Blev rygtet til FCK og BIF: Bekræfter andre tilbud

Mikkel Hemmersam havde mulighed for at blive leder andre steder i både dansk og internationalt fodbold, da han valgte Vejle Boldklub.



VEJLE (Tipsbladet): Onsdag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny ejerkreds af lokale investorer, der køber Andrej Zolotko ud, og som del af den nye virkelighed i klubben bliver Mikkel Hemmersam sportsdirektør.

Hemmersam arbejdede sidste for Anderlecht, hvor han stoppede efter eget valg i efteråret, og han har tidligere arbejdet en årrække i såvel FC København som FC Nordsjælland.

Sidste sommer såvel som i efteråret blev Mikkel Hemmersam på rygtebørsen nævnt som et muligt navn til et comeback i FC København, og Hemmersam blev også inkluderet som en potentiel kandidat til det job, der blev ledigt i Brøndby IF med Carsten V. Jensens exit som sportsdirektør midt på efteråret.

Hvem der præcist var på banen har Mikkel Hemmresam ikke lyst til at gå ind i, men den nye Vejle-chef bekræfter, at der var andre muligheder.

– Jeg har været mega glad for den interesse, jeg har oplevet. Men jeg er også mega glad for at være her i Vejle. Og det synes jeg er det vigtigste, at jeg har valgt Vejle over de andre ting, som jeg havde mulighed for, siger Mikkel Hemmersam, der har haft konkrete muligheder for at sige ja til stillinger i andre klubber.

– Det har både været i Danmark og i udlandet. Men jeg kunne bare mærke, at det der trak i mig, det var, at jeg skulle være tro mod de tre ting, som jeg havde stillet op, og det har jeg fået her i forhold til, hvordan man kommer op og etablerer sig i Superligaen, siger Mikkel Hemmersam, der har betonet, at han ville arbejde langsigtet, noget der eksempelvis i Anderlecht var sværere med det gigantiske pres og tidspres, der var på traditionsklubben.

– Da jeg kom fra Anderlecht, havde jeg besluttet mig for at have nogle måneder, hvor jeg ikke lavede noget som helst. De seneste ti år af mit liv har det været med fuld fart frem, så jeg har brugt lidt tid i de tre måneder på at finde ud af, hvad der var vigtigt for mig i mit næste skridt.

– Der kom jeg relativt hurtigt frem til, at det vigtigste for mig var, at det skulle være et projekt med stort potentiale og med nogle kompetente og fantastisk dejlige mennesker. Alle de ting kan jeg krydse af her i Vejle. Med den proces, vi har været igennem, har det været relativt nemt at sige ja til Vejle, siger Mikkel Hemmersam.

Vejle begynder forårssæsonen i Aalborg som tårnhøj favorit til nedrykning med ti point op til Sønderjyske på tiendepladsen og dermed overlevelse.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hylder FC København og Brøndby

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jess Thorup på vej til denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FC København i intense transferforhandlinger

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

FCM-flop i chokskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!