Bo Henriksen om Sisto: Må gerne være utilfreds

FC Midtjyllands cheftræner, Bo Henriksen, mener ikke, at Pione Sisto er blevet behandlet dårligt af klubben.



Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.

Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.

Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.

Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.

– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.

– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.

Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.

– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.

– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.

Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.

– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.

– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.

På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.

– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.

– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.

27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.

/ritzau/





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

City med vildt rekordbud

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”