Bo Henriksen om Sisto: Må gerne være utilfreds

FC Midtjyllands cheftræner, Bo Henriksen, mener ikke, at Pione Sisto er blevet behandlet dårligt af klubben.



Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.

Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.

Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.

Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.

– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.

– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.

Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.

– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.

– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.

Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.

– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.

– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.

På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.

– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.

– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.

27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.

/ritzau/



Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Raser over dansk stjerne

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

‘Den værste transfer nogensinde’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-stjerne med stor donation

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Supercomputer: Værste nogensinde!

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Han har været en decideret atombombe

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Benhård transfermelding

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Det er til dumpekarakter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Klart ønske fra Ruben Amorim

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Magisk aften for FC København-stjerne

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det