Blev kaldt ‘cunts’: Nu tænker de ‘fuck Silkeborg’

Tipsbladet har talt med journalist Barry Landy, der fortæller, at Drogheda-fansene er irriterede over SIlkeborg-fansenes store modstand over, at de snart kan blive søsterklubber.



(Silkeborg) Tipsbladet: Det er ikke nemt, når et enebarn efter en skilsmisse pludselig kan ende med at få sig nogle papsøskende i en ny familiekonstellation, men netop dette kan blive tilfældet for Silkeborg IF, når de onsdag aften officielt kan komme på amerikanske hænder.

Og der har i den grad været heftig modstand mod opkøbet og udsigten til at blive en del af et flerklubsejerskab blandt dele af Silkeborgs fans.

Der har været forskellige tiltag fra stemningsboykot, underskriftsindsamlinger og protestbannere mod, at amerikanerne køber sig ind i den midtjyske klub.

Men hos deres formentlig kommende søsterklubbers fans var der ikke stor forståelse for, at der lige pludselig blev skudt med skriftlige ørefiner efter dem i kampen mod AGF fra dele af Silkeborgs fans.

Den hårde tone har i den grad ændret den måde, som fansene af den irske klub Drogheda ser på deres kommende ‘venner’ fra Søhøjlandet.

– Drogheda-fansene blev irriterede over det. Da de først hørte om en ny klub under Trivelas-faner, var de begejstrede, men da de så banneren, ændrede deres holdning sig til ‘Fuck Silkeborg’, siger Barry Landy, der følger Drogheda United på nærmeste hold for mediet, Love is the Drog, i et interview til Tipsbladet.

Hos den irske klub har der været stor begejstring for, hvad Trivela Group har gjort for dem. Derfor har de svært ved at forstå, hvorfor man ikke ser det som noget positivt i Danmark. De to klubber, Walsall og Drogheda, har endda spillet træningskampe mod hinanden, hvor der har været god stemning på tribunene, mens der også er fans, der rejser mellem klubberne for at se, hvordan det går deres venner.

Men disse udsigter kan muligvis blive lange, efter de signaler, der er blevet sendt fra nogle af Silkeborgs fans.

– Drogheda-fansene vil ikke tigge om noget venskab, men havde da håbet på det. Hvis Silkeborg ikke kan lide dem, vil de gengælde følelsen. De var ikke så krænket, men de satte ikke pris på det. Fodboldfans kan ofte ikke lide fans af andre klubber. Det er normalt, de er vant til det. Så – fuck Silkeborg er svaret.

Den irske klub blev ligesom Silkeborg nationale cupvindere i denne sæson og har udsigt til at overgå til fuldtidsprofessionalisme, når de starter op igen til foråret.





Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

De viser interesse for Lyngby-profil

Supercomputer: De rykker op i Superligaen