Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.
Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.
Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.
Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.
– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.
– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.
Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.
– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.
– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.
Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.
– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.
– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.
På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.
– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.
– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.
27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.
/ritzau/
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
På rov i FC København
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Han erstatter Bo Henriksen
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr