Bo Henriksen om Sisto: Må gerne være utilfreds

FC Midtjyllands cheftræner, Bo Henriksen, mener ikke, at Pione Sisto er blevet behandlet dårligt af klubben.



Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.

Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.

Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.

Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.

– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.

– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.

Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.

– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.

– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.

Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.

– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.

– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.

På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.

– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.

– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.

27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.

/ritzau/







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Chido Obi var ustyrlig

Sønderjyske – Silkeborg IF

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

FCK-bænken var rasende!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Nartey scorede igen for Lyon

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

– Det er en gigantisk fiasko

Benfica – Real Madrid

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’