Efter 0-0 hjemme mod Randers lørdag er Horsens nu sikret endnu en sæson i landets bedste fodboldrække, Superligaen.
Med det uafgjorte resultat er holdet nemlig 13 point foran Hobro, der med fire kampe tilbage i nedrykningsspillets pulje 2 ikke længere kan indhente Horsens.
Dermed skal Horsens efter sommeren i gang med sin femte superligasæson i træk, og træner Bo Henriksen mener, at det er en historisk bedrift, når man tænker på klubbens størrelse.
– Det er jo magisk, at vi gør noget så vanvittigt i en lille klub som vores.
– Vi overlever for fjerde år i træk, og det er jo aldrig sket før, og derfor er det en historisk dag for den her fodboldklub, siger Henriksen.
Overlevelsen er især blevet sikret efter et flot forår, hvor holdet lige nu er inde i en stime, hvor de seneste seks kampe er endt uden nederlag.
Især sejrene over de tre storhold FC København, FC Midtjylland og Brøndby har været imponerende, og det er da også de kampe, den tidligere Horsens-spiller Mathias Nielsen, som lørdag var modstander hos Randers, fremhæver, da han sætter ord på Horsens’ flotte præstation.
– Horsens skal især have ros for det fremragende forår, hvor holdet har slået alle de store hold.
– Jeg har selv været her, og jeg ved, hvad det handler om i Horsens, derfor ved jeg også, at Horsens er super glade for det her, siger forsvarsspilleren.
Og det er ikke bare Nielsen, der har bemærket de flotte resultater, som Horsens har leveret på det seneste.
Randers-træner Thomas Thomasberg nævner også Horsens flotte stime, og han pointerer ydermere Horsens’ evne til at få det optimale ud af deres mål.
– Altså kigger man på holdets målscore, så skulle Horsens jo have ligget til nedrykning.
– Det viser bare, at de har været dygtige til at få det optimale ud af deres mål og deres indsatser, konstaterer kronjydernes træner.
Horsens har indtil videre i sæsonen kun scoret 28 mål.
Det er samme antal som Esbjerg, der lige nu er nummer fire i pulje 2 og har 15 point færre end Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
