Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.
Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.
Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.
Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.
– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.
– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.
Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.
– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.
– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.
Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.
– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.
– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.
På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.
– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.
– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.
27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.
/ritzau/
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Benhård transfermelding
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
Klart ønske fra Ruben Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER