Brøndby (TIPSBLADET) Oliver Provstgaard fik en hårdhændet behandling på Brøndby Stadion, da Vejle mandag aften tabte med 2-1 til Brøndby.
Det var da ikke kun resultatet, der var skyld i den hårde behandling. Det var hjemmeholdets tilskuere i lige så høj grad, der efter især én situation havde set sig sur på Vejle-midtstopperen, der umiddelbart efter blev mødt med tusindevis af buh-råb fra lægterne.
– Jeg tror bare, at det var fordi, jeg ikke gav bolden til dem. Der var en situation, hvor der er en anden bold ude i siden, men vores mand kommer først på den i en presset situation. Dommeren skulle nok have givet den til Brøndby, men for at være helt ærlig, så er det ikke mig der bestemmer. Jeg får bolden for mine fødder, og så spiller jeg med den
– Så vidt jeg ved fjernede de den regel med at man skulle give bolden til de andre for nogle år siden, så jeg spiller spillet og jeg spiller efter reglerne.
Motiverer det dig eller er det hårdt?
– Jeg ved ikke, om det er motiverende, men jeg kan konkludere, at det heller ikke er hårdt i hvert fald. Jeg havde ikke forventet, at de alle sammen ville komme og klappe af mig alligevel. Så det betyder ikke det store
Er det noget, man lægger mærke til på banen?
– Ja, helt sikkert. Man siger altid, at man holder fokus på spillet på banen, men man kan ikke undgå at høre, at der står en hel langside og råber af dig. Jeg synes bare, at det er fedt, at der er lidt gang i lægterne, afsluttede Oliver Provstgaard til Tipsbladet og den øvrige presse.
Vejle står som det eneste hold noteret for 0 point efter de to første kampe og befinder sig derfor på sidstepladsen.
Næste opgave for Oliver Provstgaard og co. er hjemme mod FC Nordsjælland mandag aften klokken 19:00.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
På vej til storklub?