Blev kaldt ‘cunts’: Nu tænker de ‘fuck Silkeborg’

Tipsbladet har talt med journalist Barry Landy, der fortæller, at Drogheda-fansene er irriterede over SIlkeborg-fansenes store modstand over, at de snart kan blive søsterklubber.



(Silkeborg) Tipsbladet: Det er ikke nemt, når et enebarn efter en skilsmisse pludselig kan ende med at få sig nogle papsøskende i en ny familiekonstellation, men netop dette kan blive tilfældet for Silkeborg IF, når de onsdag aften officielt kan komme på amerikanske hænder.

Og der har i den grad været heftig modstand mod opkøbet og udsigten til at blive en del af et flerklubsejerskab blandt dele af Silkeborgs fans.

Der har været forskellige tiltag fra stemningsboykot, underskriftsindsamlinger og protestbannere mod, at amerikanerne køber sig ind i den midtjyske klub.

Men hos deres formentlig kommende søsterklubbers fans var der ikke stor forståelse for, at der lige pludselig blev skudt med skriftlige ørefiner efter dem i kampen mod AGF fra dele af Silkeborgs fans.

Den hårde tone har i den grad ændret den måde, som fansene af den irske klub Drogheda ser på deres kommende ‘venner’ fra Søhøjlandet.

– Drogheda-fansene blev irriterede over det. Da de først hørte om en ny klub under Trivelas-faner, var de begejstrede, men da de så banneren, ændrede deres holdning sig til ‘Fuck Silkeborg’, siger Barry Landy, der følger Drogheda United på nærmeste hold for mediet, Love is the Drog, i et interview til Tipsbladet.

Hos den irske klub har der været stor begejstring for, hvad Trivela Group har gjort for dem. Derfor har de svært ved at forstå, hvorfor man ikke ser det som noget positivt i Danmark. De to klubber, Walsall og Drogheda, har endda spillet træningskampe mod hinanden, hvor der har været god stemning på tribunene, mens der også er fans, der rejser mellem klubberne for at se, hvordan det går deres venner.

Men disse udsigter kan muligvis blive lange, efter de signaler, der er blevet sendt fra nogle af Silkeborgs fans.

– Drogheda-fansene vil ikke tigge om noget venskab, men havde da håbet på det. Hvis Silkeborg ikke kan lide dem, vil de gengælde følelsen. De var ikke så krænket, men de satte ikke pris på det. Fodboldfans kan ofte ikke lide fans af andre klubber. Det er normalt, de er vant til det. Så – fuck Silkeborg er svaret.

Den irske klub blev ligesom Silkeborg nationale cupvindere i denne sæson og har udsigt til at overgå til fuldtidsprofessionalisme, når de starter op igen til foråret.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker