Bo Henriksen før Celtic: Vi er underdogs

Tirsdag skal FC Midtjylland forsøge at vaske fredagens nederlag af sig, når holdet tørner sammen med Celtic.



FC Midtjylland løb fredag ind i en dukkert i superligasæsonens premiere, da midtjyderne på hjemmebane tabte med 1-2 til OB.

Allerede på tirsdag skal sidste sæsons sølvvindere i kamp igen, hvor skotske Celtic venter på udebane i kvalifikationen til Champions League.

Selv om et nederlag i Superligaen ikke er den bedste optakt til Celtic-kampen, mener FCM-træner Bo Henriksen, at det er svært at sammenligne de to kampe.

– Mod Celtic er vi underdogs, mens vi mod OB nok var kæmpe favoritter, så tingene bliver lidt drejet 180 grader rundt, siger FCM-træneren.

Han glæder sig også til at prøve kræfter mod et hold som Celtic og til at spille i sådan en kulisse.

– Vi glæder os helt vildt til at komme derover, og at spille på de her scener er jo det, vi drømmer om.

– Jeg forventer, at vi står sammen, at vi står godt i forsvaret og tager de chancer, der byder sig, siger en forventningsfuld Bo Henriksen om den tirsdagens kamp.

Forventningsfuld er midtjydernes forsvarsgeneral og anfører, Erik Sviatchenko, også, men i forhold til OB-kampen skal holdet dog steppe lidt op, mener han.

– Holdet skal tage de gode ting med herfra, men vi skal samtidig op på tæerne i forhold til de knap så gode ting.

– Det bliver en fed og udfordrende kamp, men vi skal tænke tilbage på hvordan det gik sidst i Champions League og tage det med os, siger Sviatchenko, der henviser til, at midtjyderne i sidste sæson var med i turneringens gruppespil.

For Sviatchenko bliver det også specielt at møde Celtic, som han spillede for fra 2016 til 2018.

– Det bliver fedt, og jeg glæder til at spille kampen og give den gas.

FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl mener heller ikke, at fredagens nederlag til OB bør være et problem for midtjydernes optakt til tirsdagens Champions League-kamp.

– Vi skal kunne rejse os, det er soleklart.

– Det er så vigtigt at tage til Skotland og få et godt resultat, så vi kan afgøre det hjemme i Herning.

I forhold til sin træner mener Lössl dog ikke, at Celtic er kæmpe favoritter.

– Jeg ved ikke så meget om skotsk fodbold, så det siger vel lidt, siger Lössl med et glimt i øjet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



LIVE

Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil

LIVE: FC København skal videre i Conference League

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF på svær opgave i Champions League

Revser FC København: ‘Arrogant’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er FC Københavns pris på William Clem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har budt en milliard

Jagter dansk landsholdsspiller

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Bekræfter: Salah-transfer droppet