Bo Henriksen før Celtic: Vi er underdogs

Tirsdag skal FC Midtjylland forsøge at vaske fredagens nederlag af sig, når holdet tørner sammen med Celtic.



FC Midtjylland løb fredag ind i en dukkert i superligasæsonens premiere, da midtjyderne på hjemmebane tabte med 1-2 til OB.

Allerede på tirsdag skal sidste sæsons sølvvindere i kamp igen, hvor skotske Celtic venter på udebane i kvalifikationen til Champions League.

Selv om et nederlag i Superligaen ikke er den bedste optakt til Celtic-kampen, mener FCM-træner Bo Henriksen, at det er svært at sammenligne de to kampe.

– Mod Celtic er vi underdogs, mens vi mod OB nok var kæmpe favoritter, så tingene bliver lidt drejet 180 grader rundt, siger FCM-træneren.

Han glæder sig også til at prøve kræfter mod et hold som Celtic og til at spille i sådan en kulisse.

– Vi glæder os helt vildt til at komme derover, og at spille på de her scener er jo det, vi drømmer om.

– Jeg forventer, at vi står sammen, at vi står godt i forsvaret og tager de chancer, der byder sig, siger en forventningsfuld Bo Henriksen om den tirsdagens kamp.

Forventningsfuld er midtjydernes forsvarsgeneral og anfører, Erik Sviatchenko, også, men i forhold til OB-kampen skal holdet dog steppe lidt op, mener han.

– Holdet skal tage de gode ting med herfra, men vi skal samtidig op på tæerne i forhold til de knap så gode ting.

– Det bliver en fed og udfordrende kamp, men vi skal tænke tilbage på hvordan det gik sidst i Champions League og tage det med os, siger Sviatchenko, der henviser til, at midtjyderne i sidste sæson var med i turneringens gruppespil.

For Sviatchenko bliver det også specielt at møde Celtic, som han spillede for fra 2016 til 2018.

– Det bliver fedt, og jeg glæder til at spille kampen og give den gas.

FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl mener heller ikke, at fredagens nederlag til OB bør være et problem for midtjydernes optakt til tirsdagens Champions League-kamp.

– Vi skal kunne rejse os, det er soleklart.

– Det er så vigtigt at tage til Skotland og få et godt resultat, så vi kan afgøre det hjemme i Herning.

I forhold til sin træner mener Lössl dog ikke, at Celtic er kæmpe favoritter.

– Jeg ved ikke så meget om skotsk fodbold, så det siger vel lidt, siger Lössl med et glimt i øjet.

/ritzau/





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Jess Thorup på vej til denne klub

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Hylder FC København og Brøndby

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud