Brøndby (TIPSBLADET) Oliver Provstgaard fik en hårdhændet behandling på Brøndby Stadion, da Vejle mandag aften tabte med 2-1 til Brøndby.
Det var da ikke kun resultatet, der var skyld i den hårde behandling. Det var hjemmeholdets tilskuere i lige så høj grad, der efter især én situation havde set sig sur på Vejle-midtstopperen, der umiddelbart efter blev mødt med tusindevis af buh-råb fra lægterne.
– Jeg tror bare, at det var fordi, jeg ikke gav bolden til dem. Der var en situation, hvor der er en anden bold ude i siden, men vores mand kommer først på den i en presset situation. Dommeren skulle nok have givet den til Brøndby, men for at være helt ærlig, så er det ikke mig der bestemmer. Jeg får bolden for mine fødder, og så spiller jeg med den
– Så vidt jeg ved fjernede de den regel med at man skulle give bolden til de andre for nogle år siden, så jeg spiller spillet og jeg spiller efter reglerne.
Motiverer det dig eller er det hårdt?
– Jeg ved ikke, om det er motiverende, men jeg kan konkludere, at det heller ikke er hårdt i hvert fald. Jeg havde ikke forventet, at de alle sammen ville komme og klappe af mig alligevel. Så det betyder ikke det store
Er det noget, man lægger mærke til på banen?
– Ja, helt sikkert. Man siger altid, at man holder fokus på spillet på banen, men man kan ikke undgå at høre, at der står en hel langside og råber af dig. Jeg synes bare, at det er fedt, at der er lidt gang i lægterne, afsluttede Oliver Provstgaard til Tipsbladet og den øvrige presse.
Vejle står som det eneste hold noteret for 0 point efter de to første kampe og befinder sig derfor på sidstepladsen.
Næste opgave for Oliver Provstgaard og co. er hjemme mod FC Nordsjælland mandag aften klokken 19:00.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS