Bo Henriksen er en karismatisk person, og er der noget, man ikke kan tage fra ham, så er det, at han er en mand af følelser.
Følelser var der mange af, da Bo Henriksens AC Horsens-mandskab i 2018 ødelagde Brøndbys håb om et tiltrængt mesterskab, da man med to meget sene mål første reducerede til 1-2 og senere udlignede til 2-2.
Den sidste scoring fik Bo Henriksens til at spæne nedad sidelinjen for at fejre scoringen i ren Jose Mourinho-stil, og det er nok de færreste kendere af dansk fodbold, som ikke har set TV-billederne af en jublende Bo Henriksen.
Selv om det var et øjeblik af lykkerus for den nuværende Bundesliga-træner, så er det en episode, som han på ingen måde har været stolt af siden. Faktisk fortryder han det ganske meget.
Det siger han i et interview med Viaplay.
– Der er en ting, jeg var ked af bagefter. Det var efter Brøndby-kampen i 2018. Jeg var ked af, at jeg løb nedad sidelinjen på den måde. Jeg burde have slået hjernen til i stedet for følelsen. Følelsen var ikke at skulle tage noget væk fra nogle andre. Følelsen var, at for første gang nogensinde, mens jeg var i Horsens, var der fuldt hus. Der var 10.500 mennesker, og det kan godt være, at halvdelen af dem var Brøndby-folk.
– Det var den største kamp, mens jeg var der. At det er sådan et scenarie, at vi scorer to mål inden for tre minutter… Da jeg så Brøndby-folkenes reaktion bagefter, specielt spillerne, men også trænerne, så blev jeg ked af det. Det var ikke min mening at være irriterende overfor nogle, men det blev det så, og det er fair den dag i dag. Men jeg gør det der, fordi det er følelser. Det er ren instinkt. Der er ikke noget bad feelings i noget af det. Hverken mod dem demgang eller for den sags skyld nu. Det kunne jeg ikke drømme om, slår han fast.
Efter Bo Henriksens jubelscene kunne man da også se, at Brøndbys spillere, trænere og fremmødte fans var fuldstændig knuste over Kjartan Finnbogasons udligning.
Hele interviewet kan ses i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
INTERVIEW