Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.
Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.
Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.
Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.
– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.
– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.
Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.
– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.
– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.
Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.
– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.
– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.
På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.
– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.
– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.
27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.
/ritzau/
MEDIE Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER