FC Midtjylland indleder Superliga-sæsonen fredag aften på hjemmebane mod fynske OB, men Bo Henriksen råder ikke over alle de profiler, der lige nu er på kontrakt i den midtjyske klub.
Spillere som Frank Onyeka, Jens-lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil er ikke med i kamptruppen til sæsonpremieren. Især de to førstnævnte har været rygtet væk, mens Awer Mabil har været på forlænget ferie i hjemlandet Australien.
Og så er der Sory Kaba, der ikke er mentalt klar til at spille, og som i øvrigt er på transferlisten. Det oplyser Bo Henriksen over for TV3 Sport før kampen.
– I sidste ende er det med Sory Kaba, at der er rigtig mange… Nu har vi 11 fra vores akademi, der er med i truppen i dag. Så er der rigtig mange andre som Cajuste og Onyeka, der heller ikke er med, som er salgsemner og er tæt på at blive solgt og så videre.
– Så er der en Sory Kaba, der også er på salgslisten. Det er jo virkeligheden. Det er det, hans drøm er. Lige nu mener jeg ikke, at han er mentalt parat til at figurere i truppen og være en del af det her, der vigtigt for os. Så spiller jeg med nogle andre, og det er jeg slet ikke bange for, siger FC Midtjylland-træneren til TV3 Sport.
Sory Kaba, 26 år, har spillet to sæsoner i FC Midtjylland. I sidste sæson scorede han 12 mål for midtjyderne. I stedet for ham starter Junior Brumado fredag aften som den enlige angriber imod OB.
Ifølge Ekstra Bladet er de fire førnævnte spillere på vej væk fra Heden, og FC Midtjylland kan få hele 250 millioner kroner i kassen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
