FC Midtjylland løb fredag ind i en dukkert i superligasæsonens premiere, da midtjyderne på hjemmebane tabte med 1-2 til OB.
Allerede på tirsdag skal sidste sæsons sølvvindere i kamp igen, hvor skotske Celtic venter på udebane i kvalifikationen til Champions League.
Selv om et nederlag i Superligaen ikke er den bedste optakt til Celtic-kampen, mener FCM-træner Bo Henriksen, at det er svært at sammenligne de to kampe.
– Mod Celtic er vi underdogs, mens vi mod OB nok var kæmpe favoritter, så tingene bliver lidt drejet 180 grader rundt, siger FCM-træneren.
Han glæder sig også til at prøve kræfter mod et hold som Celtic og til at spille i sådan en kulisse.
– Vi glæder os helt vildt til at komme derover, og at spille på de her scener er jo det, vi drømmer om.
– Jeg forventer, at vi står sammen, at vi står godt i forsvaret og tager de chancer, der byder sig, siger en forventningsfuld Bo Henriksen om den tirsdagens kamp.
Forventningsfuld er midtjydernes forsvarsgeneral og anfører, Erik Sviatchenko, også, men i forhold til OB-kampen skal holdet dog steppe lidt op, mener han.
– Holdet skal tage de gode ting med herfra, men vi skal samtidig op på tæerne i forhold til de knap så gode ting.
– Det bliver en fed og udfordrende kamp, men vi skal tænke tilbage på hvordan det gik sidst i Champions League og tage det med os, siger Sviatchenko, der henviser til, at midtjyderne i sidste sæson var med i turneringens gruppespil.
For Sviatchenko bliver det også specielt at møde Celtic, som han spillede for fra 2016 til 2018.
– Det bliver fedt, og jeg glæder til at spille kampen og give den gas.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl mener heller ikke, at fredagens nederlag til OB bør være et problem for midtjydernes optakt til tirsdagens Champions League-kamp.
– Vi skal kunne rejse os, det er soleklart.
– Det er så vigtigt at tage til Skotland og få et godt resultat, så vi kan afgøre det hjemme i Herning.
I forhold til sin træner mener Lössl dog ikke, at Celtic er kæmpe favoritter.
– Jeg ved ikke så meget om skotsk fodbold, så det siger vel lidt, siger Lössl med et glimt i øjet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
