Torsdag scorede FC Midtjylland på et straffespark i overtiden til slutstillingen 3-2 over Braga, da holdene tørnede sammen i femte gruppekamp i Europa League.
Med sejren har midtjyderne nu muligheden for at gå videre, hvis holdet vinder den sidste gruppekamp mod bulgarske Ludogorets.
En førsteplads vil sikre det danske hold en plads i ottendedelsfinalerne, mens en andenplads vil sikre en knockoutkamp for at komme med videre.
Selv om FCM skal vinde, og Braga og Røde Stjerne skal spille uafgjort, så er det alligevel noget midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, ser muligheden for.
Han understreger på samme tid, hvor stort det vil være bare at gå videre til knockoutfasen.
– Man behøver ikke at have gået i skole længe, før man kan regne ud, at hvis Røde Stjerne og Braga spiller uafgjort, og vi vinder, så bliver vi nummer et i gruppen. Det vil være kæmpestort, siger han efter kampen.
– Hvis vi bliver nummer to, skal vi spille en kvalifikationskamp for at gå videre til ottendedelsfinalerne. Det ville være vanvittigt fedt at få lov til at gå videre.
– Alle snakkede om, at vi skulle ud og vinde tre kampe i træk, og at det ikke kunne lade sig gøre, men vi har troen på det, siger Bo Henriksen.
Den danske cheftræner ville efter kampen ikke tale om den skuffelse, det vil være, hvis FCM taber mod Ludogorets, der intet har at spille for forud for sidste gruppekamp.
I stedet fokuserer han på, at FCM skal opnå noget.
– Vi har et mål, og det er at vinde, og så må vi tage skuffelserne, hvis de kommer.
– Vi skal gøre noget ud fra glæde og troen på at vinde noget i stedet for at undgå noget. Vi skal opnå noget, og det er derfor vi er her, siger Bo Henriksen.
Bragas cheftræner, Carlos Carvalhal, var skuffet efter kampen, men han fortæller, at han stadig spår sit hold til at blive nummer et i gruppen.
– Vi skal spille på hjemmebane, hvor vi er stærke, og jeg tror, at vi vinder og får førstepladsen i gruppen, lyder det.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER
