Bo Henriksen før Celtic: Vi er underdogs

Tirsdag skal FC Midtjylland forsøge at vaske fredagens nederlag af sig, når holdet tørner sammen med Celtic.



FC Midtjylland løb fredag ind i en dukkert i superligasæsonens premiere, da midtjyderne på hjemmebane tabte med 1-2 til OB.

Allerede på tirsdag skal sidste sæsons sølvvindere i kamp igen, hvor skotske Celtic venter på udebane i kvalifikationen til Champions League.

Selv om et nederlag i Superligaen ikke er den bedste optakt til Celtic-kampen, mener FCM-træner Bo Henriksen, at det er svært at sammenligne de to kampe.

– Mod Celtic er vi underdogs, mens vi mod OB nok var kæmpe favoritter, så tingene bliver lidt drejet 180 grader rundt, siger FCM-træneren.

Han glæder sig også til at prøve kræfter mod et hold som Celtic og til at spille i sådan en kulisse.

– Vi glæder os helt vildt til at komme derover, og at spille på de her scener er jo det, vi drømmer om.

– Jeg forventer, at vi står sammen, at vi står godt i forsvaret og tager de chancer, der byder sig, siger en forventningsfuld Bo Henriksen om den tirsdagens kamp.

Forventningsfuld er midtjydernes forsvarsgeneral og anfører, Erik Sviatchenko, også, men i forhold til OB-kampen skal holdet dog steppe lidt op, mener han.

– Holdet skal tage de gode ting med herfra, men vi skal samtidig op på tæerne i forhold til de knap så gode ting.

– Det bliver en fed og udfordrende kamp, men vi skal tænke tilbage på hvordan det gik sidst i Champions League og tage det med os, siger Sviatchenko, der henviser til, at midtjyderne i sidste sæson var med i turneringens gruppespil.

For Sviatchenko bliver det også specielt at møde Celtic, som han spillede for fra 2016 til 2018.

– Det bliver fedt, og jeg glæder til at spille kampen og give den gas.

FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl mener heller ikke, at fredagens nederlag til OB bør være et problem for midtjydernes optakt til tirsdagens Champions League-kamp.

– Vi skal kunne rejse os, det er soleklart.

– Det er så vigtigt at tage til Skotland og få et godt resultat, så vi kan afgøre det hjemme i Herning.

I forhold til sin træner mener Lössl dog ikke, at Celtic er kæmpe favoritter.

– Jeg ved ikke så meget om skotsk fodbold, så det siger vel lidt, siger Lössl med et glimt i øjet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Disse to er færdige i Brøndby

Nu er de færdige i Superligaen