Efter 0-0 hjemme mod Randers lørdag er Horsens nu sikret endnu en sæson i landets bedste fodboldrække, Superligaen.
Med det uafgjorte resultat er holdet nemlig 13 point foran Hobro, der med fire kampe tilbage i nedrykningsspillets pulje 2 ikke længere kan indhente Horsens.
Dermed skal Horsens efter sommeren i gang med sin femte superligasæson i træk, og træner Bo Henriksen mener, at det er en historisk bedrift, når man tænker på klubbens størrelse.
– Det er jo magisk, at vi gør noget så vanvittigt i en lille klub som vores.
– Vi overlever for fjerde år i træk, og det er jo aldrig sket før, og derfor er det en historisk dag for den her fodboldklub, siger Henriksen.
Overlevelsen er især blevet sikret efter et flot forår, hvor holdet lige nu er inde i en stime, hvor de seneste seks kampe er endt uden nederlag.
Især sejrene over de tre storhold FC København, FC Midtjylland og Brøndby har været imponerende, og det er da også de kampe, den tidligere Horsens-spiller Mathias Nielsen, som lørdag var modstander hos Randers, fremhæver, da han sætter ord på Horsens’ flotte præstation.
– Horsens skal især have ros for det fremragende forår, hvor holdet har slået alle de store hold.
– Jeg har selv været her, og jeg ved, hvad det handler om i Horsens, derfor ved jeg også, at Horsens er super glade for det her, siger forsvarsspilleren.
Og det er ikke bare Nielsen, der har bemærket de flotte resultater, som Horsens har leveret på det seneste.
Randers-træner Thomas Thomasberg nævner også Horsens flotte stime, og han pointerer ydermere Horsens’ evne til at få det optimale ud af deres mål.
– Altså kigger man på holdets målscore, så skulle Horsens jo have ligget til nedrykning.
– Det viser bare, at de har været dygtige til at få det optimale ud af deres mål og deres indsatser, konstaterer kronjydernes træner.
Horsens har indtil videre i sæsonen kun scoret 28 mål.
Det er samme antal som Esbjerg, der lige nu er nummer fire i pulje 2 og har 15 point færre end Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
