Der er lagt op til et længe ventet topbrag i Superligaen, når FC Midtjylland søndag gæster FC København.
For to runder siden stjal københavnerne førstepladsen tilbage fra midtjyderne, og netop FCK høster mange roser for spillet på banen.
Den altid kække FCM-træner, Bo Henriksen, antyder, at københavnerne måske får en tand for meget ros.
– Alle hyper jo FCK op og kalder dem det bedste hold, siger han.
– Alle snakker om, hvor dygtige de er, og det har de også været. Det skal vi også have respekt for.
– Jeg glæder mig bare til at komme derind (i Parken, red.) og spille en fodboldkamp.
– Vi har ikke nogen god statistik mod dem i de foregående kampe, uden at jeg kender den 100 procent. Overordnet tror jeg dog, at det ser meget godt ud, siger Henriksen.
I sidste sæson trak FCM det længste strå i to af de fire indbyrdes opgør i Superligaen, mens det også blev til en FCK-sejr samt en uafgjort kamp.
Torsdag fik FCM en blandet optakt til topopgøret, da det blev til 1-1 i Europa League mod bulgarske Ludogorets.
Til trods for at det ikke blev til en sejr, var der tilfredshed over præstationen, og netop præstationen håber forsvarspiller Henrik Dalsgaard at gentage mod FCK.
– Vi er skuffede over, at vi ikke fik tre point mod Ludogorets. Men i morgen (fredag, red.) er vi klar til at kigge på FCK-kampen, hvor vi forhåbentlig kan se frem til fuldstændig samme udtryk, siger Dalsgaard.
Med torsdagens kamp sparkede FCM samtidig gang i en periode med seks kampe på 18 dage, hvor holdet også indtræder i pokalturneringen mod Kjellerup IF.
Det tætte program er dog ikke noget, som for alvor udfordrer truppen, mener Erik Sviatchenko.
– Det bliver en rigtig vigtig periode. Vi er vant til at spille mange kampe, og vi har gode spillere, som kan spille mange kampe.
– Det bliver en afgørende periode, men med det udtryk, vi har, så skal der ikke meget til, før at det tipper til vores fordel, og det er en positiv spiral at komme ind i, siger FCM’s anfører.
Der venter søndag midtjyderne en varm velkomst i et udsolgt Parken, hvor der er solgt godt og vel 38.000 billetter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-stjerne med i truppen – én er ude
NYHEDER
Vanvittig kamp: Barcelona tromler videre
EKSPERT
Ansæt IKKE Thomas Frank
NYHEDER
Christian Eriksen deler stor nyhed
NYHEDER
Højlund med hovedrolle i Napoli-fadæse
OPTAKT
FC København – AGF
HELT VILDT
Dansker går målamok: Bare han var kommet før
EKSKLUSIVT Stopper karrieren: ‘Jeg savner Danmark’
EKSKLUSIVT
Farzam: Derfor hentede FCK ikke Jacob Bruun Larsen
‘Han skider i egen rede’
OPTAKT
OB – Brøndby IF
TOPNYHED
Rigmand vil ikke købe FCK: Er mere til Brøndby
NYHEDER
FCK-legende: Froholdt bliver et historisk salg
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
HELT VILDT
Medier i chok over dansker – nu er han topscorer
NYHEDER
Bayern ydmyger Leipzig
NYHEDER
‘Det må aldrig nogensinde overskygges’
NYHEDER
Var en profil i United – nu spiller han ‘gratis’
INTERVIEW
Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
BIF-profil flået ud i pausen: Handler om umodenhed
OPTAKT
Lyngby BK – FC Nordsjælland
NYHEDER
Vejle slår AaB og spejder mod toppen
Liverpool vender truende nederlag til sejr
NYHEDER
Stjerne kom alvorligt til skade i Chelsea-sejr
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
