Den tidligere danske landsholdsspiller Pione Sisto trækker overskrifter for tiden, da offensivspilleren er kommet i unåde i FC Midtjylland.
Pione Sisto er nemlig røget helt ud af truppen, efter han demonstrerede sin utilfredshed og har ytret, at han ønsker at finde et nyt sted at spille fodbold.
Utilfredsheden skulle efter sigende stamme fra testkampen mod belgiske Gent, hvor Sisto var blevet henvist til bænken, hvilket ikke faldt i god jord hos den tidligere profil.
Cheftræner Bo Henriksen siger efter fredagens kamp mod Randers, at Sisto gerne må være skuffet over, at han ikke startede inde i testkampen, men træneren hentyder til, at offensivspilleren skal kigge indad.
– Det er jo sådan i fodbold, at jeg har en trup på 35 spillere, og der må kun starte 11 spillere inde på banen. Det efterlader 24 spillere, der gerne må være utilfredse, men essensen af det er, hvordan man håndterer tingene.
– Vi skal beskytte spillerne og sætte dem op, men i sidste ende så drejer det sig om villighed til at være en del af et fællesskab, siger Bo Henriksen.
Han påpeger, at Pione Sisto ikke er blevet behandlet anderledes end resten af spillertruppen.
– Jeg fokuserer på de spillere, som vi har til rådighed, og klubben føler, at Pione har fået lige så meget kærlighed som alle andre.
– Jeg kan rigtig godt lide Pione, og det ved jeg, at resten af holdet også kan, men vi skal have fokus på de spillere, der ønsker at være en del af helheden, siger Bo Henriksen.
Klubbens direktør, Claus Steinlein, er meget overrasket over forløbet med Pione Sisto og ser det som en overreaktion fra Sisto-lejren.
– Jeg er lidt i chok over situationen, for det var jo bare en træningskamp. Man kan altid overreagere i et forløb, og vi valgte ikke at tage det op efter kampen mod Gent.
– Vi ventede i håbet om, at der var kommet ilt til hjernen, men der lød det som om, at beslutningen allerede var taget i Sisto-lejren, fortæller Claus Steinlein.
På nuværende tidspunkt er Pione Sisto helt ude af førsteholdstruppen i FC Midtjylland, og derfor kunne et salg ifølge Claus Steinlein være næste skridt.
– Vi ønsker jo Pione det bedste, og jeg tror altid, at der er plads til en klassespiller som ham et sted i en anden fodboldklub.
– For tre-fire år siden var det jo FC Barcelona, der var nævnt, men det er nok ikke dem, der ringer nu. Det er nok en klub på et lavere niveau, siger Claus Steinlein.
27-årige Pione Sisto skiftede tilbage til FC Midtjylland i sommeren 2020, hvor han blev solgt fra spanske Celta Vigo.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT