Blev buhet af BIF-fans: Jeg spiller bare spillet

Oliver Provstgaard var ikke en populær mand på Brøndby Stadion, men det gik ham ikke spor på.



Brøndby (TIPSBLADET) Oliver Provstgaard fik en hårdhændet behandling på Brøndby Stadion, da Vejle mandag aften tabte med 2-1 til Brøndby.

Det var da ikke kun resultatet, der var skyld i den hårde behandling. Det var hjemmeholdets tilskuere i lige så høj grad, der efter især én situation havde set sig sur på Vejle-midtstopperen, der umiddelbart efter blev mødt med tusindevis af buh-råb fra lægterne. 

– Jeg tror bare, at det var fordi, jeg ikke gav bolden til dem. Der var en situation, hvor der er en anden bold ude i siden, men vores mand kommer først på den i en presset situation. Dommeren skulle nok have givet den til Brøndby, men for at være helt ærlig, så er det ikke mig der bestemmer. Jeg får bolden for mine fødder, og så spiller jeg med den

– Så vidt jeg ved fjernede de den regel med at man skulle give bolden til de andre for nogle år siden, så jeg spiller spillet og jeg spiller efter reglerne.

Motiverer det dig eller er det hårdt?

– Jeg ved ikke, om det er motiverende, men jeg kan konkludere, at det heller ikke er hårdt i hvert fald. Jeg havde ikke forventet, at de alle sammen ville komme og klappe af mig alligevel. Så det betyder ikke det store

Er det noget, man lægger mærke til på banen?

– Ja, helt sikkert. Man siger altid, at man holder fokus på spillet på banen, men man kan ikke undgå at høre, at der står en hel langside og råber af dig. Jeg synes bare, at det er fedt, at der er lidt gang i lægterne, afsluttede Oliver Provstgaard til Tipsbladet og den øvrige presse.

Vejle står som det eneste hold noteret for 0 point efter de to første kampe og befinder sig derfor på sidstepladsen.

Næste opgave for Oliver Provstgaard og co. er hjemme mod FC Nordsjælland mandag aften klokken 19:00. 





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

FC København bekræfter transfer

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Anton Gaaei-handel meldes død

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou