FCM blæser til angreb i kamp om førstepladsen i EL

FC Midtjylland vandt torsdag 3-2 over Braga, og kan nu selv afgøre sin skæbne i Europa League-turneringen.



Torsdag scorede FC Midtjylland på et straffespark i overtiden til slutstillingen 3-2 over Braga, da holdene tørnede sammen i femte gruppekamp i Europa League.

Med sejren har midtjyderne nu muligheden for at gå videre, hvis holdet vinder den sidste gruppekamp mod bulgarske Ludogorets.

En førsteplads vil sikre det danske hold en plads i ottendedelsfinalerne, mens en andenplads vil sikre en knockoutkamp for at komme med videre.

Selv om FCM skal vinde, og Braga og Røde Stjerne skal spille uafgjort, så er det alligevel noget midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, ser muligheden for.

Han understreger på samme tid, hvor stort det vil være bare at gå videre til knockoutfasen.

– Man behøver ikke at have gået i skole længe, før man kan regne ud, at hvis Røde Stjerne og Braga spiller uafgjort, og vi vinder, så bliver vi nummer et i gruppen. Det vil være kæmpestort, siger han efter kampen.

– Hvis vi bliver nummer to, skal vi spille en kvalifikationskamp for at gå videre til ottendedelsfinalerne. Det ville være vanvittigt fedt at få lov til at gå videre.

– Alle snakkede om, at vi skulle ud og vinde tre kampe i træk, og at det ikke kunne lade sig gøre, men vi har troen på det, siger Bo Henriksen.

Den danske cheftræner ville efter kampen ikke tale om den skuffelse, det vil være, hvis FCM taber mod Ludogorets, der intet har at spille for forud for sidste gruppekamp.

I stedet fokuserer han på, at FCM skal opnå noget.

– Vi har et mål, og det er at vinde, og så må vi tage skuffelserne, hvis de kommer.

– Vi skal gøre noget ud fra glæde og troen på at vinde noget i stedet for at undgå noget. Vi skal opnå noget, og det er derfor vi er her, siger Bo Henriksen.

Bragas cheftræner, Carlos Carvalhal, var skuffet efter kampen, men han fortæller, at han stadig spår sit hold til at blive nummer et i gruppen.

– Vi skal spille på hjemmebane, hvor vi er stærke, og jeg tror, at vi vinder og får førstepladsen i gruppen, lyder det.

/ritzau/





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Historien taler for norsk triumf 

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Mexico – England

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’