Der er lagt op til et længe ventet topbrag i Superligaen, når FC Midtjylland søndag gæster FC København.
For to runder siden stjal københavnerne førstepladsen tilbage fra midtjyderne, og netop FCK høster mange roser for spillet på banen.
Den altid kække FCM-træner, Bo Henriksen, antyder, at københavnerne måske får en tand for meget ros.
– Alle hyper jo FCK op og kalder dem det bedste hold, siger han.
– Alle snakker om, hvor dygtige de er, og det har de også været. Det skal vi også have respekt for.
– Jeg glæder mig bare til at komme derind (i Parken, red.) og spille en fodboldkamp.
– Vi har ikke nogen god statistik mod dem i de foregående kampe, uden at jeg kender den 100 procent. Overordnet tror jeg dog, at det ser meget godt ud, siger Henriksen.
I sidste sæson trak FCM det længste strå i to af de fire indbyrdes opgør i Superligaen, mens det også blev til en FCK-sejr samt en uafgjort kamp.
Torsdag fik FCM en blandet optakt til topopgøret, da det blev til 1-1 i Europa League mod bulgarske Ludogorets.
Til trods for at det ikke blev til en sejr, var der tilfredshed over præstationen, og netop præstationen håber forsvarspiller Henrik Dalsgaard at gentage mod FCK.
– Vi er skuffede over, at vi ikke fik tre point mod Ludogorets. Men i morgen (fredag, red.) er vi klar til at kigge på FCK-kampen, hvor vi forhåbentlig kan se frem til fuldstændig samme udtryk, siger Dalsgaard.
Med torsdagens kamp sparkede FCM samtidig gang i en periode med seks kampe på 18 dage, hvor holdet også indtræder i pokalturneringen mod Kjellerup IF.
Det tætte program er dog ikke noget, som for alvor udfordrer truppen, mener Erik Sviatchenko.
– Det bliver en rigtig vigtig periode. Vi er vant til at spille mange kampe, og vi har gode spillere, som kan spille mange kampe.
– Det bliver en afgørende periode, men med det udtryk, vi har, så skal der ikke meget til, før at det tipper til vores fordel, og det er en positiv spiral at komme ind i, siger FCM’s anfører.
Der venter søndag midtjyderne en varm velkomst i et udsolgt Parken, hvor der er solgt godt og vel 38.000 billetter.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
