FC Midtjylland løb fredag ind i en dukkert i superligasæsonens premiere, da midtjyderne på hjemmebane tabte med 1-2 til OB.
Allerede på tirsdag skal sidste sæsons sølvvindere i kamp igen, hvor skotske Celtic venter på udebane i kvalifikationen til Champions League.
Selv om et nederlag i Superligaen ikke er den bedste optakt til Celtic-kampen, mener FCM-træner Bo Henriksen, at det er svært at sammenligne de to kampe.
– Mod Celtic er vi underdogs, mens vi mod OB nok var kæmpe favoritter, så tingene bliver lidt drejet 180 grader rundt, siger FCM-træneren.
Han glæder sig også til at prøve kræfter mod et hold som Celtic og til at spille i sådan en kulisse.
– Vi glæder os helt vildt til at komme derover, og at spille på de her scener er jo det, vi drømmer om.
– Jeg forventer, at vi står sammen, at vi står godt i forsvaret og tager de chancer, der byder sig, siger en forventningsfuld Bo Henriksen om den tirsdagens kamp.
Forventningsfuld er midtjydernes forsvarsgeneral og anfører, Erik Sviatchenko, også, men i forhold til OB-kampen skal holdet dog steppe lidt op, mener han.
– Holdet skal tage de gode ting med herfra, men vi skal samtidig op på tæerne i forhold til de knap så gode ting.
– Det bliver en fed og udfordrende kamp, men vi skal tænke tilbage på hvordan det gik sidst i Champions League og tage det med os, siger Sviatchenko, der henviser til, at midtjyderne i sidste sæson var med i turneringens gruppespil.
For Sviatchenko bliver det også specielt at møde Celtic, som han spillede for fra 2016 til 2018.
– Det bliver fedt, og jeg glæder til at spille kampen og give den gas.
FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl mener heller ikke, at fredagens nederlag til OB bør være et problem for midtjydernes optakt til tirsdagens Champions League-kamp.
– Vi skal kunne rejse os, det er soleklart.
– Det er så vigtigt at tage til Skotland og få et godt resultat, så vi kan afgøre det hjemme i Herning.
I forhold til sin træner mener Lössl dog ikke, at Celtic er kæmpe favoritter.
– Jeg ved ikke så meget om skotsk fodbold, så det siger vel lidt, siger Lössl med et glimt i øjet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
