klar over, hvor langt Riveros var i sit genoptræningsforløb, da de udtog ham. Der var dog ingen sure miner, da Brøndby gjorde det klart, at Riveros ville have bedst af at blive i Danmark, i og med han heller ikke har spillet en gældende kamp, efter han begyndte at træne fuldt med for fem til seks uger siden.

Torsdag er forventningen, at Blas Riveros får minimum en halvleg i benene, når Brøndbys reservehold skal i aktion mod Lyngby. 

Han nåede at spille to kampe for Brøndby, før han blev skadet mod OB sidste november.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Smider Salah-bombe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Det var vanvittigt brutalt

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Sender stikpille til FC København-flop

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League