Bo Henriksen er en karismatisk person, og er der noget, man ikke kan tage fra ham, så er det, at han er en mand af følelser.
Følelser var der mange af, da Bo Henriksens AC Horsens-mandskab i 2018 ødelagde Brøndbys håb om et tiltrængt mesterskab, da man med to meget sene mål første reducerede til 1-2 og senere udlignede til 2-2.
Den sidste scoring fik Bo Henriksens til at spæne nedad sidelinjen for at fejre scoringen i ren Jose Mourinho-stil, og det er nok de færreste kendere af dansk fodbold, som ikke har set TV-billederne af en jublende Bo Henriksen.
Selv om det var et øjeblik af lykkerus for den nuværende Bundesliga-træner, så er det en episode, som han på ingen måde har været stolt af siden. Faktisk fortryder han det ganske meget.
Det siger han i et interview med Viaplay.
– Der er en ting, jeg var ked af bagefter. Det var efter Brøndby-kampen i 2018. Jeg var ked af, at jeg løb nedad sidelinjen på den måde. Jeg burde have slået hjernen til i stedet for følelsen. Følelsen var ikke at skulle tage noget væk fra nogle andre. Følelsen var, at for første gang nogensinde, mens jeg var i Horsens, var der fuldt hus. Der var 10.500 mennesker, og det kan godt være, at halvdelen af dem var Brøndby-folk.
– Det var den største kamp, mens jeg var der. At det er sådan et scenarie, at vi scorer to mål inden for tre minutter… Da jeg så Brøndby-folkenes reaktion bagefter, specielt spillerne, men også trænerne, så blev jeg ked af det. Det var ikke min mening at være irriterende overfor nogle, men det blev det så, og det er fair den dag i dag. Men jeg gør det der, fordi det er følelser. Det er ren instinkt. Der er ikke noget bad feelings i noget af det. Hverken mod dem demgang eller for den sags skyld nu. Det kunne jeg ikke drømme om, slår han fast.
Efter Bo Henriksens jubelscene kunne man da også se, at Brøndbys spillere, trænere og fremmødte fans var fuldstændig knuste over Kjartan Finnbogasons udligning.
Hele interviewet kan ses i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER