FCM blæser til angreb i kamp om førstepladsen i EL

FC Midtjylland vandt torsdag 3-2 over Braga, og kan nu selv afgøre sin skæbne i Europa League-turneringen.



Torsdag scorede FC Midtjylland på et straffespark i overtiden til slutstillingen 3-2 over Braga, da holdene tørnede sammen i femte gruppekamp i Europa League.

Med sejren har midtjyderne nu muligheden for at gå videre, hvis holdet vinder den sidste gruppekamp mod bulgarske Ludogorets.

En førsteplads vil sikre det danske hold en plads i ottendedelsfinalerne, mens en andenplads vil sikre en knockoutkamp for at komme med videre.

Selv om FCM skal vinde, og Braga og Røde Stjerne skal spille uafgjort, så er det alligevel noget midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, ser muligheden for.

Han understreger på samme tid, hvor stort det vil være bare at gå videre til knockoutfasen.

– Man behøver ikke at have gået i skole længe, før man kan regne ud, at hvis Røde Stjerne og Braga spiller uafgjort, og vi vinder, så bliver vi nummer et i gruppen. Det vil være kæmpestort, siger han efter kampen.

– Hvis vi bliver nummer to, skal vi spille en kvalifikationskamp for at gå videre til ottendedelsfinalerne. Det ville være vanvittigt fedt at få lov til at gå videre.

– Alle snakkede om, at vi skulle ud og vinde tre kampe i træk, og at det ikke kunne lade sig gøre, men vi har troen på det, siger Bo Henriksen.

Den danske cheftræner ville efter kampen ikke tale om den skuffelse, det vil være, hvis FCM taber mod Ludogorets, der intet har at spille for forud for sidste gruppekamp.

I stedet fokuserer han på, at FCM skal opnå noget.

– Vi har et mål, og det er at vinde, og så må vi tage skuffelserne, hvis de kommer.

– Vi skal gøre noget ud fra glæde og troen på at vinde noget i stedet for at undgå noget. Vi skal opnå noget, og det er derfor vi er her, siger Bo Henriksen.

Bragas cheftræner, Carlos Carvalhal, var skuffet efter kampen, men han fortæller, at han stadig spår sit hold til at blive nummer et i gruppen.

– Vi skal spille på hjemmebane, hvor vi er stærke, og jeg tror, at vi vinder og får førstepladsen i gruppen, lyder det.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Mål fra både Faraoner og Aussies

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz – Algeriet

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Her kan man se La Liga fremover

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

USA – Bosnien-Hercegovina