VEJLE (Tipsbladet): Onsdag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny ejerkreds af lokale investorer, der køber Andrej Zolotko ud, og som del af den nye virkelighed i klubben bliver Mikkel Hemmersam sportsdirektør.
Hemmersam arbejdede sidste for Anderlecht, hvor han stoppede efter eget valg i efteråret, og han har tidligere arbejdet en årrække i såvel FC København som FC Nordsjælland.
Sidste sommer såvel som i efteråret blev Mikkel Hemmersam på rygtebørsen nævnt som et muligt navn til et comeback i FC København, og Hemmersam blev også inkluderet som en potentiel kandidat til det job, der blev ledigt i Brøndby IF med Carsten V. Jensens exit som sportsdirektør midt på efteråret.
Hvem der præcist var på banen har Mikkel Hemmresam ikke lyst til at gå ind i, men den nye Vejle-chef bekræfter, at der var andre muligheder.
– Jeg har været mega glad for den interesse, jeg har oplevet. Men jeg er også mega glad for at være her i Vejle. Og det synes jeg er det vigtigste, at jeg har valgt Vejle over de andre ting, som jeg havde mulighed for, siger Mikkel Hemmersam, der har haft konkrete muligheder for at sige ja til stillinger i andre klubber.
– Det har både været i Danmark og i udlandet. Men jeg kunne bare mærke, at det der trak i mig, det var, at jeg skulle være tro mod de tre ting, som jeg havde stillet op, og det har jeg fået her i forhold til, hvordan man kommer op og etablerer sig i Superligaen, siger Mikkel Hemmersam, der har betonet, at han ville arbejde langsigtet, noget der eksempelvis i Anderlecht var sværere med det gigantiske pres og tidspres, der var på traditionsklubben.
– Da jeg kom fra Anderlecht, havde jeg besluttet mig for at have nogle måneder, hvor jeg ikke lavede noget som helst. De seneste ti år af mit liv har det været med fuld fart frem, så jeg har brugt lidt tid i de tre måneder på at finde ud af, hvad der var vigtigt for mig i mit næste skridt.
– Der kom jeg relativt hurtigt frem til, at det vigtigste for mig var, at det skulle være et projekt med stort potentiale og med nogle kompetente og fantastisk dejlige mennesker. Alle de ting kan jeg krydse af her i Vejle. Med den proces, vi har været igennem, har det været relativt nemt at sige ja til Vejle, siger Mikkel Hemmersam.
Vejle begynder forårssæsonen i Aalborg som tårnhøj favorit til nedrykning med ti point op til Sønderjyske på tiendepladsen og dermed overlevelse.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE