Efter 0-0 hjemme mod Randers lørdag er Horsens nu sikret endnu en sæson i landets bedste fodboldrække, Superligaen.
Med det uafgjorte resultat er holdet nemlig 13 point foran Hobro, der med fire kampe tilbage i nedrykningsspillets pulje 2 ikke længere kan indhente Horsens.
Dermed skal Horsens efter sommeren i gang med sin femte superligasæson i træk, og træner Bo Henriksen mener, at det er en historisk bedrift, når man tænker på klubbens størrelse.
– Det er jo magisk, at vi gør noget så vanvittigt i en lille klub som vores.
– Vi overlever for fjerde år i træk, og det er jo aldrig sket før, og derfor er det en historisk dag for den her fodboldklub, siger Henriksen.
Overlevelsen er især blevet sikret efter et flot forår, hvor holdet lige nu er inde i en stime, hvor de seneste seks kampe er endt uden nederlag.
Især sejrene over de tre storhold FC København, FC Midtjylland og Brøndby har været imponerende, og det er da også de kampe, den tidligere Horsens-spiller Mathias Nielsen, som lørdag var modstander hos Randers, fremhæver, da han sætter ord på Horsens’ flotte præstation.
– Horsens skal især have ros for det fremragende forår, hvor holdet har slået alle de store hold.
– Jeg har selv været her, og jeg ved, hvad det handler om i Horsens, derfor ved jeg også, at Horsens er super glade for det her, siger forsvarsspilleren.
Og det er ikke bare Nielsen, der har bemærket de flotte resultater, som Horsens har leveret på det seneste.
Randers-træner Thomas Thomasberg nævner også Horsens flotte stime, og han pointerer ydermere Horsens’ evne til at få det optimale ud af deres mål.
– Altså kigger man på holdets målscore, så skulle Horsens jo have ligget til nedrykning.
– Det viser bare, at de har været dygtige til at få det optimale ud af deres mål og deres indsatser, konstaterer kronjydernes træner.
Horsens har indtil videre i sæsonen kun scoret 28 mål.
Det er samme antal som Esbjerg, der lige nu er nummer fire i pulje 2 og har 15 point færre end Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
VM-spiller alvorligt skadet
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Liam Rosenior tager til Paris
EKSKLUSIVT
