Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.
Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.
Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.
Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.
– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.
– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.
Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.
– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.
– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.
Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.
– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.
– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.
På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.
– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.
– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.
27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.
/ritzau/
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
AVIS
Klar på chokskifte
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Ser I med, Brøndby?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Vild stime før Danmark-brag
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’