Brøndby (TIPSBLADET) Oliver Provstgaard fik en hårdhændet behandling på Brøndby Stadion, da Vejle mandag aften tabte med 2-1 til Brøndby.
Det var da ikke kun resultatet, der var skyld i den hårde behandling. Det var hjemmeholdets tilskuere i lige så høj grad, der efter især én situation havde set sig sur på Vejle-midtstopperen, der umiddelbart efter blev mødt med tusindevis af buh-råb fra lægterne.
– Jeg tror bare, at det var fordi, jeg ikke gav bolden til dem. Der var en situation, hvor der er en anden bold ude i siden, men vores mand kommer først på den i en presset situation. Dommeren skulle nok have givet den til Brøndby, men for at være helt ærlig, så er det ikke mig der bestemmer. Jeg får bolden for mine fødder, og så spiller jeg med den
– Så vidt jeg ved fjernede de den regel med at man skulle give bolden til de andre for nogle år siden, så jeg spiller spillet og jeg spiller efter reglerne.
Motiverer det dig eller er det hårdt?
– Jeg ved ikke, om det er motiverende, men jeg kan konkludere, at det heller ikke er hårdt i hvert fald. Jeg havde ikke forventet, at de alle sammen ville komme og klappe af mig alligevel. Så det betyder ikke det store
Er det noget, man lægger mærke til på banen?
– Ja, helt sikkert. Man siger altid, at man holder fokus på spillet på banen, men man kan ikke undgå at høre, at der står en hel langside og råber af dig. Jeg synes bare, at det er fedt, at der er lidt gang i lægterne, afsluttede Oliver Provstgaard til Tipsbladet og den øvrige presse.
Vejle står som det eneste hold noteret for 0 point efter de to første kampe og befinder sig derfor på sidstepladsen.
Næste opgave for Oliver Provstgaard og co. er hjemme mod FC Nordsjælland mandag aften klokken 19:00.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
Schweiz sender Colombia ud af VM
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’