Blev buhet af BIF-fans: Jeg spiller bare spillet

Oliver Provstgaard var ikke en populær mand på Brøndby Stadion, men det gik ham ikke spor på.



Brøndby (TIPSBLADET) Oliver Provstgaard fik en hårdhændet behandling på Brøndby Stadion, da Vejle mandag aften tabte med 2-1 til Brøndby.

Det var da ikke kun resultatet, der var skyld i den hårde behandling. Det var hjemmeholdets tilskuere i lige så høj grad, der efter især én situation havde set sig sur på Vejle-midtstopperen, der umiddelbart efter blev mødt med tusindevis af buh-råb fra lægterne. 

– Jeg tror bare, at det var fordi, jeg ikke gav bolden til dem. Der var en situation, hvor der er en anden bold ude i siden, men vores mand kommer først på den i en presset situation. Dommeren skulle nok have givet den til Brøndby, men for at være helt ærlig, så er det ikke mig der bestemmer. Jeg får bolden for mine fødder, og så spiller jeg med den

– Så vidt jeg ved fjernede de den regel med at man skulle give bolden til de andre for nogle år siden, så jeg spiller spillet og jeg spiller efter reglerne.

Motiverer det dig eller er det hårdt?

– Jeg ved ikke, om det er motiverende, men jeg kan konkludere, at det heller ikke er hårdt i hvert fald. Jeg havde ikke forventet, at de alle sammen ville komme og klappe af mig alligevel. Så det betyder ikke det store

Er det noget, man lægger mærke til på banen?

– Ja, helt sikkert. Man siger altid, at man holder fokus på spillet på banen, men man kan ikke undgå at høre, at der står en hel langside og råber af dig. Jeg synes bare, at det er fedt, at der er lidt gang i lægterne, afsluttede Oliver Provstgaard til Tipsbladet og den øvrige presse.

Vejle står som det eneste hold noteret for 0 point efter de to første kampe og befinder sig derfor på sidstepladsen.

Næste opgave for Oliver Provstgaard og co. er hjemme mod FC Nordsjælland mandag aften klokken 19:00. 







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Supercomputer: De vinder VM

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr