Bo Henriksen er en karismatisk person, og er der noget, man ikke kan tage fra ham, så er det, at han er en mand af følelser.
Følelser var der mange af, da Bo Henriksens AC Horsens-mandskab i 2018 ødelagde Brøndbys håb om et tiltrængt mesterskab, da man med to meget sene mål første reducerede til 1-2 og senere udlignede til 2-2.
Den sidste scoring fik Bo Henriksens til at spæne nedad sidelinjen for at fejre scoringen i ren Jose Mourinho-stil, og det er nok de færreste kendere af dansk fodbold, som ikke har set TV-billederne af en jublende Bo Henriksen.
Selv om det var et øjeblik af lykkerus for den nuværende Bundesliga-træner, så er det en episode, som han på ingen måde har været stolt af siden. Faktisk fortryder han det ganske meget.
Det siger han i et interview med Viaplay.
– Der er en ting, jeg var ked af bagefter. Det var efter Brøndby-kampen i 2018. Jeg var ked af, at jeg løb nedad sidelinjen på den måde. Jeg burde have slået hjernen til i stedet for følelsen. Følelsen var ikke at skulle tage noget væk fra nogle andre. Følelsen var, at for første gang nogensinde, mens jeg var i Horsens, var der fuldt hus. Der var 10.500 mennesker, og det kan godt være, at halvdelen af dem var Brøndby-folk.
– Det var den største kamp, mens jeg var der. At det er sådan et scenarie, at vi scorer to mål inden for tre minutter… Da jeg så Brøndby-folkenes reaktion bagefter, specielt spillerne, men også trænerne, så blev jeg ked af det. Det var ikke min mening at være irriterende overfor nogle, men det blev det så, og det er fair den dag i dag. Men jeg gør det der, fordi det er følelser. Det er ren instinkt. Der er ikke noget bad feelings i noget af det. Hverken mod dem demgang eller for den sags skyld nu. Det kunne jeg ikke drømme om, slår han fast.
Efter Bo Henriksens jubelscene kunne man da også se, at Brøndbys spillere, trænere og fremmødte fans var fuldstændig knuste over Kjartan Finnbogasons udligning.
Hele interviewet kan ses i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt