Bo Henriksen om vraget profil: Ikke mentalt klar

Sory Kaba er ikke med til FC Midtjyllands kamp mod OB, og Bo Henriksen sætter ord på, hvorfor det er tilfældet.



FC Midtjylland indleder Superliga-sæsonen fredag aften på hjemmebane mod fynske OB, men Bo Henriksen råder ikke over alle de profiler, der lige nu er på kontrakt i den midtjyske klub.

Spillere som Frank Onyeka, Jens-lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil er ikke med i kamptruppen til sæsonpremieren. Især de to førstnævnte har været rygtet væk, mens Awer Mabil har været på forlænget ferie i hjemlandet Australien.

Og så er der Sory Kaba, der ikke er mentalt klar til at spille, og som i øvrigt er på transferlisten. Det oplyser Bo Henriksen over for TV3 Sport før kampen.

– I sidste ende er det med Sory Kaba, at der er rigtig mange… Nu har vi 11 fra vores akademi, der er med i truppen i dag. Så er der rigtig mange andre som Cajuste og Onyeka, der heller ikke er med, som er salgsemner og er tæt på at blive solgt og så videre.

– Så er der en Sory Kaba, der også er på salgslisten. Det er jo virkeligheden. Det er det, hans drøm er. Lige nu mener jeg ikke, at han er mentalt parat til at figurere i truppen og være en del af det her, der vigtigt for os. Så spiller jeg med nogle andre, og det er jeg slet ikke bange for, siger FC Midtjylland-træneren til TV3 Sport. 

Sory Kaba, 26 år, har spillet to sæsoner i FC Midtjylland. I sidste sæson scorede han 12 mål for midtjyderne. I stedet for ham starter Junior Brumado fredag aften som den enlige angriber imod OB.

Ifølge Ekstra Bladet er de fire førnævnte spillere på vej væk fra Heden, og FC Midtjylland kan få hele 250 millioner kroner i kassen. Læs mere om det her. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Klar transfermelding

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Østrig – Jordan

Argentina – Algeriet

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Senegal

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho