Bo Henriksen er en karismatisk person, og er der noget, man ikke kan tage fra ham, så er det, at han er en mand af følelser.
Følelser var der mange af, da Bo Henriksens AC Horsens-mandskab i 2018 ødelagde Brøndbys håb om et tiltrængt mesterskab, da man med to meget sene mål første reducerede til 1-2 og senere udlignede til 2-2.
Den sidste scoring fik Bo Henriksens til at spæne nedad sidelinjen for at fejre scoringen i ren Jose Mourinho-stil, og det er nok de færreste kendere af dansk fodbold, som ikke har set TV-billederne af en jublende Bo Henriksen.
Selv om det var et øjeblik af lykkerus for den nuværende Bundesliga-træner, så er det en episode, som han på ingen måde har været stolt af siden. Faktisk fortryder han det ganske meget.
Det siger han i et interview med Viaplay.
– Der er en ting, jeg var ked af bagefter. Det var efter Brøndby-kampen i 2018. Jeg var ked af, at jeg løb nedad sidelinjen på den måde. Jeg burde have slået hjernen til i stedet for følelsen. Følelsen var ikke at skulle tage noget væk fra nogle andre. Følelsen var, at for første gang nogensinde, mens jeg var i Horsens, var der fuldt hus. Der var 10.500 mennesker, og det kan godt være, at halvdelen af dem var Brøndby-folk.
– Det var den største kamp, mens jeg var der. At det er sådan et scenarie, at vi scorer to mål inden for tre minutter… Da jeg så Brøndby-folkenes reaktion bagefter, specielt spillerne, men også trænerne, så blev jeg ked af det. Det var ikke min mening at være irriterende overfor nogle, men det blev det så, og det er fair den dag i dag. Men jeg gør det der, fordi det er følelser. Det er ren instinkt. Der er ikke noget bad feelings i noget af det. Hverken mod dem demgang eller for den sags skyld nu. Det kunne jeg ikke drømme om, slår han fast.
Efter Bo Henriksens jubelscene kunne man da også se, at Brøndbys spillere, trænere og fremmødte fans var fuldstændig knuste over Kjartan Finnbogasons udligning.
Hele interviewet kan ses i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT