Bo Henriksen: Alle hyper FCK

FCM-træner Bo Henriksen mener, at FCK bliver hypet i øjeblikket. Han glæder sig til søndagens opgør.



Der er lagt op til et længe ventet topbrag i Superligaen, når FC Midtjylland søndag gæster FC København.

For to runder siden stjal københavnerne førstepladsen tilbage fra midtjyderne, og netop FCK høster mange roser for spillet på banen.

Den altid kække FCM-træner, Bo Henriksen, antyder, at københavnerne måske får en tand for meget ros.

– Alle hyper jo FCK op og kalder dem det bedste hold, siger han.

– Alle snakker om, hvor dygtige de er, og det har de også været. Det skal vi også have respekt for.

– Jeg glæder mig bare til at komme derind (i Parken, red.) og spille en fodboldkamp.

– Vi har ikke nogen god statistik mod dem i de foregående kampe, uden at jeg kender den 100 procent. Overordnet tror jeg dog, at det ser meget godt ud, siger Henriksen.

I sidste sæson trak FCM det længste strå i to af de fire indbyrdes opgør i Superligaen, mens det også blev til en FCK-sejr samt en uafgjort kamp.

Torsdag fik FCM en blandet optakt til topopgøret, da det blev til 1-1 i Europa League mod bulgarske Ludogorets.

Til trods for at det ikke blev til en sejr, var der tilfredshed over præstationen, og netop præstationen håber forsvarspiller Henrik Dalsgaard at gentage mod FCK.

– Vi er skuffede over, at vi ikke fik tre point mod Ludogorets. Men i morgen (fredag, red.) er vi klar til at kigge på FCK-kampen, hvor vi forhåbentlig kan se frem til fuldstændig samme udtryk, siger Dalsgaard.

Med torsdagens kamp sparkede FCM samtidig gang i en periode med seks kampe på 18 dage, hvor holdet også indtræder i pokalturneringen mod Kjellerup IF.

Det tætte program er dog ikke noget, som for alvor udfordrer truppen, mener Erik Sviatchenko.

– Det bliver en rigtig vigtig periode. Vi er vant til at spille mange kampe, og vi har gode spillere, som kan spille mange kampe.

– Det bliver en afgørende periode, men med det udtryk, vi har, så skal der ikke meget til, før at det tipper til vores fordel, og det er en positiv spiral at komme ind i, siger FCM’s anfører.

Der venter søndag midtjyderne en varm velkomst i et udsolgt Parken, hvor der er solgt godt og vel 38.000 billetter.

/ritzau/






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Erik ten Hag jagter dansker

PSG – Arsenal

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic